şükela:  tümü | bugün
 • yurt dışında yaşayan bir kız arkadaşım evdeki lavaboyu bile kendisinin taktığından, usta bulmanın çok zor ve maliyetli olduğundan bahsetmişti. ben de o yapabiliyorsa ben niye yapamayayım hasetliğinden hareketle demonte şekilde aldığım ufak bir kitaplığı 4 saat kadar kurmaya çalıştım, çok tasarruflu biri olduğumdan yarım poşet vida arttırdım ve çok güzel bir sandalye sahibi oldum gerçekten.

  tanım: lego severliğin sökmediği zanaat.
 • eğer evde adobe premiere pro gibi bir programla yapıyor ve ardından da cd'ye mpeg1 şeklinde aktarıyorsanız yaptığınız iş büyük bir ihtimalle, usame bin ladin'in internette yayınlanan görüntüleri gibi olacaktır. **
 • mobilyanın birleştirme kısmına gelince aslında uygun delikler ve vida yerleri varsa matkapsız falan gayet kol gücüyle yapılabilen işlem… peh mobilyacılar "aa matkap lazım!" diyor; ama ben şu cılız halimle iki gündür karyola, iki ayrı gardrop falan monte ettim, bişi yok yapmasında.
 • senkron tuttur,geçişleri iyi ayarla,müziği yerine göre döşe falan derken saat olmuş 3.45.velhasıl kelam zor zanaat bu film montajı.
 • kendisi bugün out olmuştur. 17 aralık sürecinden bugünlere kadar bize verdiği emek için teşekkür ediyor, bir başka bokumuzu gizlemek için tekrar yollarımız kesişinceye dek sevgiyle uğurluyoruz..
 • sesle amatörce ilgilenen biriyim, bildiğim kadarıyla bir ses dosyasında montaj olup olmadığının anlaşılması için amatörce aklıma gelenler;

  1- arkaplan gürültüsünün spektogramında bir değişiklik olup olmadığına bakılır. gürültünün frekanslardaki sürekliliği bozulmuyorsa aynı ortamda kaydedildiği görüşünü güçlendirir, bozuluyorsa eklenen kısımın olduğu yerde, farklı bir arkaplan gürültüsü olduğuna işarettir.

  2- eğer copy/paste yapılmışsa, mesela bir cümle ya da kelime araya sıkıştırılmışsa, spektogramda bu kısmın başladığı ve bittiği yerde aşağıdaki anomaliler ortaya çıkar

  örnek: bir ses dosyasını aldım, bir kelimenin ortasında, kelimenin akışını bozmayacak kadar kısa bir dilimi (belki 0.1 sn) sildim, sonra ses dosyasının spektogramını açtım;

  http://oi62.tinypic.com/intjbo.jpg

  şekilde görülen dikme, bir gürültüdür ve bu, kesilen dilimin olduğu yerde ortaya çıkmaktadır. bu işlemin bir benzerini montaj sonucunda da görürsünüz o yüzden ilgili dosyada eğer montaj varsa bunlardan onlarca olması gerekirdi. aslında orada ortaya çıkan, (bir nevi negatif dirac gibi), tüm frekanslara yayılmış zayıf bir sinyaldir, sinyal zayıf olduğu için anlık, çok çok kısa bir çınlama duyulur ama kelimenin akışı bozulmaz (bkz: dirac fonksiyonu) (bkz: zaman domeni) (bkz: frekans domeni)

  edit: spektogram ne kadar dar aralıklar için ayrıntı veriyorsa, montajın tespit edilmesi de o kadar kolay ya da kesin olur.

  edıt2: haramzadeler'in yüklediği dosyada böyle bir süreksizlik noktası, yani dikme yoktu. ilgili resim dosyası, benim denemek ve göstermek için editlediğim ve aynı arkaplan gürültüsüne sahip (yani dosyanın kendisinden) bir parçayı montajlamam sonucunda ortaya çıkmıştır. yanlış anlaşılmalara sebep veriyor o yüzden açık seçik belirteyim, haramzadelerin orjinal dosyasında bir süreksizlik noktası yani spektografda bir dikme (tüm frekansları kapsayan) gözükmüyor !
 • "parçalanmış dünyayı bir araya getirme çabasıdır."
  sergei eisenstein
 • çoğu sinemacının gözünde nedense büyüttü, manevi olarak adamı kısa film çektirmekten soğutan bir olaydır. geliniz görünüzki günümüzdeki teknoloji ile bu durum pekte abartılacak bir hadise değildir. örneğin elinizde bir mini dvniz mi var ? yapınız kaydı gidip adobe un sitesinden bir premiere indiriniz. 30 günlük deneme süreci olayından yararlanarak filminizi basitçe kurgulayınız. sonra bi zahmet sıkıştırmak içinde sorenson squeeze adlı programı bulunuz 100 mb civarında bir .avi dosyasını 500kb gibi bir kapasiteye sokarak cd ya da dvd'nize yazınız. bakınız nekadar kolay.
 • film karelerini bir araya getirme işlemi.
  acayip keyifli. kesip yapıştırma işlemlerinin doğru yapılması, oyuncular için çok önemlidir.
  hele de iyi yönetmen, iyi montajcı olduğu zaman oyunculuğunuz kat be kat artar ve ekrana yansır.