şükela:  tümü | bugün soru sor
 • monster hunter serisinin yıllar yıllar sonra nintendo harici sistemlere çıkacak olan ilk oyunu (asya dışına çıkmayan mmo'ları saymıyorum). sony'nin e3 2017 konferansında duyurulmuştur.

  yakın meşaleleri yakın!
 • şimdilik 2018 başında ps4 ve xbox one da çıkacak görünsede pc versiyonunun da adı geçen ve heyecan ile beklenen (bkz: monster hunter) oyunu.
 • nihayet biz fakirler de bir monster hunter oyununa kavuşuyoruz!

  benim gibi tonla oyuncunun, ilk monster hunter oyunu olacak bu! mh oyunlarının yapısı gereği bir arkadaş grubuyla co-op olarak oynandığında zevki katlanıyor... o yüzden şimdiden bir grup oluşturmak lazım.

  ps4'te oyunu oynamayı planlayan, 100'lerce saat gömecek olan varsa bana ulaşsın, birlikte takılırız...
 • pc platformuna da çıkacaktır. sonunda bilgisayarda az özenilmiş kopya monster hunter oyunları değil de gerçek bir monster hunter oynayacağız. her bilgi kırıntısını heyecanla bekliyorum. sadece witcher için bozduğum pre-purchase yapmama politikamı bile bozabilirim.

  edit; pc için beklerken gittim ps4 aldım.
 • ps4 ve xbox one için 26 ocak 2018'de çıkacaktır. pc için ise, ağustos ayında çıkacağı öngörülmektedir. twitch yayınlarından izlediğim kadarıyla oldukça keyifli olacağa benziyor. yine o kısa süreli buffları atmak için bir sürü farm yapacağız, silahımız kırılmasın diye arada oturup whetstone basacağız. yaratıkların hitpointleri yine gözükmüyor, ama bu sefer kaç damage vurduğumuzu sayısal olarak görebiliyoruz.
 • malesef ulkemizde bir yerinden dahil olmasi ekonomik acidan son derece zorlayici olan handheld piyasasina ozel bir saheserdi senelerce monster hunter.

  durust olmak gerekirse sadece tek bir oyununu oynayabilmistim, oldukca kisa bir sure. ama o kisa surede bile ciddi anlamda asik olmustum. uzun suredir her traileri, her gameplay videosunu deli gibi takip ettim.

  bugun itibariyle resmi olarak cikti. kisisel prensiplerim geregi hicbir oyunu pre-order yapmiyorum. en son destiny'i onceden almistim seneler once. bunu da almadim. cikti, incelemeri okudum, olumsuz yaklasan videolari izledim, yaklasik 8 dakika suren saglikli bir karar verme surecinin ardindan az once 209 lirayi psn sularina dogru sektirip download a basladim. e saat sonra acilacagini umuyorum.

  bu girdiyi ilerde izlenimlerimle editlemeyi planlamaktayim
 • seriyle psp zamanlarından beridir aşk yaşayan biri olarak olmuş dedigim oyundur.

  cuma geceden beri oynuyorum, bolca grind, malzeme toplama ve crafting sonucunda anjanath'ı ilk denemede canlı yakalamayı başardım.

  ilk tavsiyem, tüm büyük canavarları canlı yakalamaya çalışın. daha çok craft malzemesi elde edeceksiniz, tabii bunun için bazı hazırlıklar var. öncelikle bolca tuzak malzemesi toplanması gerek (ivy, spider web, sleep herb, parashroom ve thunderbug) ivy ve web ile net craft edeceksiniz, daha sonra da bunu trap tool ile birlestirip pitfall trap yapacaksınız. yine trap tool ile thunderbug birleşince shock trap oluyor, sleep herb ve parashroom ile de bayıltıcı bomba yapıyorsunuz. her büyük avdan önce bunları yanınıza alın. iyice zayifladiktan sonra tüm büyük yaratıklar topallayarak yuvalarina kaçıyor, sabırla takip edin, yuvasında uyurken uygun bir yere tuzağı kurun ve yaratığı uyandırıp tuzağa çekin. tuzağa düştükten sonra tek yapmanız gereken tranq bomb basmak, genelde iki bombada mışıl mışıl uyuyor hepsi :)

  kolay silahlardan başlayın. ınsect glaive izlerken çok şekil dursa da oyun mekaniklerini biraz olsun öğrenmeden pek girmeyin. tavsiyem long sword. hem kombolari kolay, hem de erimi oldukça uzun, hasarı da güzel. menzilli silahlar için bir şey diyemeyeceğim, eski oyunların hantal kontrolleri yüzünden hiç o işe girmedim.

  armor olarak şu anda hunter set kullanıyorum, sıkıntı yaşamadım ama ileriki aşamalarda her bir boss için ayrı set yapılacak onun farkındayım. yine de, anjanath görevine kadar full upgradeli hunter set ile cayır cayır kestim.

