• orijinali (bkz: the story of god with morgan freeman)

dinleri ve tanrı inancını konu alan nat geo'da 3 nisan itibariyle yayınlanmaya başlanacak olan seri.

fragman
  • 3. sezon 6. bölümde yani an itibarıyla belgeselin son bölümünde garip bir şekilde ağlatmıştır beni. dindar bir insan olmama rağmen, yine de şunu sormadan edemiyorum: tanrıya ulaşmanın bir sürü yolu varken, müslümanlar hariç herkes gerçekten de cehenneme mi gidecek? radikal düşünceleri bir kenara bırakırsak aslında bunun kesin bir cevabı yok. allah'ın bizden istediği en büyük şey samimi bir inanç.

yine de dinler ve inançlar hakkında sorgulanacak bir sürü şey var. devamı gelmesi gereken bir belgesel. bu arada morgan freeman belgesele ayrı bir samimiyet katmış sanki. gelse benimle konuşmak istese hiç heyecanlanmam mesela. :) bir de sanırım uzakdoğu dinlerine ayrı bir ilgisi var. oralara gidince farklı bir havaya bürünüyor.
  • koskoca tanrı nat geo için gelip belgesel çekiyo vay be
  • güncel olarak s2e2 bölümü yayımlanan belgesel dizisi.

1. sezon:
    bizi bekleyen bir son var mı?
    mucizeler gerçekten var mı?
    kötülük neden var?
    yaratılış

2. sezon:
    tanrı'nın ispatı
    seçilmiş kişi
    cennet ve cehennem
  • ara ara hep denk geldiğim belgesel, toplamda herhalde hepsini seyrettim ve şimdi farkettim ki galiba morgan abi, ateist ve özellikle ona cektirilmis bir belgesel.

ama tabii kimseyi asaglamadan ve kendi fikrini beyan etmeden yapiyor, samimi bir belgesel herşeyden önce.

bu bölümde navajo yerlilerinin bir genç kizlik ritueline gitti, oradan önce kudüs'e ve şimdi bir beyin görüntüleme merkezine.

finalde yol tek, tezahürler milyonlarca ama hoşuma giden şu oldu.

kudüs'de camiye gitti ve namaza denk geldi, son cümle vardir ya selam verilir namaz sonunda.

oradaki din adamina dönüp "tekrar görüşürüz ' mu diyorsunuz diye sordu.

aslinda tanri kavramı bu kadar sade ve basit, tekrar görüşüne dek.
    bu günde istersen bir defa olur, ister beş defa, ister ömür boyu hiç ama o, hep orada.
  • güzel bir konu,güzel çekimler ve emek verilmiş bir yapım.morgan freeman her bölümde farklı ülkelere gidip konuyla ilgili inanışları ve insan davranışlarını,ibadetleri,ritüelleri yerinde inceliyor.yanlız belgeselde bir derinlik yok maalesef.örneğinbir bölümde amerikadan hindistana gidiyor uçakla.ayinin başındaki kişiyle 3-4 cümle kurup başka bir ülkeye gidiyor.dur bi dinle adamı 2 cümle dinlemek için mi gittin o kadar yolu.sonra müslümanların tanrı inanışını incelemek için mısır’a gidiyor.namaz kılarken dikkat ettim sizin görünen bir tanrı’nız yok.biz klisede isa’yı önümüze koyuyoruz diyor.sonra ezanın nasıl bulunduğu 2-3 cümleyle anlatıp hop ordan ayrılıyor.bu mudur yani ? öğrendiler mi şimdi müslümanların ve hinduların tanrı inancını..
  • bu konuyu araştırmak üzere mısır'a gidiyorum cümlesinin görseli hep aynı olan belgesel. tamam oturup güzelce çekim planlaması yapıp tüm konuları bölüm ayırt etmeden tek seferde çekmişsiniz buna saygı duyarım lakin beyaz keten pantolon ve mavi gömleği bu altıncı görüşümüz sevgili yapım ekibi. bari hiç bir şey yapamadınız gidin bir stüdyoya dört beş farklı kıyafetle morgan dayıyı uçağa bindirin ayıptır ya.
  • bence yaşlı ve ölmeye yakın bir adamın kafasındaki sorulara cevap arayışını anlatıyor ve bu sebepten de harika bir hikaye
  • biz seni mekanik/robotik bilirdik morgan baba, bölümleri izledikçe gayet tabii duygusallığını gizlemiş diyoruz. "derdim inançlar ve dinler değil, dünyayı merak ediyorum" tavrının da hastası olsak da bir yandan işte bu duygusallığını, misal ezan okunurkenki gözlerinin dolmasını, brahmanizm'i beyne cukkalarkenki hayret edinişi unutamıyor-silemiyoruz.
  • orta yolcu olduğu eleştirisine katılmakla beraber aynı zamanda fazlasıyla bilgilendirici olduğunu düşündüğüm belgesel serisidir.

morgan baba'nın uğradığı tapınaklar, incelediği arkeolojik alanlar ve değindiği noktalar meraklıları için bir gezi rotası da oluşturuyor.

uygun bir vaktiniz olursa mutlaka izleyin.
hesabın var mı? giriş yap