şükela:  tümü | bugün
  • türkiye'nin en baba şirketlerinin listede yer aldığı, kredi notu düşürmek için ilgili şirketlerin incelemeye alınması olayı. daha mart ayında yeni düşürmemişler miydi yahu diye sordurtuyorlar adama.

her neyse, dış güçler is loading.

edit: link

edit 2: arkadaşlar, "incelemeye alması" şeklinde, anlatım bozukluğu yapmadan 50 karaktere sığacak bir başlık öneriniz varsa söyleyin modlar taşısın başlığı, ben bulamadım şahsen. ben yine de bu başlığın da yanıltıcı olduğunu düşünmüyorum. ah keşke başlığı "moody'sin 11 türk şirketin kredi notunu düşürmek amacı ile incelemeye alması" şeklinde açabilsem.

ek olarak, o veya bu sebepten olabilir, adamlar kendi resmi sitesinde, "düşürmek için incelenecekler" şeklinde bangır bangır duyuru yapıyorlar, bunu burada paylaşmak da mı suç? anlamadım. götümden uydurmuyorum yani.
  • coca-cola ıcecek a.s. (ccı)

turkcell ıletisim hizmetleri a.s. (turkcell)

turk hava yollari anonim ortakligi (turkish airlines)

şekerli suyun litresini 3tl'ye satan, havayı aylık kişi başı minimum 30tl'ye satan ve müşterisi değişmeyecek firmalar bile böyle tekel sıkıntı yaşıyorsa, söylenecek bir şey yok.
  • kuvvetle muhtemel, ülke ekonomisinin genel gidişine bağlı olarak yapılmıştır.

"the outlooks for all the above corporates were stable prior to this action except for..."

ayrıca;
    (bkz: too big to fail)
  • akp seçmeni tarafınca dış mihraglar hülooğğhgh şeklinde yorumlanacak haber.
  • goy goy veya komplo teorisi değil. bariz dış güçler rte zora girsin diye uğraşıyor. biraz sıkıntı çekeriz ama bunu da aşarız inşallah.
  • türkiye'nin lokomotifi konumunda olan 11 büyük şirketin notunun, türkiye devlet tahvili oranına ayarlanmasını konu alan eylemdir.

devlet tahvilini ba2'ye düşürmüştük, şimdi şirketlerini de inceleyip ona göre notlarını düşüreceğiz demişler.

listede yer alan şirketlerin tümü türkiye'yi ayakta tutan şirketler;

--- spoiler ---

• anadolu efes biracilik ve malt sanayii a.s.
    (efes)
    • coca-cola ıcecek a.s. (ccı)
    • dogus holding a.s. (dogus)
    • eregli demir ve celik fabrikalari t.a.s. (erdemir)
    • koc holding a.s. (koc holding)
    • ordu yardimlasma kurumu (oyak)
    • ronesans gayrimenkul yatirim a.s. (ronesans)
    • turkcell ıletisim hizmetleri a.s. (turkcell)
    • turk hava yollari anonim ortakligi (turkish airlines)
    • turkiye petrol rafinerileri a.s. (tupras)
    • turkiye sise ve cam fabrikalari a.s. (sisecam)

--- spoiler ---
  • ey moody sen kimsin ya
  • ölmüşüz gömenimiz yok. şişecam, tüpraş, thy, turkcell, oyak, koç, erdemir, doğuş, coca cola ve efes... bunların kredi notu düşürüldüyse seçimlerden sonra çok kötü bir sürece girebiliriz. hemen felaket tellalığına bağlamamak lazım ama bu firmaların kredi notlarının düşürülmesi hayra alamet değil.
  • evde bira yapmamızı engelledin ama kendi düşüşünü engelleyemedin efes! demek ki sorun evde bira yapanlar değilmiş. ağır vergiler, toplumsal baskılar, saçma fiyatlandırma politikası ve ekonomik kriz... şunları düşünemeyip de “evde bira yapıyorlar” şeklinde analiz yapan adamlar batmaya mahkumdur. ticaret zeka işidir ve belli ki zekanın karşılığını veren olmuş.
  • gençler maalesef yazılanlarla alakası yok konunun. yabancı para cinsinden ülkenin notu neyse şirketlerin tavanı da o olabilir. bunun düzenlemesidir. isterse şirket apple gibi kasası parayla dolup taşsın. ülkenin notu kadar tavanı olur yabancı para cinsinden.