• geçen hafta garantisi 2 ay önce dolan abra a5 v12.1.2 laptopumu sol arka menteşesindeki kırık, kasasındaki küçük çatlaklar ve fanlarının tıkanması sebebiyle hem tamir hem de bakım amacıyla kadıköy monster notebook teknik servisine götürdüm.

garantisi dolalı 2 ay olduğu için yetkiliye tamir masrafının ne kadar tutacağını sordum ve aldığım cevap sadece kasanın değişiminin aşağı yukarı 900 tl civarı bir tutarı olduğuydu. ayrıca yetkili, pcnin ekspertize sokulup ona göre fiyat belirleneceğini ve beni arayacaklarını söyledi.

aradan 2 gün geçti ve monster notebook yetkili servisi beni aradı. gerekli parça değişimlerinin (monitor çerçevesi ve alt kasa) ve iç temizlik bakımının ücretsiz yapıldığını söyledi. ben garantimin 2 ay önce bittiğini söylediğim zaman ise bana garantisi yakın tarihte biten müşteriler için bir seferlik böyle bir güzellik yaptıklarını ve bu sebepten tüm işlemlerin ücretsiz gerçekleştiğini söyledi.

eğer bir gün yeni bir laptop almaya karar verirsem bakacağım ilk marka yine monster notebook olacaktır.
  • hakkında yazılanları okuduğumda burada pr için para harcamaktansa hizmet kalitelerini yükseltseler daha iyi diye düşündüğüm dizüstü bilgisayar markası.
    5 yıl önce aldığım abra serisi bilgisayarımla ilgili deneyimlerimi bu markadan bilgisayar alacak insanlar için bir fikir vermesi açısından siz sözlük okuyucularına aktarmak istiyorum. öyle ki 16 yıllık ekşi sözlük yazarlığı sürecimde hakkında şikayette bulunduğum pek bir ürün yok.

şimdi genç arkadaşlarım, bilgisayar guruları, romalılar! bir bilgisayar alırken veya bir cihaz, araba, beyaz eşya alırken önce bir fiyatına, sonra kalitesine bakarsınız. kafanızda oranlar ve bu fiyata bu iyi dediğiniz ürünü büyük ihtimalle alırsınız. ama en az bu maddeler kadar önemli bir konu daha var o da yedek parça, servis, teknik dokümantasyon vs. dir. yani aldığınız malda bir sorun olduğunda onu bir şekilde tekrar işlevsel hale getirebilmektir amaç ve bu makul bir fiyata olmalıdır.

insanlar monster dizüstü bilgisayarlarına baktıklarında üst seviyelerde ekran kartı, ram, ssd harddisk görüyor ve benzer ürünlerin olduğu markalarla karşılaştırıyor. bakıyor ucuz. şak diye basıyor parayı alıyor. acaba f/p oranı değerlendirmesi için bu kıstaslar yeterli mi?

bir monster kullanıcısı olarak ben de ilk olarak bu kıstaslara bakmış ve monster laptop'ların benzerlerine göre çok iyi fiyata sahip olduğunu düşünmüştüm. açıkçası benim için plastiğinin leğen plastiği olması da çok mühim değildi çünkü dikkatli bir kullanıcıyım. aklıma anakart mevzusu geldi ve satıcı arkadaşa satın alacağım laptop'un anakartı nasıl diye sormuştum o zaman ve bana iyi abi bu, gaming için özel anakart koyuyoruz denilmişti. ben de açıkçası gerisini çok araştırmadım ve bastım parayı aldım. hem de bayağı bi upgrade ederek.

ilk iki yıl bir sorun yoktu ve ben de gayet mutluydum. işten güçten dolayı pek oyun da oynamıyordum ama çok önemli değildi. çünkü bilgisayarı alırken ki amacım uzun yıllar kullanabileceğim ve bu süre zarfında bana sorun çıkarmadan hizmet edebilecek bir makineye sahip olmaktı.
    garanti süresinin dolmasına yakın bir kaç kere monster servisinden birileri arayıp efendim bilgisayarınızda herhangi bir sorun var mı yok mu diye sormuştu. ben de vay be adamlardaki müşteri hizmetine bak demiştim. meğerse adamlar hala arıza vermedi hayret diye arıyorlarmış!

