*

şükela:  tümü | bugün
 • 1783'te isitilmis hava ile ucan balon'u icat eden joseph ve michel adli fransiz mucit biraderler.
 • (bkz: mongol pierre)
 • ilk balon denemelerinde balonun sepetine bir kaz ve bir horoz koymuşlardır...

  (bkz: 24soru com)

  daha sonra alınan haberlere göre kaz, nils isimli bir çocuk ile ile nils ve uçan kaz norton ikilisini oluşturup kendi uçarak seyehatlerine devam etmiştir...

  horoz'un da müziğe gönül verip bremen mızıkacıları'na katıldığına, ya da "ben tek başıma da müzik yaparım" diyerek yeni bestesini yaptığı bir sabahın erken saatinde öttüğü için başının kesildiğine dair söylentilerin hangisinin doğru ya da şehir efsanesi olduğu hala muğlaktır...

  farkındayım, olaylar arasında zamanlama hatası varmış gibi görünüyor... ama back to the future'un çılgın profu dr emmett l brown'un gizli zaafının hayvanlar olduğunu ve araları çok iyi olduğu için yukardaki olaylar arasındaki zaman farkının ortadan kaldırıldığını en son söylemek istedim..
 • birinin adı joseph öbürünün adı etiennedir.
 • bunlardan büyük olan joseph olanı bir gün mahallelerinde bir yangın görür ve yangındaki duman ve sıcak havanın havaya yükselmesini gözlemler. ısınan havanın genleşmesi prensibi bu genç delikanlıyı oldukça etkiler. sonrasında havadan daha hafif olacağını saptadığı bu formüle dayanarak bu cingöz adam balonla bir deneme yapmak ister. küçük bir kumaştan/ketenden yapılmış balonu sıcak havayla doldurarak yaklaşık 450 metre kadar uçurur. etiennecik de bu dahiyane fikirden pay kapmak ister ve icata konar. ikisi de kardeş kardeş tarihe geçmek hasebiyle bunu gerçekleştirirler.

  her ne kadar böylesi bir fikre dünya balon tarihine kazandırsalar da jacques cesar charles adlı burnu çirkin bir herif kendilerine tarihe geçen yüzyılın ayarını vererek, yiğenler hidrojen gazı daha hafiftir ve havada daha kalıcı etki yapar der ve montgolfierleri tarihin tozlu sayfalarına gömer. bu yaptığınız soğumayacak mı gibi yine tarihe geçen iğrenç bir espri yaparak adını konuşturur. amma velakin bu doğru bir tespittir. çünkü ıscacık hava kısmen az bir havada yüzme etkisi yapar, soğumaya yakın pert olur ve uçma özelliğini yitirir.

  anlayacağınız dostlar bu tarihi gerçeklere dayanan fablı da kötüler kazandı. allah belanı versin jacques cesar charles. intihal yap ve buralara kadar gel. sanki şu andaki yök başkanına benziyor gibi haeym? neysem, öhö öhö, boğazıma bir şey takıldı galiba.
 • joseph michel ve jacques etienne, namıdiğer montgolfier kardeşler, sıcak hava balonunun mucitleridir. fransa'nın ardeche ilinin annonay köyünde doğup büyüyen bu iki fransız birader meslek olarak aslen kağıt üreticisidirler fakat uçan bir araç icat etme hevesleri onları dünyanın tanımasına vesile olmuş. kısaca ne yaptıklarını anlatırsak; ilk uçuş denemesini 14 aralık 1782'de gerçekleştirmişlerdir. başarılı bir şekilde uçan balon yere inerken parçalanmış. sonraki uçuşu yazın 4 haziran 1783 günü yapmışlardır. bu sefer köyün ahalisi toplanmış bu enteresan olayı izlemek için. balon bu kez tam 10 dakika havada kalmış 2 km ileriye uçmuş ve 2000 metreye kadar yükselmiştir. bu başarı fransa kralı louis xvi tarafından duyulur ve biraderler fransa'ya çağrılır. kral balona binmesi için iki mahkumu uygun düşünür fakat biraderler önce hayvanları kullanmak konusunda kralı ikna ederler böylece 19 eylül 1783 günü paris'te versailles sarayı'nda bir koyun (adı montauciel yani "gökyüzüne tırmanmak" ne kadar güzel düşünülmüş demi), bir ördek ve bir horoz ( bunların isimleri yok galiba garibanlar ne düşünmüştür kim bilir) balonla uçan ilk hayvanlar olarak tarihe geçmişlerdir. (unutmadan söyleyeyim hayvancıklar sağ salim yere inmişlerdir burunları bile kanamamış içiniz rahat olsun hayvanseverler)

  neyse en son ve en önemli uçuşa geçelim. insanlı uçuş: kral son uçuşun başarılı olmasıyla beraber insanlı uçuşa izin vermiştir. bunun için kolları sıvayan biraderlerimiz 1700 m3 hacminde bir balon yaparlar. ( öncekinin nerdeyse 2 katı büyük. e insan binecek tabi normal yani ) krala da jest olsun diye balonun bezine onun yüzünü eklerler. gayet süslü püslü olan balon artık uçmak için hazırdır. 21 kasım 1783'te pilatre de rozier ve françois laurent d'arlandes(rozier fizikçi, d'arlandes asker) tarihte balonla uçan ilk insanlar olmuşlardır. bu uçuşu fransa kralı'nın davetlisi olan amerikalı mucit benjamin franklin de (100 doların önündeki adam canım) izlemiştir.
 • uçan balonun mucidi kardeşler.
  balona iki hayvan koyarak asumana yollarlar. yaklaşık çeyrek saat kadar havada kalır.