şükela:  tümü | bugün
 • anne tarafından merzifonlu olan ve california'da ermeni kökenli sıradan bir amerikalı olarak doğup 36 yaşında dağlık karabağ'da ermenistan'ın milli kahramanı olarak ölen ve nom de guerre'i avo olan monte melqonyan, uc berkeley'de arkeoloji ve asya tarihi okuduktan sonra amerika'dan ayrılıyor ve iran'da şah rejimine karşı kürtlerin yanında, lübnan iç savaşı'nda hristiyanlara karşı filistinli müslümanların yanında ve israil'in beyrut'u işgaline karşı lübnanlıların yanında, türklere karşı ise asala çatısı altında savaşmış ve sonra asala'nın liderlerinden biri olmuş, türk diplomatlarına karşı düzenlenen birçok saldırıda tasarlayıcı ve uygulayıcı olarak görev almış (bunlardan biri için bkz. van operasyonu) interpol tarafından yıllarca aranmış, 3.5 yıl fransa'da hapis yatmış, romanya, yugoslavya ve yemen'de bulunduktan sonra ermenistan'a gelmiş ve azerbaycan'la ermenistan arasındaki dağlık karabağ savaşı sırasında 2 yıl boyunca ermeni askerlerine komutanlık yapmış ve bu savaşta girdiği bir çatışmada ölmüş.

  ingilizce, ispanyolca, fransızca, japonca ve ermenice'yi çok iyi derecede, arapça, italyanca ve türkçe'yi ise iyi derecede bilen avo, biraz da farsça ve kürtçe biliyormuş (türkçesi'nin derecesi için şu videonun 10:02-10:10 arasına bakılabilir).

  adına kurulmuş vakıf, dernek ve benzeri kuruluşların yanısıra ermenistan'ın farklı yerlerinde adını taşıyan köprü ve kışlalar da bulunan melkonyan, aynı zamanda ermenistan'da en fazla anıt ve heykeli bulunan kişilerden biridir. lübnan'da tanışıp evlendiği ve halen ermenistan'da yaşayan karısı seta kbranian oldukça hürmet gösterilen biri. hatta monte hakkında, seta'nın anlatımıyla oluşturulan "monte kimdir?" adlı bir belgesel film bile bulunmaktadır.
 • abisi, kardeşi monte melkonyan'ı anlatmış: http://hetq.am/…es/6986/which-“avo”-was-monte?.html
 • gebermiş bir terörist.
  "...diplomatlarına karşı düzenlenen birçok saldırıda tasarlayıcı ve uygulayıcı olarak görev almış..." cümlesi bir teröristi tarif eder.
  milliyetçilik ne menem bir hastalık ki türk-kürt-ermeni-rum... soy - sop, coğrafya, din farkı gözetmeksizin her yerde aynı sonucu üretebiliyor?
  terörist ulan işte, siktiğimin teröristi. bunları milliyetçi duygularla savunan bidon kafalılar, ne farkınız var bizim teröristlerin ardından ağıtlar döktüren iblislerden. hrantın katilini öven türüt'ten ne farkı olur diplomat katilini öven ermeninin. ogün samast adına heykeller mi dikelim o vakit. caddelere ismini mi verelim.
  kürt semtlerinde "yeşil" caddelerimiz mi olsun.

  yok ben anlamıyorum ve anlayamadan geberip gidecem.
 • türkler ve azerilerin kendisinden nefret etmesi normaldir. asala'nın kurucularından biri olan bir adam hakkında iyi şeyler düşünmeyi kim hangi türkten bekleyebilir? karabağ savaşının ermenilerin kazanmasına neden olan bir adamı hangi azeri sever?

  rasyonel olmakla alakası yok bunun. bağlı bulunduğumuz ırk, masada duran bir anahtar için bile düşüncelerimizi değiştirebilir. bu coğrafyada doğmuş, bu topraklarda bir kalıntısı olan herkesin sorunu bu. yadırgamanın, sorgulamanın bir anlamı yok. iş işten geçmiş geçeceği kadar, iliklerimize işlemiş zaten.

  mesela monte melkonyan azeri olsaydı kendisine gebermiş bir terörist diyenlerin kahramanı olacaktı bugün. halkı için kendisini feda etmiş biri olacaktı. gece uyuyan ermeni askerin başını baltayla kesen bir azeri katili* kahraman ilan eden zihniyet bunu gerektirirdi çünkü.

  bu iki yüzlülük gibi görünebilir ama yukarıda yazdığım gibi, buyuz hepimiz.

