şükela:  tümü | bugün
 • ermiş insan. olmuş kişi.
 • diğerlerinden farklı olarak bu gurunun anlattıkları, insanı sıkmıyor. çünkü çok bilmiş, nirvanaya ermiş sakallı budacıklar gibi sadece soyut kavramlardan bahsedip pratikte bi halta yaramayan ya da yarıyorsa bile nasıl yapılacağını göstermeyen bir tip değil.

  çok güzel hikayeler anlatıp sonucunda sizi dumur edebiliyor. mantıklı espriler yapıyor. hatta gülerken düşündürebiliyor.

  mesela diğerleri gibi "aşk falan boş, özüne dön, nirvanaya ulaş" demiyor.

  " aşk güzel şey, insanın eşinin olması hoş fakat eğer yoksa üzülmeyin. bunu değerlendirin, kendinizi geliştirin, özünüze dönün, bunu fırsat olarak görün" gibi bir şey diyor.

  bi de şöyle bi güzelliği var, bir sürü türkçe altyazılı videosu var youtube'da. yani baya yararlanabiliyoruz adamın fikirlerinden. ha unutmadan, guru ama tıpkı jiddu krishnamurti gibi "ben ne desem diyim, özünü ancak kendin kavrayabilirsin" diyor kendisi.

  ayrıca da günlük hayatta kullanılabilecek pratikler paylaşıyor. bence bir iki videosunu izleyin.
 • sevimli ve esprili bir hint gurusu. hint felsefesinde gerçekten kadim bir bilgelik var ve bunu öğrenmek insanın ufkunu açıyor. takip edin derim.

  şu
 • youtube videoları neden yorumlara kapalı, merak ettiren "guru".
 • bilincin oyun alanı

  bilincin milyon zerresinde, milyon tane film yapılmakta. ve bunlar her an değişmekteyken, neden herhangi bir tanesini daha ilginç bulayım ki? hepsi sürekli olarak odak içi ve odak dışı oluyor.
  hiçbirisine karşı özel bir ilgim yok.
  fakat içinden yükseldikleri, içinde oyun oynadıkları ve içinde durgunlaştıkları...fakat kendisi, bunların hiçbirisi tarafından dokunulamayan..işte bulunması gereken budur!
  tüm bu oyunları, mekanizmayı, arama hissiyatını, ayrı olma hissiyatını yaratan o'dur.
  ve tüm bunları sadece kendisini yeniden keşfetme tecrübesini yaşamak için yaratmaktadır.
  bu mükemmel bir varoluş.
  muazzam.
  fakat bunu görebilmek için muazzam gözlerin olmalı.
  ve muazzam bir yüreğin.
  ki, hâlihazırda var,
  ve hâlihazırda sen o'sun.

  mooji