şükela:  tümü | bugün
 • 33. derece mason olan albert pike tarafından yazılmış masonluğun temel eserlerinden biri kabul edilen kitap.
 • böyle bir kitabın var olduğunu masonların hepsi bilmez. bunun yanında bilenlerin çoğu da -çok üst seviyelerde olsalar dahi- bu kitabı okumaz.

  içinden alıntı yapmak gerekirse "sevgi, barış, kardeşlik"ten dem vuran masonların aslında ne tür inançlara sahip oldukları anlaşılabilir(çoğu bilmese de):
  "..lucifer, the light-bearer! strange and mysterious name to give to the spirit of darkness! lucifer, the son of the morning! is it he who bears the light, and with its plendors intolerable blinds feeble, sensual or selfish souls ? doubt it not!.."

  (bkz: deus meumque jus)
 • kitabın orijinal ingilizce pdf'i şu adresten indirilebilir:
  http://knowledgefiles.com/…asonry/morals-and-dogma/
 • 18. yüzyılda albert pike adında 33. derece mason üstadı tarafından yazılan kitap. hakkında sansasyonel söylemlerin olmasının yanı sıra masonik dereceleri ve masonluğu ele alır. masonluk diyince komplo teorisini şap diye yapıştıran arkadaşların günümüzde bu kitap hakkında savunduğu iddia, 3. dünya savaşından bahsettiği ve illuminatinin planlarını bu kitaba göre yaptığıdır.
  türkiye'de birkaç bölümü parça parça türkçeleştirilmiş bulabildim. ancak kitabın full türkçe çevirisi şuan için yapılmamış sanırım.

  (bkz: masonluk)
 • 33 dereceli masonlukta kabul gören son ciddi düzenlemeyi yapan albert pike'ın 1871 yılında yayınlanan; “morals and dogma of the ancient and accepted scottish rite of freemasonry” adlı eserinin kısaca anıldığı isim.