şükela:  tümü | bugün
 • psikoloji alanında uzmanlaşmış, uzun yıllar çalıştığı georgia state university'deki akademik kariyerinin ardından emekli olmuş olan profesör/yazar. yıllarca süren araştırmalarını yazıya dökmüş ve 3 değerli kitap yazmıştır.

  aha!: a puzzle approach to creative thinking

  bu kitapta hemen hemen bugüne kadar yaratıcı düşünce ve ufkumun sınırlarını genişletmek için okuduğum en güzel kitaplardan biri olan the magic of thinking big'i okurken aldığım hazzın bir benzerini aldım. gerçekten de mükemmel kurgulanmış ve çeşitli önemli kaynaklardan yararlanılmış bir eser. kelimelerden türetilmiş puzzle'lar ile hem eğlendiriyor, hem öğretiyor.

  animal eye colors: yellow-eyed stalkers, red-eyed skulkers and black-eyed speedsters

  tam 5.620 tür kuş, memeli, amfibi ve sürüngen üzerinde yaptığı araştırmalara göre, teoride göze rengini veren iris'teki melanin pigmenti ile havyan davranışları arasında bir kolerasyon olduğunu ortaya koyuyor. yazara göre bu kitabı yayımlamasındaki en önemli amaçlardan biri, insanların bu konuda yapacakları bir araştırma için bir kaynak olması imiş. 0'dan başlamak yerine, çentik attığım yerden devam edin diyor yani...

  eye color: a key to human and animal behavior

  bu kitapta ise spesifik olarak göz renklerinin insanlar ve hayvanların davranışlarındaki ve sosyal kimliklerindeki etkiler ön plana çıkarılmış. hangi göz renginin hangi kişiliği gösterdiği, hangi renge göre kişinin veya hayvanın fiziksel/zihinsel/duygusal/sosyal özelliklere sahip olduğu verilen örneklerle ve çeşitli bulgularla desteklenmiş. kitabı okurken göz renginize göre kişilik özelliklerinizin yazıldığı gibi doğru olduğunu veya kesinlikle sizi yansıtmadığını teyit edebilirsiniz.