şükela:  tümü | bugün
 • 1. dünya savaşı sonunda yıkılan avusturya-macaristan imparatorluğu'ndaki bir bölgeye verilen addır. şu anda çek cumhuriyeti'ni oluşturan iki bölgeden doğuda olanı için tanımlanmaktadır. diğer bölgenin adı ise bohemia'dır.
 • çek cumhuriyeti'nin doğu bölgesine verilen isim. aynı zamanda, tarihte çek cumhuriyeti'nde kurulan ilk devlet olan büyük moravya imparatorluğu'na (830-907) ismini vermiştir.
  ülkenin ikinci büyük şehri olan brno bu bölgededir.
 • çek cumhuriyeti'nin tarihinde en az bohemia kadar önemli rol oynamış bir bölgedir moravya. adını tam ortasından geçen morava nehrinden alır, ülkenin doğusuna düşer. bölgenin güneyi* ulu ulu ağaçlarıyla huzur merkezi ormanlarla kaplıdır, karlı dağları tepeleri kış boyunca kayakseverleri ağırlar. kara üzümü, dolayısyla şarabı* ünlüdür. en doğru ve güzel çekçe'nin konuşulduğu bu topraklar ayrıca sigmund freud'un mayıs 1856'da doğduğu yerdir, kendisi pribor şehrindendir, şehre almanlar utanmadan hala freiberg demektedir.
 • cek cumhuriyeti'nin tasrasidir.
 • çek cumhuriyeti'nin en güzel kızları bu bölgede üretilir. havasından mıdır, suyundan mıdır, şarabından mıdır bilinmez. ama her eve bir tane moravya kızı lazımdır. dursun vitrinde falan.
 • adını bölgedeki nehirden alan çek cumhuriyeti'nin doğu bölümünün büyük bir kısmını içine almış bölge. kültürleri ülkenin batısına göre biraz farklı insanları vardır.
 • moravya kilisesi, 18. yüzyılda kurulan bir 3
  protestan mezhebidir. kökleri, 15. yüzyılda
  bohemya ve moravya'da johann huss'un
  an hus) takipçileri tarafından kurulan
  unitas fratrum''a kadar uzanır. bir
  dönem prag universitesi'nin rektörlüğünü
  yapmış olan hıristiyan reformcu teolog ve
  papaz huss, ingiliz reformist wycliffe'ten
  esinlendi. 1402'den itibaren bethlehem
  kilisesi'nde, latince yerine çekçe vaazlar
  vermeye başlayan huss, kutsal kitap'1
  tek otorite kabul ederek roma katolik
  kilisesi'nin birçok öğretisine ve papa'nın
  mutlak yetkisine karşı çıktı. huss, bu
  görüşleri sebebiyle roma katolik kilisesi
  tarafından aforoz edilerek prag'dan
  sürüldü. sonrasında engizisyon'da
  yargılandı; 6 temmuz 1415 tarihinde
  kitaplarıyla birlikte yakilarak öldürüldü. ancak reform ateşi hus'un ölümü ile birlikte sönmedi.
 • "- önemi yok, dedim. alışırsınız. moravya'dasınız, ardıç rakısı da moravya halkının milli içkisidir." milan kundera - zert

  "ton açısından moravya halk şarkılarının** akıl almaz bir çeşitliliği vardır. genellikle nasıl bestelendikleri anlaşılamaz. minörle başlayıp majörle biter, sanki çeşitli tonlar arasında kararsızlanır. (...) ritmik düzen yönünden de aynı şey söz konusudur. özellikle dansa gelmeyen ağır havalar. bunlara bartok, parlando derdi. her şey bir yana, bu şarkıları bildiğimiz nota sistemine aktarmanın yolu yoktur. ya da nota sistemimiz açısından ele alındığında bütün halk şarkıcıları şarkılarını belirsiz ve yanlış bir düzende okumaktadırlar." milan kundera - zert

  (bkz: moravia)