şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kırmızı lahana olarak yanlış anılan bitkinin olması gerektiği gerçek ismi. zira göz var izan var.
    bu yanılgı kırmızı şarabın kırmızı, beyaz şarabın da beyaz olmamasına benzetilebilir.
  • oncelikle daraldim arkadas. kırmızı lahana mi, kırmızılahana mı, mor lahana mi nereye yazacagimi sasirdim. neyse rengi mor oldugu icin burayi bgendim.

bu zepze, salatalarin vazgecilmezidir. benim icinse salata haricinde sadece kendisi de kitir kitir yenir afiyetle. fakat lutfen sunu sirke ile rezil etmeyin, lutfen. bunun kendine has mukemmel bi tadi var fakat bu sirke ebesini zikiyor bu lezzetin. salatalara koyarken lutfen rica ediyorum sirke ile oldurmeyin su guzel sebzeyi. bi kere deneyin, hak vereceksiniz.
  • tek başına fazla miktarda tüketilmemesi gereken bitki.

oh ne güzel diyerekten limonlayıp limonlayıp yedim ve bir saattir ha kustum ha kusacağım. elimde olsa yasaklarım ben bunu.
  • - mor lahana vücut direncini arttırıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor.
    - balgam söktürücüdür. yumuşatıcı ve hazmettirici özellikleri vardır.
    - haricen iyi bir yara iyileştiricisi ve ağrı kesicidir.
    - lahana tohumu dahilen kurt düşürücü ve idrar söktürücü olarak kullanılır.
    - yaralı ve şiş ayaklara yapraklar ezilerek sarılırsa çok yararı olur.
    - içerdiği kimyasallar nedeniyle bedenin hastalıklara karşı direncini arttırır.
  • tencerede zeytin yağla mor lahanayı koyup, yarım saat kısık ateşte bırakın, tabi üzerine tuz da dökün. ve servis tabağına alıp, üzerine yoğurt koyun. inanılmaz bir lezzet, deneyin kesinlikle <3