• 3 aydır sorunsuz kullandığım, ancak gecenin 4 ünde 765 sterlin bulunan hesabımı dondurdu. hiç bir işlem yapamıyorum. 2 ile 4 hafta arası soruşturmaya tabi tutulacakmış, sonrasında umarım hesaba ulaşabilirim. eğer hesap kapatılırsa paramı iade ederler mi, bu konuda bilgisi olan mesaj atarsa sevinirim. türkiye üzerinden kullananlara tavsiyem 200 300 gibi bir birikim olduğunda hesabı sıfırlayın, böyle aptalca bekletmemek gerekmiş tecrübe edindik.

düzenleme: bir gün içinde hesabı kapatmaya karar vermişler. içeride kalan parayı iade etmek için başka bir hesap talep ettiler. 2 ile 4 hafta arası geri iade gerçekleşecek dediler. bakalım hayırlısı, umarım gerçekleşir.
  • adamlar enpara ve cepteteb gibi sözde sanal oluşumları donunda sallayacak altyapı yapmışlar. başvurunu dijital yapıyorsun, bir video çekiyorsun, imza mimza yok gerçek banka hesabın oluyor, aynı gün kartını postaya veriyor, ertesi gün kartın elinde oluyor. uk içinde hesaptan hesaba transfer ücretsiz, belli bir limite kadar turt dışı para çekimi bile ücretsiz, ülke dışında da kullanırsan kurları mastercarddan daha avantajlı, ve ülke içinde mastercard destekleyen her atm den para çekmek mümkün. mail ya da kısa mesaj ile para paylaşımı yapabiliyor, sokaktaki bir tekel bayinden (toplam 20 bin nokta varmış) para yükleyebiliyorsun. 300 pound a 1 pound masraf alıyorlar ama ayda yükleyebileceğin parada kısıt mevcut. günde 10 bin pound transfer, günde 400 pound para çekimine izin veriyor. aylık limit şu an 5500 pound. monzo.me diye bir servisi var hesap detaylarını vermeden para alıp gönderebiliyorsun. tek sıkıntısı atmden para yatıramamak herhalde. başka bankada hesabın varsa eft yaparak çözüyorsun onu da. ya da maaşını buraya taşırsan para zaten hesapta biriktiğinden problem olmuyor.
  • banka değil denmiş ama yasal açıdan bir bankadır ve buradaki paranız herhangi bir ingiliz bankası ile aynı şekilde güvence altındadır.

20 milyon sterlinlik yeni bir crowdfunding yapıyorlar. dayanamadım 2 tane hisse aldım, sırf sempatik bulduğum ve sembolik de olsa destek olmak için.
  • oha ben crowdfunding olduğunu öğrendiğimde sembolik olarak 2 adet hissesini alayım dedikten bir kaç dakika sonra 20 milyon gbp tamamlanmış bile.

20 milyon sterlini 2 saat 42 dakikada toplamışlar.

bu arada the city'deki yeni ofislerine de taşınmışlar falan(crowdfunding yaparken değil tabi ki, yakın zaman önce).

bunların fosforlu turuncu bir kartı var, şahane - her defasında soruyorlar bu hangi bankanın diye.

tabi bu janjan bir tarafa, asıl faydalı oldukları nokta ingiltere dışında para harcamalarında ve app'in kullanışlılığında.

yurtdışında seyahat eden herkesin edinmesi gerekir derim, yabancı para birimi harcamalarında sterline çok iyi kurdan çeviriyor ve komisyon yok. appinden ise harcamaları anlık olarak görüp kartınızı dondurma kullanıma açma gibi işlemleri anlık olarak yapabiliyorsunuz.

müşteri hizmetleri de app içindeki chat bölümünden.
  • sanki açması çok kolaymış gibi bahsedilen uygulama. revolut hesabını kolayca açabiliyorsun, ama her ne hikmetse bana hesap açmama izin vermediler. erica’sından susan’ına varana kadar herkesle mailleşiyorum ama neden hesap vermediklerini anlatmıyorlar. uk adresiniz ve uk numaranız olsa dahi monzo hesabı açamayabilirsiniz. aynı şeyleri yaşamamanız için bilgileri girerken dikkatli olun derim.
    benim durumu çözebilirsem paylaşacağım.

edit: hiç bi cacık olmadı, vermediler monzo hesabı. twitter’da karşıma monzo reklamı geliyodu ben de reklamı şikayet ederek kendimce öcümü almış oldum. pabucumun monzosu. revolut’tan devam…
  • türkiye’de kuru inanılmaz kelepir alan mobil banka. an itibari ile türkiye’de yaptığım alışverişte kuru 7.77 try olarak almış. google’da 1 sterlini 7.78 lira gösteriyor şu an. normalde liraya ihtiyacım olunca iş bankası’ndaki sterlin hesabımdan iş cep üzerinden çevirir kullanırdım en iyi oranı o veriyor diye. ama an itibari ile iş cep 1 sterline 7.74 veriyor. monzo’nun absürt derecede az alacağını düşündüğüm için türkiye’de hiç kullanmamıştım ama bugün beni göt etti kendisi. teşekkürler.

tek sorunu daha önce değinildiği gibi para yükleme meselesi. bakkal gibi yerlerde 100 pound’a kadar yüklemelerde 1 pound bazen yavşak birine denk gelirseniz kendine de 1 pound alıp toplamda 2 ponund kesiliyor. 100 ponud’dan fazla yüklemeyi de kabul etmiyor bazı yerler. en son post office’le anlaşmaya çalıştıklarını duymuştum sahi ne oldu acaba o iş.

edit: 7.78’i geçici olarak almış ya la. şimdi girdiğimde o alışverişte 1 sterlin’i 7.69 try olarak aldığı yazıyor. hiaammina ya o kadar da övdük. neyse sağlık olsun. 24 liralık alışverişe 3.12£ ödemişim, memlekete gelmeyeli ehonomi çoh iyileşmiş.
  • ingiltereye geldigimden beri kullandigim kart. oncelikle on yuklemeli debit kart idi ama burdaki para aklama mevzularindan dolayi gercek banka statusune evrildi.

en buyuk avantaji yurtdisinda gezerken kartla yapilan harcamalarda hic komisyon almamasi ve kur ceviriminide cok makul bir rakamdan hesaplamasi.

onceden yurtdisinda para cekme komisyonsuz ve sinirsiz iken simdi ayda £200 pounda kadar komisyonsuz. en hosuma giden kismida odeme yaparken insanlarin rengine hayran kalmasi.
  • internet üzerinden online hesabımı açtığım bankadir, haftaya kartı gelince kullanmaya başlayacağım.

kişisel bilgileriniz, ingiltere de ev adresi , pasaport veya sürücü ehliyetinizin fotoğrafi ve sesli görüntülü video ile ingilizce "hı, ı'm xxx yy , i want monzo account" şeklinde cümle kuruyorsunuz ve hesabınız açılıyor.

edit: pay point noktalarından maksimum 300 pound olacak şekilde , yatırılan miktar ne olursa olsun 1 pound komisyon alan çakal.

başlangıç seviyesi kartın rengi arda turan deyimiyle orospu rengidir, plus ve premium da renkler düzelir.

birde amme hizmeti yapayim, avantajları görünsün
    görsel

görsel
  • residence permitim yok. nasıl hesap açabilirim , bilen var ise yeşillendirebilir mi? başka bir alternatif var mıdır?
  • banka kartımın gelmesini beklediğim şubesiz bankacılık olayı.
hesabın var mı? giriş yap