garanti süresinin dolmasından çok kısa bir süre sonra bios ve anakart kaynaklı defalarca servise götürdüm. bir keresinde servise götürdüğümde bıyıkları yeni terlemiş çubuk kraker gibi bir ergen kardeşimize bilgisayarının nesi olduğunu sordum. anakart sorunu olduğunu söyledi ve bu sorun yüzünden 3 yıllık bilgisayarını 5. kez getirmiş. ama genç kardeşim mutluydu çünkü garanti bitmesine rağmen servis ücretsiz bir şeyler yapıyordu. bir başkasıyla konuştum onunda garanti süresi içinde 2 kere anakartı yanmış ücretsiz değiştirmişler. adamlar servisin abonesi olmuş yani. bir de altı ayda bir ücretsiz bakım var abi süper diyorlardı. tabi arkadaşların boş zamanı olduğu için servise abone olmaları ücretsiz bir takım şeyler olduğu sürece sorun değildi.
    benim açımdan ise korkunç bir zaman kaybıydı. bilgisayarı her verdiğimde 10 günden aşağı servisten gelmedi ve sorun çözümü ise anakarta bios yüklemesiydi. yani parça tedariği bekleme filan da yok.
    monster bilgisayarların kaportasının dandik olmasından ziyade anakartlarının dandik olması ve yazılım desteği sunmamaları büyük handikap.

çünkü monster sattığı laptopları toplamıyor bile. sadece markasını üstüne koyuyor, eğer siz isterseniz bir takım ram, hard disk eklemeleri yapıyor o kadar. yukarılarda bir entry'de bir arkadaş monster ceo'suna madde madde ekran opsiyonu bilmem ne opsiyonu koyun filan demiş. arkadaşım adamlar koymuyorlar çünkü çinli clevo'dan aldığı hazır laptop'un üstüne sadece monster markasını çakıyorlar. her şey çin'den hazır toplanmış şekilde geliyor. burada kısa bir arayüz yükleniyor o kadar. adam sana nasıl opsiyon yapsın. aşağıya clevo'nun oyuncu laptoplarının modellerininin olduğu linki bırakıyorum aç bak. her şeyi ile paket halde hazır kuzu gibi bekliyorlar.

clevo gaming link

bu clevo'nun anakartlarının bios'nu, yazılımını, yedek parçasını bulmak çok zor. clevo'dan bulduğun bios yazılımının buradaki monster'a uyup uymayacağının garantisi de yok. aşağıya son model abra serisinden bir dizüstü bilgisayarın driver linkini bırakıyorum. bak bakalım bios ile ilgili bir yazılım var mı?

moster sürücüler link

yok. peki clevo'da bulabiliyor muyuz? evet.

[https://www.clevo.com.tw/clevo_down.asp?lang=en https://www.clevo.com.tw/clevo_down.asp?lang=en]

celvo'da ise yukarıdaki linkten bulabiliyorsunuz ama adamlar aşağıya not eklemiş. yerel satıcıdan aldığınız laptop'a bu bios'ları kullanmamalısınız demişler. yani bu bios aynı kasa modeli bulsanız bile kendi bilgisayarınızda kullanılamaz.

neden böyle? çünkü monster bu ürünleri paket alıyor ve clevo dandik ötesi anakartlar kullanıyor. monster'ın ürün dokümantasyonu yok gibi bir şey. eskiden youtube kanalında bazı modeller için bios güncellemesi nasıl yapılır, şu nasıl yapılır bu nasıl yapılır gibi videoları oluyordu ama son yıllarda bu da yok. yani aldığın ürünün garantisi bittikten sonra arıza olmasa bile bios vs güncellemeleri için servise mahkumsun. upgrade edilebilir laptop alsan bile ekran kartı yandığında ve yeni ekran kartı takmak istediğinde fiiliyatta bunu yapamazsın çünkü her şey clevo'nun standart dışı dandik anakartına göredir ve bu yüzden ya eşşek yüküyle para ödersin ya da çöpe atarsın paranı. tamiri de olmuyor maalesef. çünkü anakart yazılımının ne idüğü belirsiz.

