şükela:  tümü | bugün
 • alexandre dumas'nın the count of monte cristo adlı romanının türkçede vücut bulan hali.
 • alexandre dumas'ın müthiş eseridir. hikaye 1800'lü yıllarda fransa'da geçmektedir. bu dönemde kral ve bonapartçılar olmak üzere insanlar 2'ye ayrılmışlardır. genç bir denizci olan edmond dantes, kıt kanaat geçimini sağlamakta, bir yandan da çocukluk aşkı olan mercedes ile evlilik hazırlıkları yapmaktadır. mercedes, o kadar güzeldir ki tek talibi dantes değildir. mercedes'in diğer bir hayranı olan fernand de morcef, yandaşları ile birlikte bir komplo kurar ve kral'ın tahtta olduğu dönemde dantes'in bonapart ajanı olduğuna dair savcıya bir mektup yazarlar. dantes, nişan günü tutuklanır. çok iyi yapılan bu plan dantes'in hapse girmesine sebep olur. dantes, hapiste herkesin deli olarak adlandırdığı çok bilge bir rahip ile tanışır. bu rahip, herkese kendisini bırakması koşuluyla gizli hazinesinden o zamana göre çok büyük paralar teklif etmektedir. fakat kimse rahibin böyle bir hazinesi olduğuna inanmamaktadır. dantes ile tanışan bu rahip, ona tüm bildiklerini anlatır. dantes'i eğitir, donatır, bilgeleştirir. ve bir gün, rahip hapiste yaşamını yitirir. ölmeden önce dantes'e kimsenin inanmadığı hazinenin haritasını verir. hapishane'de ölen mahkumlar denize atıldığından dantes bunu fırsat bilir ve kefenin içine kendisi girer. görevliler dantes'i denize atarlar. dantes, boğulmadan sudan çıkmayı başarır. çok geçmeden hapishanede denize atılan kişinin rahip değil dantes olduğu fark edilir ve her yere dantes'in öldüğünün haberi salınır. haberi duyan mercedes yıkılır ve yas tutar. yas tutmasının bir senesi dolduğunda ise fernand ile evlenir. öldüğü bilinen dantes bu sırada hazinenin peşine düşer ve hazineyi bulur. artık dünyanın sayılı zenginlerinden biri olmuştur. bir kaç yıl boyunca hazırlık yapan dantes, sonunda farklı kimliklerle ortaya çıkar. tek bir amacı vardır, intikam almak... ve bu müthiş hikaye başlar...
 • kitabı da filmi de çok lezzetli bununla birlikte ezel dizisi de bu kitap üzerinden uyarlanmıştır çakma diyebilirsiniz belki fakat güzel diziydi hatta bi anımı anlatmak gerekirse haydarpaşa tren garında eskişehire( doğu ekspress ) ile gidicekken öğrenciyiz tabi en ucuz en leş tren neyse bi kalabalık gördüm ne oluyor dedim bi baktım ki haluk bilginer kitap okuyor ve ben yanındayım bi ses arkadaşım çıkarmısın :) yanına gittim ve oturdum işte o çoçuk benim biraz piç etmiş olabilirim setinizi fakat haluk bilginer çok iyi karşılamıştı nerden nereye kadere bak :)
 • alexandre dumas'ın klasikleşmiş eseri.
  ezel dizisiyle birebir bağlantı kurduğum roman. ezel'in dantes'i, ramiz dayı'nın hücredeki yaşlı adamı, eyşan'ın mersedes'i, cengiz'in fernand'ı, can'ın da albert'i temsil ettiğini düşünüyorum. tek farkın dizide ezel ile cengiz arkadasken romanda fernand ile dantes'in arkadaş olmamasıdır. zannımca böyledir, ufak tefek değişiklikler dışında.
 • harika bir hikâye olduğu gibi filmi de muazzamdır. depresyon, dibe vurduğum günlerimin vazgeçilmez güç kaynağıdır. kaç kez izlediğimi sayabilmiş değilim. edmond dantes hepimizin içinde bir tutam vardır. eğer yoksa sorun vardır.

  (bkz: le comte de monte cristo)
  (bkz: alexandre dumas)
 • bu kitaptaki kaçış yönteminin dizi, çizgi film, çizgi roman gibi 50 farklı yerde kullanıldığını görmüşümdür.

  onun dışında eserin kendi pek çok uyarlama ve yeniden yoruma konu olmuştur.
 • (bkz: ezel)
 • en sevdigim romanlardandir. hayata tutunmayi, yilmazligi ogrenirsin, tabi ki bunlar icin gereken motivasyonlari da.