şükela:  tümü | bugün
  • oha! sanki ilk film çok süperdi de ikincisini çekmişler. ben rezalet bir filmdi diye hatırlıyorum. şimdi monsters başlığından geliyorum da. benim dışımda bayağı birileri ya beğenmiş ya da orta halli demiş. kötü diyen az.

ilk film yorumum: monsters/#24606857

edir: trailer'a baktım. sanki ilk filmden daha iyi gibi. sinema salonunda izlenebilir sanki...
  • çerezlik diyerek başladığım ama ilginç finaliyle aslında güzelmiş diyerek bitirdiğim film. izlemeye başlayınca ilk 20 dakikasında bu bomboş bir film galiba diye düşünebilirsiniz ama daha iyi bir alternatifiniz yoksa şans verin derim. filmin renkleri, görüntü yönetimi ve efektleri başarılı, oyuncular ellerinden geleni yapmışlar.

--- spoiler ---

filmin askeri hiyerarşiyi, amerikan emperyalizmini ve sistemin bu uğurda harcamaktan sakınmadığı askerleri nasıl canavara dönüştürdüğünü sorgulayan bir eleştirisi var. meteorun orta doğuya düşmesi, canavarların (uzaylıların) burada türemesi tesadüfi bir seçim değil. film canavarlarla savaşırken canavara dönüşmeyi bir çatışma olarak kullanırken günümüz orta doğu coğrafyasına bir gönderme yapıyor . ilginçtir canavarlar dünyaya ait değiller, amerikan askerleri de ortadoğuya ait değiller bu iki düşman gücün ortak durumu ayrıca bir mesaj veriyor.
    --- spoiler ---
  • ne yalan söyleyeyim, beklediğimden iyi çıkan bir film. imdb puanıyla falan işim olmaz diyorsanız izleyebilirsiniz.

http://www.imdb.com/title/tt1935302/
  • uzaylıların hiç bu kadar siklenmediği bir film seyretmemiştim
    *
  • dün akşam külliyatıma kattığım son yıllarda izlediğim en enterans uzaylı ama aslen bilimkurgu sayılamayacak film.

--- spoiler ---

öncellikle bir meteor dünyaya düşer. işin ilk ilginç noktası ama filmin anlatmaya çalıştığı yerin odak noktası tam da burasıdır. zira alışılagelenin aksine meteor ortadoğuya düşmüştür. ortadoğu coğrafyasında film boyunca pek de kaale alınmayan ve tam olarak ne zararları olduğunu tam olarak anlayamadığım yaratıklar deve sürüleri gibi dolanıp dururlar. serseri ve amerikanın kendinden menkul sorunları olan çocukları ise bu coğrafyaya aslen yaratıklar ile savaşmaya gelirler. başlarındaki çavuş us army nin korkunç gerçeğini itiraf eder. yaratıkları bombalıyoruz ama kabul edilebilir sivil kayıplar var. bu nedenle de halk bize düşman. ancak ilerleyen dakikalarda klişe yerine film kendini ispat etmeye başlıyor. aslında tek problemi olan us army dir. bu nedenle kendi askerlerini de harcamaktadır. hatta ana karekter süreç ilerledikçe halkın yanına dönecektir ve bu uğurda çavuşunu vuracaktır. film bitince bütünselci bakış açısından anlaşılıyor ki tam bir sistem eleştirisidir. uzaylılar sadece konu mankenidir. bu açıdan bakılınca aksiyon, savaş, avatar tarzı renkleri ile uzaylılar ama sonunda bu piyasa şeylerden bir felsefe çıkarması başarılıdır.

--- spoiler ---