yani nvidia'nın en iyi ekran kartını koymakla olmuyor bu işler arkadaşlar. youtube'da bulamadım ama bulursanız gönderin. aynı konfigürasyona sahip biri monster diğeri ciddi bir bilgisayar markası arasında bu anakart meselesi yüzünden ciddi performans farkı oluyor çünkü üst donanımınız her ne kadar canavar olsada altyapı olan anakartta darboğaz oluyorlar. belki bu çok farkedilmeyebilir ama fiyat farkının bedelini hem bu şekilde hem de kronik arızalarla yarı yolda kalmak şeklinde ödüyorsunuz.

ben açıkçası marka olma iddiasında olan bir teknoloji şirketinin bana uzun vadede kullandığım ürün ile ilgili ürün dokümantasyonu, yazılım ve yedek parça desteği sunmasını beklerim. monster'dan 1000-2000 tl fazla fiyata ürün satan yabancı firmaların en kötüsünün bile satış sonrası desteği monster'ı 10'a katlar. satış sonrası destek ürünü serviste bazı şeyleri ücretsiz yaparak olmaz. bakın bazı markalar evinize gelip sorununuzu çözüyor. monster ise kaç yıldır binlerce bilgisayar satmasına rağmen istanbul avrupa yakasına bile bir ikinci servis açamadı. böyle satış sonrası hizmet mi olur? kargoyla gönder 7 gün sonra sana arızanı söylesinler. 30 gün sonra ürünü kargoyla göndersinler.

peki monster'da sorunlu olan bios, anakart ve ürün dokümantasyonu yurt dışı satıcılarda nasıl? tahmin edebileceğiniz üzere olması gerektiği gibi.
    gelin monster'ı aynı malı nasıl ve kaça sattıklarını karşılaştıralım.

xmg'in şu modeli ile monster'ın şu modelini karşılaştıralım. ürün ve fiyat bilgileri yaklaşık 1 ay öncesinin. o nedenle bu fiyatlar vergi artışları filan yokken ki fiyatlar.
    her şeyi aynı olan bu modellerden xmg 1499€. fiyatları aldığım zaman ki euro kuru 7,3. * böylece bu bilgisayar 10.943 tl gibi bir fiyata geliyor.
    peki monster'ın aynı özellikteki ürünü ne kadar? %9 indirimle 14.099 tl'den 12.899 tl ye inmiş. *
    xmg'de ise bütün yazılım desteği ve ürün dokümantasyonu ise full. monster'de sıfır. üstelik xmg 7 -10 gün içerisinde avrupa birliği içindeki ülkelere ücretsiz kargo ile ürünü gönderiyor. monster ile arasında 1956 tl fark var. daha üst seviye modellerde çoğu komponenti aynı olan laptop'larda fiyat farkı 3000 ve üzeri rakamlara çıkıyor.

xmg firmasının bütün ürün dokümantasyonu, bios'u ve diğer gerekli yazılım sayfası için link

ayrıca monster servisi piyasa'da 70 tl'ye bulabileceğiniz orjinal fanı 250 tl gibi bir fiyata satmaya çalışıyor müşterisine. yazık gerçekten. tamam servisler pahalıdır ama 3 kat'tan fazla fiyat farkı basit bir sök tak parça için anlaşılması güç bir şey.

