şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mayıs 1949'da leo huberman, paul sweezy ve harry magdoff tarafından abd'de kurulan marksist dergi. albert einstein'ın niçin sosyalizm makalesiyle başlayan yolculuk bugünlere kadar gelmiş ve ortaya abd'nin en saygın ve köklü marksist dergisini ortaya çıkarmıştır. çoğu değil yayınlanan "bütün" makaleler okunmalıdır, kalitelidir, önünde eğildiğimizdir. ayrıca, ellen meiksins wood bir dönem burada editörlük yapmıştır.

  bir de ocak 2006'da bize sürpriz yaparak türkçe olarak da yayıımlanmaya başlamıştır, müjdeler olsun:

  "başlarken....

  1949 mayıs ayında, albert einstein imzalı "neden sosyalizm?" başlıklı bir makalenin de bulunduğu bir sayıyla yayın hayatına başlayan ve o tarihten bu yana her ay yayınlanarak benzerine çok az rastlanan bir yayıncılık başarısını yakalayan monthly review dergisi (mr), sadece yayınlandığı abd'de değil tüm dünyada yarattığı benzersiz etkilerle marksist yayıncılığın göz nurudur. 20. yüzyılın ikinci yarısında yaşanan devasa altüst oluşlarda, başta çin, vietnam, küba, orta amerika devrimleri olmak üzere besleyen ve beslenen bir fikir kaynağı olmuştur. özellikle paul baran ve paul sweezy'nin tekelci kapitalizmin, emperyalist dünya sisteminin ve bağımlı ülkelerdeki sınıfsal yapının 1945 sonrasındaki karakteristik eğilimleri konusunda derinleşen tahlilleri, dönemle ilgili klasik yapıtlar arasında yer alır.

  tüm bu süre içerisinde mr gerek teorik yaklaşımlarıyla gerekse etkilediği devrimci hareketler bağlamında abd emperyalizminin bağrından çıkan baş düşmanı haline de gelmiştir. özellikle bağımlı ülkelerde dekolonizasyon (resmi sömürgesizleşme) sonrasında gelişen devrimci hareketler bu süre zarfında mr tarafından sistematize edilen düşünce okulundan ve kavramsal çerçeveden derinden etkilendiler. derginin kurucuları olan paul sweezy ve leo huberman ise, derginin kuruluşunu izleyen yıllarda mccarthy döneminin, yaygın adıyla "cadı kazanı" uygulamalarının sıkıntısını çekti.

  leo huberman, bir kez mccarthy komitesi'nde, bir kez de amerikan aleyhtarı faaliyetler komitesi'nde ifade verdi. new hampshire eyaletinde oturan paul sweezy, eyalet düzeyinde bir "yıkıcı faaliyetler" cadı kazanının hedefi haline getirildi. dört yıl boyunca devam eden bu baskının ardından 1953'de, sweezy'nin yerel eyalet "engizisyon"u diye nitelendirdiği bir merci tarafından sorguya çekildi. sweezy mahkemeye hakaretten suçlu bulundu ve hapis cezasına çarptırıldı. temyiz başvurusu sonucu dava 1957'ye kadar sürdü. nihayet o yıl abd yüce mahkemesi kararıyla beraat etti. sweezy bu yıllar boyunca kefalet karşılığı dışarıda kaldı. yine bu yıllar boyunca dergi okurları abone olmak konusunda çok dikkatli olmak zorunda kaldılar. sweezy'nin ifadesiyle yıllarca çevre fark etmesin diye dergiyi abonelere üzerinde hiçbir şey yazmayan bir kağıda sarılmış biçimde gönderdiler.

  bu ikilinin dışında paul baran, harry magdoff, harry braverman (ki aralarından sadece magdoff bugün hayatta ve derginin başındadır) iktisatçı kimlikleriyle dergiye ruh veren ve derin tutarlılıklarıyla derginin bugüne değin öneminden bir şey kaybetmeden gelmesini sağlayan önemli isimler oldular. monthly review kendisini bir "okul" haline getiren ilk kuruluş dönemini izleyen süreçte de marksist tartışmalar açısından canlı bir düşünsel platform olmaya devam etti. derginin editörlüğü görevini john bellamy foster, harry magdoff'la birlikte sürdürmektedir. samir amin ve mike yates gibi isimler de mr'ye düzenli katkılarda bulunmaktadır.

  bugün bu marksist serüven türkiye?de devam ediyor ve dergi türkçe olarak yayın hayatına başlıyor. tüm dünyada olduğu gibi türkiye'de de, 1980 sonrasından bu yana ekonomik, politik, askeri ve ideolojik alanlarda meydana gelen değişimleri açıklamaya yönelik arayışların yaygınlaştığı bir dönemde, türkçe monthly review'nun, bu tartışmaları besleyen verimli bir kaynak olmasını diliyoruz.

  türkçe mr'nun ilk sayısı, derginin 2005 yılı içerisinde yayınlanmış olan makalelerinden oluşan bir seçkiyle karşınızda. seçkinin ana gövdesini ise 2005 temmuz-ağustos tarihinde yayımlanan "21. yüzyılda sosyalizm" dosyası oluşturuyor.

  monthly review, şubat ayından itibaren, her ay bir ay önceki sayıyı takip ederek, (ocak sayısı şubat'da yayınlanacak) düzenli aylık periyodlarla türkiyeli okuyucunun elinde olacak. bu durumun nedeni ise aylık dergi periyodunun zorluğundan kaynaklanıyor. mr yöneticileri derginin yeni sayısını bize ancak dergi çıkmadan 5 gün önce ulaştırabiliyorlar. çeviri ve baskı süreleri göz önüne alındığında bir ay geriden takip zorunlu hale geliyor. türkiyeli okurun mr'ye hak ettiği ilgiyi göstereceğini umuyoruz. önümüzdeki ay görüşmek üzere."

  türkçe monthly review yayın kurulu

  http://www.monthlyreview.org/

  kaynak: sendika.org
  http://sendika.org/yazi.php?yazi_no=4233
 • 17. sayısı piyasaya çıkmış olan dergidir. dosya konusu olarak yugoslavya'yı seçmiştir.

  kapak: http://static.ideefixe.com/images/291/291164_2.jpg

  yazılar: http://www.ideefixe.com/…p?sid=ov3wf1lnkr5r3ho8viq8
 • odtü'yle yol meselesinde dayanışma sergileyen önemli dergi: statement of support
 • kalkedon yayıncılık'ın çıkardığı bizim diyarlardaki en kaliteli sosyalist dergilerden biri.
 • 3 ayda bir yayınlanır ve her sayısı bir kitap olan içinde derin analizleirn bulunduğu sosyalist dergidir.
 • okunmadan abd'yi çözemeyeceğiniz dergi; vazgeçilmeziniz olabilecek kadar niteliklidir.
 • 2017 ocak itibariyle dönen derginin türkçe çevirisi değil, isim hakkı alınarak türkiyede çıkarılan versiyonudur.
 • önceden kalkedon ile çıkıyordu. şuan ise redaksiyon yayınları bünyesi içinde üç ayda bir raflardaki yerini alıyor. çevirilerinin yanı sıra türkiye'deki değerli akademisyenlerin katkısıyla her sayı ile bir kitap ayarında olan dergi.
 • 1749-1845 yılları arasında yayımlanan, bazılarınca ilk dergi sayılan, eleştiri yazılarının ya da bir konu üstüne görüşlerin bulunduğu dergi.