şükela:  tümü | bugün
  • girit savaşı ile önemli bir darbe yiyen venediğin ilkönce mora yarımadasını ele geçirmesi ardından tekrar kaybetmesi ile sonuçlanan on yıl aralıklı iki savaştır.

    birinci mora savaşı 1688-1699 arasında yapılır. osmanlı imparatorluğunun ikinci viyana kuşatması bozgununu ve tüm osmanlı askeri gücünün avusturyaya karşı seferber edilişini fırsat bilen venedik kutsal ittifaka katılır ve mora kalelerine saldırıya geçer. gafil avlanan osmanlı garnizonları sayıca büyük dezavantajda olmalarına karşın sıkı direnirler. mezomorto hüseyin paşa komutasındaki reform görmüş osmanlı donanması da ege denizinde koyunadaları ve zeytinburnu muharebelerinde başarılı savunma savaşları verir. ne var ki 1699 yılında karlofça anlaşması ile mora venediklilere bırakılmak zorunda kalınır.

    on yıl boyunca güç toplayan osmanlı imparatorluğu avusturyanın ispanya veraset savaşına dalmasıyla yalnız kalan venediğe karşı saldırıya geçer. 1711-18 arasında süren ikinci mora savaşında osmanlı donanması venedik donanmasını korfu ve matapan muharebelerinde bozguna uğratır, kaybedilen tüm kaleler tek tek geri alınır. on yıllık venedik işgali boyunca ağır katolik baskısı ve vergilerle karşılaşan mora rumları osmanlıları kurtarıcı gibi karşılar. 1718 pasarofça anlaşması ile mora kesin olarak geri alınır ve yunan ayaklanmasına dek (1821-30) osmanlı egemenliğinde kalır.
  • kavalalı mehmet ali paşa bir yandan yemen ve havalisini işgal ile uğraşırken bir yandan da osmanlı merkez yönetiminden gelen yardım çağrısına cevap veriyordu. mora da çıkan isyanı bastırması için ordusunu ihtiyaç vardı. karşılığında kendisine imtiyazlar verileceği için cazip bir teklifti. tarih zaten yaşananlara müşahit.