sözün özü, ben aldım siz almayın. piyasa'da lenovo, acer, msi, hp gibi markaların monster fiyatına hatta bazen daha ucuzuna sattıkları benzer sistem özelliklerine sahip diz üstü bilgisayarları satılmakta. alacaksanız anakartı belli, biosu belli, servisi ve yedek parçası yaygın olan, internette binlerce bilgi ve problem çözme videosu olan ürünleri tercih edin derim.
  • yerli marka yeğenim zam gelmez. yerli marka yoğurt 26tl olmadı zaten yerli marka pirinç 24tl olmadı zaten. bunlar aklıma gelen en basit örnekler yerli marka ile alakası yok durumun anlayın artık. cahil cahil yazıyorsunuz.
  • artık kendileri de ekşi sözlük yazarlarına para verip içerik yazdırmaya başlayan yerli(!) ve kaliteli(!) bilgisayar firması. bir firma daha ne kadar küçülecek bakalım?
  • işbu* giri monster notebook'a bir teşekkür mahiyetindedir.
    bilgisayarımın hikayesini geçmek için bu paragrafı atlayınız. özellikle photoshop, illustrator, autocad, sketchup programlarını hemen her gün kullandığım monster laptopumu 2017 yılında, üniversite öğrencisiyken bu programları öğrenebilmek, okul için teknik çizim vs. işlerimi halletmek için almıştım. piyasadaki laptopların da yarı fiyatınaydı. birkaç sene kullanırım dediğim laptopumla 6. yılımız, şu an kendisinden yazıyorum. daha önce ufak tefek sıkıntılarım olduğunda bilgisayar gurusu abimden yardım almıştım, bakım, format, jel gibi işlemlerini kendisi yapmış, bir ara da bir parçasını değiştirmişti. ancak kendisiyle artık farklı şehirlerde oluşumuz ve onun bugün yarın bebeğini kucağına alacak olması, bilgisayarımın bakımı için başka bir yol bulmak zorunda bıraktı beni.
    6 yaşındaki monster abra a5 v13.1 model bilgisayarımın masada düz duramadığını fark ettim, alt kısmı şişmişti. tedirgin olup kapattım. monster bilgisayarın iletişim numarasından kendilerine ulaştım, ücretsiz bir şekilde kendilerine yurtiçi kargo ile gönderebileceğimi söylediler. borcun harcın arasında yeni bilgisayar alamam, hiç değilse bir süre daha idare etsin diye düşünerek tamir masrafı çıkmasını göze alıp gönderdim. her aşamasında sms ile bilgilendirildim. bilgisayara yapılan işlemleri ve atölyedeki görsellerini de paylaştılar hatta. salı gün gönderdiğim bilgisayar cuma günü yapılmış olarak geri geldi. bataryayı değiştirmişler, termal jel ve iç temizliğini de yapmışlar. fatura da gelmedi üstelik, müşteri memnuniyeti için yazmışlar. görseli ekliyorum. çok memnun oldum gerçekten. bir sonraki bilgisayarım da monster olacak, 6 yıl sonra bile güvenebilmek harika. teşekkürler.
    teknik servis teslim fomu
    *edit: unluckynewby 'nin uyarısı ile düzeltildi.
  • mağazacılık nedir bilmeyen firma.
    epeydir bir dizüstü almak niyetindeydim, beğendiğim markalar hakkında ekşi duyuru'da bilgi istemiştim hatta. bir arkadaş monster önerdi, imkânın varsa kadıköy'deki mağazasına git demişti. neyse gel zaman git zaman ancak fırsat buldum mağazalarına gittim. içeri girdim kimse oralı değil, elemanlardan biri(ayağına kadar gidince) ilgilenir gibi oldu ona baktığım modeli söyledim; bana modeli gösterdi, siz inceleyin ben geliyorum dedi, gitti... biraz sonra baktım adam yerinde oturuyor, tipimi beğenmedi herhalde. neyse biraz bakındım, biraz da yanımdaki modele bakanlara yardımcı oldum. derken ikinci bir eleman geldi, dedim ben bunu tek çekim alacağım, kaça olur? bana sitedeki havale fiyatına alabileceğimi söyledi. tamam dedim nereye ödüyoruz? siteye üye olmam gerektiğini söyledi, şaşırdım ama üstelemedim. ben üye olurken bu eleman da arazi oldu. üçüncü bir eleman geldi; bildiğin mağazada online mağazaya girip alışveriş yaptırmaya çalışıyorlar, şaka gibi... dedim ben burada ödeme yapacağım, bu üçüncü eleman bir şeyler söyledi biraz daha bekledim. sonra buyrun aşağıda muhasebe var oradan çekelim dedi, aşağı gittik. tam kartı verdim adamın söylediği fiyat, üstte söylenen fiyattan farklı. dedim ne oluyor, yukarda farklı fiyat söylediler, "o havale fiyatı", "e ben de o zaman internetten havale ile alırdım" dedim(durumun saçmalığına dikkat çekiyorum aklımca) "öyle yapın o zaman" dedi. nutkum tutuldu; tabii lan manyak mısın diyemedim, çıktım "mağaza"dan.

