şükela:  tümü | bugün
  • günde sadece tek doz alınan astımı olanlar için birebir etken madde. bu ilaç hastalığın gerçek nedenine iniyor. ayrıca diğer astım ilaçlarına göre yok denilebilecek kadar az yan etkisi olduğunu söylemek mümkün. ilacın en büyük avantajlarından biri ise hem alt hem de üst hava yollarına etki ederek astım dışındaki birçok hastalığa karşı da başarı sağlanmasıdır.
    http://209.85.129.132/…yum&hl=tr&ct=clnk&cd=4&gl=tr

bu etken maddenin kullanıldığı ilaçlar:
    luxat 10 mg 28 film tablet
    notta 10 mg 28 film tablet
    notta 4 mg 28 cigneme tableti
    notta 5 mg 28 cigneme tableti
    nova t380 nova-t cu 380 spiral
    onceair 10 mg 28 film tablet
    onceair 4 mg 28 cigneme tablet
    onceair 5 mg 28 cigneme tablet
    singulair 10 mg 28 tablet
    singulair 4 mg 28 cigneme tableti
    singulair 4 mg pediyatrik oral granul 28 sase
    singulair 5 mg 28 cigneme tableti
    zespira 4 mg 28 cigneme tableti
    zespira 5 mg 28 cigneme tableti (denediğim ticari formu )
    http://www.saglikkutuphanesi.com/…lukast_sodyum.htm

olası yan etkilerini de yazmak gerekir:

montelukast’ın yan etkileri

alerjik reaksiyon belirtileri olan şu sıkıntılardan herhangi bir ya da birkaçına sahipseniz acil sağlık yardım desteği alınız: ürtiker (kurdeşen); nefes almada zorluk; yüzde, dudaklarda, dil ya da boğazda şişkinlik.

aşağıdaki durumlardan herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayınız ve acil sağlık desteği isteyiniz:

cilt döküntüsü, çürük oluşumu, ciddi sızlama, hissizlik, ağrı, kas güçsüzlüğü;
    ruh hali veya davranış değişimleri, anksiyete, huzursuzluk, kabuslar da dahil olmak üzere rüya anormallikleri, halüsinasyonlar;
    titremeler veya sarsıntı;
    astım belirtilerinde kötüleşme.
    daha hafif yan etkiler de görülebilir, bunlar:

baş ağrısı, baş dönmesi;
    ağız kuruluğu;
    eklem ağrısı;
    karın ağrısı, mide bozulması, bulantı, ishal;
    grip;
    yorgunluk hissi, uyku hali;
    ateş, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, ses kısıklığı;
    sinüzit.
    bu liste görülebilecek bütün yan etkilerin eksiksiz bir listesi değildir, burada yer alanlar dışında başka yan etkiler de görülebilir. alışılmadık ya da sıkıntı yaratan bir durumla karşılaştığınızda doktorunuza başvurunuz. yan etkiler ile ilgili detaylı tıbbi tavsiyeler için doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
  • astimin yanisira mevsimsel allerjik rinit ile koah tedavisinde de kullanilir. su siralar 56 lira fiyati var. http://www.ilacabak.com/ilacgoster.php?id=1164
  • ayaklarda müthiş yanma hissi uyandıran ilaç. tedaviye ara verildikten 4-5 gün sonra yanma hissi geçer..
  • fdade ve dünyada alerjik rinit tedavisinde onaylı olmasına rağmen bizim sgknın alerjik rinitte ödemediği ilaç. daha doğrusu uzman doktor *** reçetesi ister.
  • (bkz: risonel)
  • allerjik rinitte daha az sedatif (levmonttan) bir ilaç isterseniz karşınıza çıkacak olan cyclt1 (bkz: araşidonik asit metabolizması) reseptörüne yüksek afinite ve seçicilik ile bağlanan oral yoldan aktif bileşik. oral biyoyararlanım %64'tür. sabah yapılan standart kahvaltı cmax'ı etkilemez. plazma proteinlerine %99'dan fazla bağlanır. hepatik cyp3a4, cyp2c8/9'lar ile metabolize olur. kendisi ve metabolitleri tamamen safra yolu ile itrah edilir. gebelik kategorisi b. yeterli çalışma yok. gebelikte ancak kesin olarak gerektiği durumda kullanılabilir. süte geçip geçmediği bilinmiyor. araç ve makine kullanımını etkilemesi beklenmiyormuş. bronkodilatör ve inhale kortikosteroid ile kontrol altına alınamayan durumlarda kombine edilebilirmiş. ancak montelukasta başladıktan sonra eğer bronkodilatör ve inhale steroid bırakılacak ise aniden değil de kademeli kesilecekmiş.
    not:prospektüsten bildiriyorum.
  • gördüğüm en karizmatik isme sahip ilaç.
  • montelukast, astım tedavisinde kullanılan bir lökotrien reseptör antagonistidir.

2-5 yaş grubundaki astımlı çocuklarda 4 mg, 6-14 yaş grubunda ise 5 mg , erişkinlerde 10 mg‘lık çiğneme tabletlerinin kullanımı önerilmektedir.

(bkz: onceair)
    (bkz: singulair)
  • baş ağrısı ve halsizlik yapan ilaç!!!