  amerika'da rahat içinde yaşayabilecek iken karabağ savaşına katılmış, savaşı ermenilerin kazanmasına neden olmuş bir kahramandır ermenilerin gözünde monte. kendisini ogün samast ile kıyaslamanın gerizekalılık olduğu ne kadar net ise bu da o kadar nettir.
 • turnusol kağıdıdır; dedeleri soykırımlarda yiten bir halkın torunlarının yüreklerinin kaç gram ettiğini gösterir bize. teröriste kahraman gözüyle bakabilenlerin sadece türk olmadığı acı bir tokat gibi patlar suratıma.

  benim tuzum kuru, çok şükür bana bulaşmadı milliyetçilik de ırkçılık da, ya da bulaştıysa da iyileşebilmişim. teröriste terörist, göte göt diyemedikten sonra aynaya bakıp nasıl sevebilirim o sureti. monte azeri de olsaydı aynısını derdim, ki dedim de. * geçelim bu ucuz psikolojik yansıtma oyunlarını. ramil seferov başlığı altında şu an 115 giri var, yazarların muhtemelen yarısı katil diyor, bir kaç troll dışında. sözlükte az görülür bir olgunluk. ayrıca sayı o kadar önemli mi? 100 türk trolü veya tescilli ırkçısı gelip ramil denilen katile övgüler dizse ne olur? monte kahraman olur mu?
  mesele sen ben. hesap bireysel, suç bireysel. katillere övgüler düzen bireyin çapıdır konuşulan.

  insan tanrının kötü bir şakası belki de. zalim ve akılsız.

  dedesi komşumun dedesi tarafından öldürülen çocuk büyüyüp benim evladımı konsoloslukta veya thy bürosunda işlem yaparken bombayla parçalayınca nasıl kahraman olur? ona kahraman diyen ermeni ile nasıl ortak bir gelecek hayal edebilirim? ermeniye nefret saçan türkün karşısına geçip nasıl "sittir lan ırkçı köpek" derim, ermeni de aynı boku yapacaksa.

  ha elbet gürcüler soykırımdan geçmedi ve din kardeşliği üzerinden kolay asimile oldu; "sen konuşma lan devşirme türk" denilecek muhtemelen sesli veya içinden. bir ırkçı aynen bu yanıtı verir; bekliyorum...

  son olarak; "kendisini ogün samast ile kıyaslamanın gerizekalılık olduğu ne kadar net ise bu da o kadar nettir." cık. türkçe bilmeyen arkadaş, kıyaslama ogün samast'ı kahraman sayan salakla bu teröristi kahraman sayan arasında yapıldı. katiller kıyaslanmadı. tekrar oku. yavaaaşça.
  eğer katilleri kıyaslayacak olursam; ogün montenin yanında akılsızlık kurbanı aptal ergen kalır, senin katilin daha fena. asala sivil hedeflere bombalı saldırılar yapan, hedef seçimi özensiz bir terör örgütüdür. amaç ne kadar kutsal olursa olsun araç temiz olmadıktan sonra bir boka yaramaz, ancak o kutsalı kirletir.
  anlayabilen nerde?
 • bugün 38. ölüm yıldönümleri olan şehit idari ataşemiz galip özmen ve o saldırıda henüz 14 yaşında olan kızı neslihan özmen'in katilidir.

  https://twitter.com/…eri/status/1024162332698714114
 • azerbaycan türklerinin yiğit savaşçıları tarafından çıktığı yere monte edilen ermeni katil, terörist.
 • azerbaycan kaynaklarına göre, ermeni hatlarına sızmış bir ekip tarafından tesadüfen bir minibüsle hareket halindeyken kıstırılıp, önce vurulan daha sonra teke tek dövüşte öldürülen asala elebaşlarından.
 • just another fucking leftie!

  tipik marksist. ordan oraya goc etmis, insanlari sisteme isyan etmeleri icin motive etmis, kimi zaman basarmis, sonunda kursunu yemis olmus bir marksist.

  bu adamlar devrimci degil. kendi iclerindeki isyana bakip, bu sikintiyi ancak distaki dunyayi degistirince giderebileceklerine inanan zavallilar.
 • amerikan vatandaşı , ermeni kökenli asalacı terörist . bu teröristin bir videosunda çocuk katili monte görülebileceği gibi gücü çocuk ve ihtiyarlara yetmiştir . bundan kahramanlık hikayesi çıkarmak yalnızca ermenicilere mahsustur . gerçek askerin karşına çıktığında bir azerbaycan askerinin kurşunuyla geberip gitmiştir .
hesabın var mı? giriş yap