şükela:  tümü | bugün
 • tam adi monterosso al mare. italyanin kuzeybatisinda, liguria bolgesinde, ismi kizil tepe anlamina gelen, bir sene gecirmis oldugum icin duygusal bagim olan ufak bir koy. kisin yaklasik bin kisi yasarken yazin turist akinina ugrayip 3000 kisiyi (ve fiyatlar da iki katini) bulabiliyor. bir tunelle eski ve yeni bolgesi ayriliyor. bircok festival de oluyor burada yilin degisik zamanlarinda, limon festivali, sokaklara ciceklerle resimler yapilan corpus domini, yazin neredeyse her gun gerceklesen konserler ve aktiviteler, koydeki herkesin o zamanin kiyafetlerini giyip monterossonun cenovalilar tarafindan alinmasini canlandirdiklari 1200ler gecesi vs. vs. (bkz: cinque terre)
 • cinque terre'deki beş kasabanın sonuncu ve en popüler durağıdır.otel,restaurant ve kafe secenekleri cok olduğu için turistlerin ilk tercihidir. bu yüzden bir havluluk yer bulmak için bolca akrobatik hareketler yapmak zorunda kalabilirsiniz.ancak en uzun ve en renkli plaj burasıdır.
 • bonassola'dan sonra ki durağımız olan cinque terre'nin bana kalırsa kasaba olarak en güzeli. öncelikle kasaba'ya araba nisan ve ekim arasında girmiyor. arabayı ya kıvrıla kıvrıla inen yolun kenarına ya da şehir merkezinin girişindeki katlı otoparka bırakmanız lazım. kasaba aslında 2 koydan oluşuyor ve ikiside birbirinden güzel. biz ilkgün, akşam olana kadar monterosso'yu sadece tek koy zannetmiş ve kuçucuk koydan denize girmek zorunda kalmıştık. akşam olunca yemek için tarif edilen restorant'ı aramaya koyulunca yan koyun muhteşem manzarasını gördük. maalesef rezervasyonumuz olmadığı için yer bulamasakta, bir daha gidilirse iki koyun birleştiği noktada ki bu restoranta gidilmeli. kasabada bir kaç tane ufak bar ve birkaç restorant var. güzel iki koyu, kendine has bir mimarisi var ayrıca iki adet yerde bu kendine has mimariyi küçük biblolar halinde ve gerçektende çok güzel bir şekilde üretip satan dükkanlar var. bana karlısa hediyelik eşya için buradan alınabilecek en hoş olanı bu.

  oteller genel olarak 3 yıldızlıları 110 euro ve 160 euro arasında değişmekte fakat kahvaltı etmek istemezseniz sadece oda fiyatları hemen hemen 20 euro kadar daha düşebiliyor. kahvaltı için kasabada bir adet fırın var buradan croissant alabilirsiniz.

  buradan kasabadan çıktıktan sonra la spazia'ya kadar güzel bir yol sizi bekler. ayrıca bu yollarda rapollo ve la spazia arasında benzin istasyonu bulamadık, tedarikli olmanızda fayda var.
 • cenova'dan 1.5 saat suren cinque terre bolgesinin sanirsam en turistik olani. denizi cok guzeldir..
 • 2012 dubai world cup galibi olan godolphin'e ait ingiliz atı.
 • limon ağaçları ile meşhur cinque terre köylerinden biri. kumsalından herkes bahsettiğinden elimde bir bu kalmıştı.

  (bkz: cinque terre/@guatr cemo)
  (bkz: ligurya/@guatr cemo)
 • ispanya'da bir kasaba.
 • hedefinizde beş köyü birden gezmek varsa ve kısıtlı zamana sahipseniz, görmeye burdan başlamak hem avantajlı hem de dezavantajlı olabilir. şöyle ki, kısıtlı zaman var hepsini göreyim kısa kısa gezeyim derseniz o fikir monterosso için işlemiyor. o kadar büyüleyici bir iklimi, manzarası ve tadına doyulmayan bir atmosferi var ki bırakıp gitmek gelmiyor içinizden. deniz kenarında ve denize otuz saniyede inilen ağaçlı sokaklarda dolaşmaksa niyetiniz burdan da güzeli yok sanırım bu beş toprak arasında.

  tünelin diğer tarafında yine denize bakan çok güzel bir de restorana sahip, hayatımdaki en şahane ahtapot salatasını burda yedim.

  ağaçlarla dolu sokaklarının denize dakikalık uzaklıkta olmasından mı, ekim ayında denize girilebiliyor olmasından mı, renklerinden mi havasından mı bilmiyorum ama cinque terre'deki ilk gözbebeğim, italya sınırları içinde sıkça düşüneceğim 'yaşarım ben burda' ifadelerini ilk defa söylediğim güzel tepe. hem de kızıl.