vallahi bravo ayağına kadar gelmişim; yok "siteye üye ol", yok "ama o havale fiyatı"... siz bu kafayla aynen devam edin.
    (bkz: beyin bedava)
  • 2 senelik 3bin tl lik çöp laptop ile rdr2 yi full ayarlarda oynuyormuş arkadaşın biri yukarıda. 640x480 full ayar olmasın o? siktir lan ordan.
    edit: arkadaş söylediğinin mantıksızlığını anlayıp rdr2 yi silmiş çöp aaa olmayan oyunları yazmış.
  • 2.5 yıl sonra menteşesi kırılan 3.5 yıl sonra pili şişen dandik laptoplar üreten firma. üreten derken birleştiren aslında.
  • aldigim abra a5 modelinin fanindan tikirti gelmeye basladi. serviste 3/4 gun kalir diye ayarlayip 1 ay sonra anca goturdum.
    fandaki tikirtiyi sorununu adamlarin yaninda bi turlu tekrar yaratamadim (fan cok hizli calisirken duyulmuyo, fanin orta hizlarda calismasi gerekiyo duyulmasi icin)
    "yalan soyleyecek haliniz yokya" diyip 2 fani da degistirdiler.
    ve bu degistirme islemi yarim saat falan surdu, gidip yemek yiyip geldim ve alet hazirdi.
    daha once hp'nin kurumsal teknik servis kisminda calismis biri olarak sunu soyluyorum: bi musteri bizi boyle bi sorunla arasa birak yarim saatte tamir etmeyi yarim saatte adamin fanindan cidden ses geldigine bile inanmayiz. bios update falan yaptiririz

yıllar sonra gelen edit: fan değiştirdiğini söyleyen servis aslında değiştirmemiş temizleyip bana geri verdi, ben de gittim. 3 gün sonra fanlardan tekrar ses gelince "oha yeni taktıkları fanda da sıkıntı var" diye düşündüm. bir kaç ay sonra tekrar vakit bulup geri gittim ve adamların kayıtlarından öğrendim bunu. bu seride kronik fan sorunu var, adamlar yeni fanı sipariş vereceklerini ve 20 gün kadar sürebileceğini söyledi. "alet bende kalsın fan gelince getireyim" teklifimi de kabul etmediler. götümü kıstırıp geri geldim, kendim aliexpressten fan alıp değiştirdim. aletin bataryası 1 sene geçmeden 10% kapasitesine düştü. 10 dk falan anca dayanıyor. evde oturup oyun oynayacaksanız ve bilgisayarınızın sorun çıkarması sizin bir sorun teşkil etmiyorsanız ucuz olmasına istinaden monster alabilirsiniz. lakin ucuzluk dışında hiç bir numarası yok. yedek parçaları da çok deli pahalı, bataryaya 99$+kdv istiyorlar mesela
  • minecraft kurun mutlaka. neye ihtiyacın varsa onu kur kardeşim kafayı mı yediniz ne listesi? listede 3ds max olsa hiç ihtiyacın yokken kuracak mısın?
hesabın var mı? giriş yap