  bounty görevlerini es geçmeyin. zaten sürekli olarak malzeme toplayacak ya da ufak tefek bir şeyler keseceksiniz, bounty görevleri bunlara ek olarak armor sphere (bununla armor upgrade ediyoruz) ve puan veriyor, puanlar ise bir sürü şey için kullanılıyor, en başta yemek. hiçbir göreve yemeksiz çıkmayın, aç avci oynamaz :)

  şimdilik bu kadar, devamı gelecek. ps4te beraber oynamak isteyen varsa yeşillendirsin
 • beğendiğim güzel bir konsol oyunudur. pc'ye de sene sonuna doğru çıkacaktır.

  psp versiyonlarında olduğu gibi biraz zorumsu, ama psp versiyonlarına göre çok daha kullanıcı dostu olmuş.

  oyuna bir hikaye koymuşlar, ama temel olarak oyunda çeşit çeşit dinozor avlıyoruz. öldürmek, ya da canlı ele geçirmek gibi 2 farklı seçeneğimiz mevcut. canlı ele geçirme seçeneği ilk bölümlerde mevcut değil. dinozorları öldürdükçe ve izlerini inceledikçe, zayıf ve kuvvetli noktalarını öğrenebiliyor ve dinozorların izini daha kolay sürebiliyoruz.

  görevler genelde zaman kısıtlı oluyor, ancak açık dünya denen bir keşif metodu da mevcut. açık dünyadan, nispeten kısa periyotlarla yenilenen maden, bitki, mantar gibi kaynakları toplayabiliyoruz. bunlarla da türlü çeşit tüketilebilir eşya yapılabiliyor.

  avladığımız dinozorlardan düşen parçalarla yeni silah ve zırh yapabiliyoruz. genel olarak, dinozorun türüne göre, örneğin ateş püskürten dinozor parçasıyla ateş elementi ile vuran silah, veya ateşe karşı dirençli zırh üretebiliyoruz.

  silahlar genelde madenden veya kemikten yapılıyor. sonra silah ağacından, çeşitli dinozor parçalarıyla, madenden ya da kemikten yapılan silahları, ağaçtan yükseltebiliyoruz.

  oyunun başında, eğitim odasında 14 farklı silahı da özgürce deneyip, hangisi ile daha rahatsanız, onunla oynamanızı tavsiye ederim. sonra istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

  oyunda 4 farklı görev tipi mevcut:

  ilki hikaye görevleri. bu ana görevleri yaparak rütbe atlıyorsunuz, oyunda yeni özellikleri ve dinozorları açıyor bu görevler.

  ikincisi seçmeli görevler. bunlar da adı üzerinde, ya kendiliğinden açılan, ya da "şehirde" insanların verebildiği yan görevler.

  üçüncüsü inceleme görevleri. bunlar da şehirde kaynak merkezi denen yerden alınan avlama, ya da canlı ele geçirme gibi, ek olarak bonus ödüllü görevler. genel olarak bir dinozorun parçalarını farmlamak istiyorsak, inceleme görevleri yapmak en karlısı.

  dördüncüsü de etkinlik dediğimiz, online oynarken, sunucunun verdiği haftalık zamanlı görevler. mesela 4 tane şu büyük dinazoru öldür veya ödül olarak horizon zero dawn zırhlı veren görevler.

  son olarak, oyunun başında anjanath denen t-rex'e benzer bir dinozorla tanışacaksınız. bu arkadaş ilk görevlerde hep karşınıza çıkacak, ama görevler başta daha kolay dinozorları öldürmek olacak. o yüzden başlarda (rank 4'e kadar) anjanath'a pek bulaşmayın. hem çok fazla canı var, hem çok sert vuruyor. tabi öldürmesi başta imkansız değil, sizi tutmayayım.
 • pc ye çıksa da 60 fps full grafik çatır çatır oynasak.
  (bkz: çatır çatır oyun oynamak)
 • çıktığı gün* playstation 4 için aldığım ve bir türlü zaman bulamadığım için geniş geniş oynayamadığım oyun.

  daha anjanath'ı yeni kestim. herif tam bir şerefsiz çıktı. soulsborne oyunlarında çılgın atan birisi olarak anjanath mücadelesinin zorluğu beni zevkten dört köşe etti. soulsborne'ları da no summon mantığında oynadığım için bu oyunda da solo oynayayım dedim. fakat oyunun keyfinin co-op olarak çıkacağı belli.

  oyun derin ve detaylı. oynadığım ilk monster hunter oyunu olmasına rağmen kendimi evimde hissettim. tek sıkıntım eskisi kadar zamanımın olmayışı ve oyunun zaman konusunda talepkar olduğunun aşikar oluşu.