şükela:  tümü | bugün
 • istanbul müzik festivali kapsamında ülkemize gelen ve 1 temmuzda (dün gece) akm'de külkedisi'ni sahneleyen dünyaca ünlü dans topluluğu. ayrıca bu gece yine saat 20.00'de yine akm büyük salondalar. balerinlerin üstün performansları ve hikayenin tanıdıklığı sayesinde gayet güzel bir gece yaşattılar bize bu gece akm'de. uzun bir alkış da aldılar. herhalde biraz bunak işi gibi duran müzik festivali'nin programı içinde gayet genç kadrosu, külkedisi gibi bir konuyu işlemesi ile en can alıcı etkinliklerden biriydi monte carlo balesi'nin temsili. farklı ve çekici kostümleri, kendine has dekoru ve etkileyici ışık kullanımı ile çok güzel bir külkedisi yorumu izledik.

  kısa tarihçesi:*

  montecarlo balesi’nin temelleri, diaghilev’in 1909’da kurduğu, st. petersburg ile moskova’nın en iyi dansçılarından oluşan efsanevi dans topluluğuna dayanır. ancak diaghilev’in 1929’daki ölümünden sonra topluluk dağılır. 1932’de ballets de l’opéra de monte-carlo ve ballet de l’opéra russe à paris’in birleşmesinden yeni bir topluluk ortaya çıkar. grubun direktörü colonel de basil, sanat yönetmeni ise rené blum’dur. 1936’da aralarında çıkan bir tartışma sonucu blum ballet de monte-carlo’yu kurar.
  de basil’in topluluğunun adı ise ballets russes du colonel de basil olur. 1938’de massine’in sanat yönetmeni olmasıyla topluluk adını ballet russe de monte-carlo olarak değiştirir ve savaş yıllarını da geçireceği amerika’ya gider. balet russe anlayışının devamını hedefleyen massine, 1945’e kadar görevine devam eder. olağanüstü prömiyerlerin ardından 1950’lerde dağılan topluluk, 1954’te yeniden kurulur. ancak zamanla ortadan kaybolarak, 1962-63 sezonundan sonra tamamen yok olur.
  repertuarları, ballets russes’den eserler ve aralarında kevin haigen, john clifford, jean-christophe maillot, dieter amman ve uwe scholz’un da yer aldığı konuk koreografların çağdaş yapıtlarından oluşmaktadır.
  1992’de topluluğa önce sanat danışmanı olan jean-christophe maillot, 1993 ekim’inde ise resmi olarak direktör-koreograf görevine atandı. 4 yıl sonra monte carlo balesi artık küçük gelmeye başlayan eski mekânından ayrılarak kendi dans sahnesine, l’atalier’e geçti. topluluk, 2000 yılının aralık ayında ilk bale sezonunu monaco’nun yeni kongre merkezi, grimaldi forum’daki salles des princes sahnesinde gerçekleştirdi.
 • akm'de bu akşam da yineleyecekleri külkedisi 'nin kaçırılmaması gerektiğini düşündüğüm, dün kendisine tüm akm'yi hayran bırakmış başarılı topluluk. bulunabiliyorsa derhal bilet bulunmasını tavsiye ederim herkeslere...
 • mayısta zorlu psm'de sergilenecek olan gösteri. bileti veya indirimi olan varsa yeşillendirebilir mi, çok gitmek istiyorum.
 • instagram'da görür görmez heycanlandığım bale gösterisi. 16-17 mayıs'ta zorlu psm'de. baleye hayranım, çok gitmek istiyorum lakin...

  sarı, kırmızı, beyaz veya siyah lale kartı olan ama bu baleye gitmek istemeyenler, lale kartınızla indirimli olarak bilet alabilir miyim? mesaj atarsanız çok sevinirim. *