• uykusuz kalmaya alıştıran,yarasa misali yaşama felsefesinin pek dışına çıkılamayan,aslında operatör olmanın dışında yetenek gerektiren ne yazık ki televizyonlardaki bazı salakların çektikleri boktan görüntülerini kotarma işlemi olarak da adlandırdıkları 'sikiim keşke yapımcı falan olsaydım' dedirtebilen,ne istediğini bilmez bi takım yönetmenlerin ve asistanlarının kahrını çekmeye alıştıran çekim sonrası eylemlerin bütünü.
  • hem basit kurgulamayı, hem de tamamen yeni anlamlar yaratmak uzere film karelerinin biraraya getirildigi yaratici kurgulamayı belirtmek icin kullanilan sinema terimi.
  • bir televizyon kanalı söz konusu olduğunda, öncesinde ne kadar hazırlık yapsanız da hep bir aksilik sonucu panik halinde başladığınız bitmek bilmez süreç.
  • çoğu sinemacının gözünde nedense büyüttü, manevi olarak adamı kısa film çektirmekten soğutan bir olaydır. geliniz görünüzki günümüzdeki teknoloji ile bu durum pekte abartılacak bir hadise değildir. örneğin elinizde bir mini dvniz mi var ? yapınız kaydı gidip adobe un sitesinden bir premiere indiriniz. 30 günlük deneme süreci olayından yararlanarak filminizi basitçe kurgulayınız. sonra bi zahmet sıkıştırmak içinde sorenson squeeze adlı programı bulunuz 100 mb civarında bir .avi dosyasını 500kb gibi bir kapasiteye sokarak cd ya da dvd'nize yazınız. bakınız nekadar kolay.