şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: mon cher)
 • buraların yabancısı ama öteki sayılmaması gerekendir.
 • kendi cehaletinden zerre kadar rahatsız olmayan birçok kişinin eğitimli, görgülü, frankofon kişiler için hafif burun kıvırarak, biraz da yumuşaklık ilave ederek kullandığı terimdir. imam hatip mezunu değerlerin bu ifadeyi koskoca büyükelçiler için kullandığı bile görülmüştür. hakkınızda bu söz kullanıldıysa demek ki siz bizim anladığımız manada hödödö bir erkek değilsinizdir, kadınlara karşı nazik, kelime seçiminizde dikkatlisinizdir ve esasına bakacak olursanız bütün bunlar erkekliğinize fena halde halel getirir mazallah
 • (bkz: #11034989)
 • başbakanın bu günlerde kafayı taktığı kişidir. iki lafın birinde kendilerinden bahsetmektedir.
 • başbakan o kadar büyük bir hatiptir ki hem dışişleri bürokratlarına hem de kelimenin geldiği dilin konuşan fransızlara laf geçirmektedir!..
 • 29 ocak'taki yazısında akp ve tayyip erdoğan'a olan derin hayranlığını her satırda belirten gökhan özgün, aynı metinde abd'deki neo-con'lardan başlayıp ergenekoncular, laik irticacılar, türkiye merkez medyası ve oradan da avrupa birliği'ne haddini bildirip o hışımla dışişleri monşerlerini de araya sıkıştırıvermiş.

  gökhan özgün için ne mutlu bir tesadüfki bu methiyesinin hemen bir gün sonrası "israil siyasetine karşı gurur duyulacak bir tavırla uğraşan", "avrupa değerlerini avrupa'dan daha iyi taşıyan", "soğuk savaşın bitişinin ortadoğu ve avrupa’nın kenarındaki resmi yüzü" (tırnak içleri gökhan özgün'e ait) tayyip abisi de gökhan kuluna nazire edercesine "bazı monşerler, gölgesinden korkanlar bunu anlamakta zorlanabilirler" diyerek monşerlere haddini bildirmiş.

  gökhan özgün - taraf - 29.01.2008
  --- alinti ---
  soğuk savaşın bitişi berlin duvarının yıkılmasıyla başlamış olabilir. ama soğuk savaşın bitişinin ‘resmi’, resmî yüzü, dünyada obama, ortadoğu’da ve avrupa’nın kenarında tayyip erdoğan’dır. soğuk savaşın tam bitişi ise korku siyasetinin kökünün tamamıyla kurutulmasıyla gerçekleşecektir. o da bize, insanlara, insanlığa kalmış.

  türkiye’nin dış politikası ‘nuh der peygamber demez’ dışişleri ‘monşerlerinin’ elinden kurtarılmıştır. ve akp bunu, iç siyasette sırat köprüsü üzerinde yürürken gerçekleştirmiştir.

  en sıkışmış gününde bu tarihî virajı almayı başaran akp’ye, başbakana ve nedense akp dış politikasının ‘şuuru’ olduğuna inandığım ahmet davutoğlu’na huzurlarınızda teşekkür ediyorum.
  --- alinti ---
  http://www.taraf.com.tr/makale/3771.htm
 • aynı zamanda hali hazırda memleketin değişik köşelerinde huzur içinde yatan, bu toprakların onurlu devlet adamlarının da sıfatıdır. (bkz: asala tarafından şehit edilen diplomatlar)
 • genel seçim öncesi halk ağızıyla konuşmaya, onlara yakın görünmeye çalışan başbakanın "siz züppesiniz, sınıfınız ayrı, vatandaşın halinden anlamazsınız" manasına gelen bir tonlamayla söylediği hitaptır. sağa sola sataşıyorum, sizin hakkınızı savunuyorum mesajı verir.
 • ''azizim monşer demek, bonjur ise merhaba''

  yeditepe istanbul dizisinde, son bölümlere doğru, ferhan'ın dükkanında çalışmaya başlayan istanbul beyefendisi yaşlı berber söylemişti.

  (bkz: mon cher)
  (bkz: bonjour)