şükela:  tümü | bugün
 • sen özsün adlı kitabı raflarda yerini almış bulunmaktadır. bu adam gerçekten iyi. nedenselliği, cevap bulmaya zorlandığınız yerleri öyle güzel anlatıyor ki. sesi ve gülüşü bir başka abimizin. youtube'da altyazılı videolarını bulabilirsiniz. kitabını da alın derim zira şu an okumaktayım.
 • ermiş insan. olmuş kişi.
 • diğerlerinden farklı olarak bu gurunun anlattıkları, insanı sıkmıyor. çünkü çok bilmiş, nirvanaya ermiş sakallı budacıklar gibi sadece soyut kavramlardan bahsedip pratikte bi halta yaramayan ya da yarıyorsa bile nasıl yapılacağını göstermeyen bir tip değil.

  çok güzel hikayeler anlatıp sonucunda sizi dumur edebiliyor. mantıklı espriler yapıyor. hatta gülerken düşündürebiliyor.

  mesela diğerleri gibi "aşk falan boş, özüne dön, nirvanaya ulaş" demiyor.

  " aşk güzel şey, insanın eşinin olması hoş fakat eğer yoksa üzülmeyin. bunu değerlendirin, kendinizi geliştirin, özünüze dönün, bunu fırsat olarak görün" gibi bir şey diyor.

  bi de şöyle bi güzelliği var, bir sürü türkçe altyazılı videosu var youtube'da. yani baya yararlanabiliyoruz adamın fikirlerinden. ha unutmadan, guru ama tıpkı jiddu krishnamurti gibi "ben ne desem diyim, özünü ancak kendin kavrayabilirsin" diyor kendisi.

  ayrıca da günlük hayatta kullanılabilecek pratikler paylaşıyor. bence bir iki videosunu izleyin.
 • "kişiliğe tutunulduğu sürece özgürlüğe ulaşmak imkansızdır."
 • sevimli ve esprili bir hint gurusu. hint felsefesinde gerçekten kadim bir bilgelik var ve bunu öğrenmek insanın ufkunu açıyor. takip edin derim.

  şu
 • kanka modunda.
  sohbetini dinlemek ders alıyormuş havası değil, keyifli bir muhabbete dahil olmuşum hissi verir bana.
  aslında tüm aydınlanmış kişiler aynı şeyi anlatır hep. üslupları, yolları farklıdır.
  kimi biraz mesafeli bir his uyandırır bende, kimi azarlanıyormuşum hissi, kiminin dediğinden hiç bir şey anlamam. mooji ise, böyle rahat rahat, gevşek gevşek konuşur, kolay anlaşılır, sıkmaz, bazen kahkahalarla güldürür..
  keyifli, eğlenceli bir adam.
 • çok güzel taklitler yapıyor ve nedense ses tonu mu yoksa anlatırken verdiği samimiyet mi nedir ''evet ya'' diyorsun.
 • adamın tipinde "ben çakalım ve şimdi türlü kelime oyunlarıyla senin üzerinden kendim için menfaat alanları inşa edeceğim" gibi bir tip yok. sevimki biri gibi. ama yine de modern insan tecrübeleri gereği şüpheyle yaklaşıyor. henüz çok dinlemedim. biraz kendisini dinledikten sonra bu entry'mi editleyebilirim.
 • “dünyada, birçoğumuz için yaşamın en güçlü çekim güçlerinden bir tanesi yaşamını birlikte geçirebileceğin birisi ile olmaktır. kalbi senin kalbin ile beraber yankılanan birisi, senin onu sevdiğin kadar onun da seni sevdiği birisi. insanlık aleminde aşk, genellikle bu şekilde ifade edilmektedir. fakat aşk, aynı zamanda çok daha engin şeyler ima eder. kendi öz benliğinin hakikatini keşfettiğinde, aşkın kaynağına varırsın. aşkın kaynağına vardığında, varlığın da o aşk ile bir olmaya başlar ve bu aşk evrensel olan aşktır, sadece kişisel değildir. bu aşk içerisinde büyürsün, çünkü egonun lüzumsuz olduğu veya mevcut olmadığı her yerde evrensel aşk ışıldar. ve hiçbir zaman da durmaz. geçemeceği, aşamayacağı hiçbir yer yoktur. her canlı varlığın ve kesinlikle de her insanın kaynağı işte bu aşktır. bu aşk ve hakikat birbirinden farklı değildir. bu aşk ve bilgelik birbirinden farklı değildir. bu aşk ve güven birbirinden farklı değildir. bu aşk ve yaşam birbirinden farklı değildir. bu aşk hiçbir zaman kurumaz. dışsal olarak şekil değiştirebilir fakat içsel olarak değişmez. dilerim ki bu aşk, hepimizin içinde çok güçlü bir şekilde çiçeklensin ve ışısın, çünkü dünya bir şeye ihtiyaç duyuyorsa, o, bu aşkı yeniden tatmaktır ve bu aşk herkesin içinde mevcuttur. eğer bir kişi içi dua ediyorsan, bu duanın içindeki güç ve aşk tüm dünyaya yayılabilir ve yine de seni tüketmez, hatta sana enerji verir. bu aşkın birçok farklı hali ve görünüşü vardır. bizim burdaki ifadesini gördüğümüz aşk, yüce olan aşkın içindedir, çocuklarınıza dostlarınıza duyduğunuz aşk gibi, yaşamın içinde yapmakta olduğunuz şeylere duyduğunuz aşk gibi, işinize olan aşkınız allah'a olan aşkınız, bunların tümü bu yüce aşktan, bu yüce kaynaktan doğar.” demiş bilgedir canım mooji.
hesabın var mı? giriş yap