• "yalnızca mutlu olmak istenilirse, bu kolaydır.. ama biz öteki insanlardan daha mutlu olmak istiyoruz ki bu çok zordur.
    çünkü biz başkalarını olduklarından daha mutlu sanıyoruz.." demiş ve önünde saygıyla eğilmeme sebep olmuştur..

(bkz: daha az mutsuz olmak)
  • "ayrı ayrı birer ahlaksız olan insanlar, toplu oldukları zaman namuslu kişiler olurlar.."
  • "lettres persanes"'da "hapishaneler dışardakiler kendini namuslu sansın diye yapılmıştır", der.
  • "eğer ülkeme yararlı olacak, diğer ülkeleri mahvedecek bir şey biliyorsam prensime önermem; çünkü ben önce bir insanım, sonra bir fransız’ım. ben zorunlu olarak insan doğdum ve tesadüfen fransız oldum."

hümanist biri olsa gerek.
  • http://www.guzelsozler.com/ adresinde kendisinden yapılan alıntılar:

"bir rejim, halkın adalete inanmaz bir hale geldiği noktaya gelince o rejim mahkum olmuştur. "

"bir tek kişiye yapılan bir haksızlık, bütün topluma yapılan bir tehdittir."

"devlet halktan mucize beklememelidir. o, halkı kendisine uydurmak için yasalara boyun eğmeyi öğretecektir."

"bir ülkede dalkavukluğun sağladığı çıkar, dürüstlüğün sağladığı çıkardan daha verimli olursa o ülke batar."
  • " mutluluk, problemlerin yoklugu degildir, aksine problemlerle bas edebilecek yetenege sahip olma halidir."

" bazen susmak, soylenen bir suru sozden cok daha fazlasini ifade eder."

montesquieu
  • "az bilmek için çok okumak gereklidir" diyen, hayran olduğum düşünür.
  • "if i knew of something that could serve my nation but would ruin another, i would not propose it to my prince, for i am first a man and only then a frenchman...because i am necessarily a man, and only accidentally am i french."

insanlığın bütününün iyiliğini kendi ulusunun çıkarlarından üstün tuttuğunu belirtmiştir. türkler şöyle çirkindi filan gibi abuklamalarını ise görmezden gelmek istiyorum, çelişme kendinle hoca.
  • " turkler dunyanin en cirkin insanlariydi. kadinlari da kendileri gibi cirkindi. rum guzellerini gorunce akillari baslarindan gitti. basladilar kiz kacirmaya. zaten eskiden beri hayduttular" sozunu dikkate almadan, "turkler olmasa tarih olmazdi" saptamasini yorumlamaya calismak beyhudedir.
  • siyaset biliminin babası,varını yogunu vermiş.adamın dilinde tüyü bitmiş insanlar arasındaki eşitsizlik yüsünden
hesabın var mı? giriş yap