şükela:  tümü | bugün
 • new york long island 'in en dogudaki ucu. montauk point lighthouse denen en az 200 yasinda unlu bir deniz feneri vardir. ulkenin gunesi ilk goren yeridir. nikah kiymak icin burayi tercih edenler ya da yilbaslarinda yilin gunesi goren ilk insanlari olmak icin buraya gidenler az degil.
 • bir max frisch romanı. dilimize gürsel aytaç tarafından çevrilmiştir. aslında anlatımının dışında bakıldığında tam anlamıyla otobiyografik bir kitaptır.

  anlatımındaki yabancılaştırma efekti ustaca kullanılmış olduğundan da insana kuru bir öznelliğin* yansıması olarak gelmez hiç. bu anlamda otobiyografik yazının en büyük sorununu bu eserinde çözmüş görünür frisch. zaten amacı da budur. anlattıkları ve kendisi arasında kurduğu ve koruduğu yazınsal mesafe öyle her babayiğidin harcı değildir... olamaz da.

  montauk'ta frisch, amerika'da lynn isimli bir rehberle yaptığı bir gezinin detaylarını ve bu gezinti süresince aklına düşen başka öznel çağrışımları anlatmaktadır. ve kitap şöyle başlar: " ey okuyucu, bu içten bir kitaptır ve daha girişte seni uyarıyor ki burada ailevi ve özel hayatımdan başka bir sonuca ulaşmak istemedim... " budur.
 • ne olursa olsun bir kış sevgilimi kolundan tutup götüreceğim yer. veya belki aynı anda karar veririz oraya gitmeye, belki de o beni götürür... kim bilir?
  (bkz: eternal sunshine of the spotless mind)
 • "the end" diye bilinen tatil mekani.
  montauk'a gitmek icin brooklyn'in oralardan long island rail road'a binmek yeterli. bilet fiyati olu mevsimlerde gidis donus 30.50 dolar. istasyona inince etrafta hic insan olmamasi "lan nereye geldik" dedirtse de, filmin * gaziyla istasyona hayran hayran bakmak mutluluk verici. istasyondan saga dogru donup anayolda gol kenarindan 15 dakika kadar yuruyunce de merkeze ulasiliyor. cok kucuk bir yer; bir ucundan bir ucuna 10-15 dakikada yurunebiliyor. merkezin ortasindaki cardagin hemen karsisinda, yol kenarinda filmde joel ve clementine'in ayri masalarda bir seyler ictigi (clementine'in kahvesine icki kattigi sahne) mekan bulunuyor. plaza restaurant adi. ucuz bir yer. iki blok daha inince okyanus kiyisi. kocaman bir kumsal. yine filmde kullanilmis mekanlar. ayni kumsalda 30 kilometre kadar yardirinca da filmdeki beach house varmis diyorlar, ama yurumek fantezi olur.
  giderken ya da donerken rockville center'a (joel ve clementine'in yasadigi yer) ugramiyor tren. haritadan baska planlar cikartmaniz gerekiyor. boyleyken boyle.
 • phoebe'nin* annesinin yaşadığı yer.
 • rufus wainwright'ın 23 nisan'da çıkacak albümü "out of the game"den internete "düşen" yeni şarkısı. http://www.youtube.com/…er_embedded&v=paizpbjpyuk#!
 • new york'un silivri'si.
 • the affair adlı muhteşem dizide "affair"in geçtiği yer.
 • netflix'in onay verdiği doğaüstü drama dizisi.

  http://deadline.com/…-duffer-shawn-levy-1201403265/