1. ikinci dünya savaşı'ndan mağlup çıkan ve işgal olunan almanya'nın artık bir sanayi ülkesi olmaktan çıkarılarak, bir tarım ülkesi haline getirilmesini amaçlayan, amerikalı uzman hans j morgenthau'un hazırladığı bir plandır. bu plan tam bir onay görüp uygulanmadı ise de, işgalci devletler savaş tazminatı yerine alman sanayiinin zaten zayıflamış bulunan gücünü hiçe indirdiler.
  ancak,almanya 10-15 yıl içinde,"alman mucizesi" denen bir kalkınma ve gayret göstererek yine avrupa'nın en güçlü sanayi ülkesi oldu.(bkz: alman bilim adamları göte giren şemsiyeyi açtı)
 2. almanya'nın birkaç küçük devlete bölünmesi de planın parçalarından biridir.
 3. alman milletinin ilerde geçimini tarımdan sağlamasını, bir kuzey alman devleti ve bir de güney alman devleti kurulmasını öngörmüş, önce kabul görmüş ancak başkan roosevelt tarafından reddedilmiştir.(eylül 1944)
 4. ingiltere, almanya, rusya ve kucuk bir payi da olsa fransa tarafindan masaya yatirilip tartisilan fakat 4 buyugun almanya'nin ekonomisi icin ceplerinden para odemek zorunda kalacaklarini anlamasiyla veto edilen plan. almanyanin tamamen tarim ulkesi olmasi demek, kendi kendine yetemeyen bir bolge yaratmak olacakti. almanyanin bu donemde bolunmesi dusunulmuyordu. bu planin onemi: diger ulkelerin almanyayi ne kadar vahsi gorduklerinin kaniti. endustri sahasi birakmak istemiyorlardi ki nazi donemindeki gibi gizli silahlanma baslamasin
 5. ikinci dünya savaşından sonra almanya yeniden güçlenip tehdit oluşturmasın diye hazırlanmış plandır. bu plana göre almanya'nın tüm sanayi bölgeleri dağıtılmalı ve denetim altına alınmalıdır. bu plan doğrultusunda almanya'yı endüstrisinden ayırmak ve bir tarım ülkesi haline getirmek amaçlanmıştır.
 6. reddedilmesinin bir nedeni de savaşın sonlarına doğru sovyetlerin ileride bela olacağının anlaşılması ve almanya'nın bir tampon olarak kullanılmasına karar verilmesidir. onun için bu planın çöpe gitmesinde ve almanya'nın 15 yıl içinde inanılmaz bir hızda ayağa kalkmasında bu kızıl korkusunun da ciddi bir payı vardır.
 7. plan, "hans j. morgenthau" isimli amerikalı bir uzman tarafından değil, dönenim maliye bakanı henry morgenthau tarafından eylül 1944'te ortaya atılmıştır. babası henry morgenthau 1913-16 yılları arasında osmanlı'da büyükelçilik yapmıştır.
 8. goebbels'in propaganda malzemesi olmuştur, şöyle ki, küsküüyü yemiş alman ordusu artık savaşın son aylarında müttefik kuvvetlerine savaşmadan teslim olur hale gelmiştir. goebbels ise radyoda bas bas bağırarak tüm alman şehirlerinin yıkılıp keçi mezrasına dönüştürüleceğini, alman erkeklerinin müttefikler tarafından kısırlaştırılıp ve köle olarak kullanılacağını, morgenthau planına karşı ölene kadar savaşılması gerektiğini söyler durur.

  tabi, böyle birşey yapılsa fena olmaz mıydı? çok da süper olurdu. iki dünya savaşı çıkarıp milyonlarca insanın ölümüne sebep olmuş almanlar için daha iyi bir cezalandırma yöntemi ben açıkçası düşünemiyorum.

  ama sovyetlerin dik kafalılığı yüzünden bu plan hayata geçirilememiştir. ve almanya tekrar avrupa birliği kisvesi altında avrupa'yı işgal ederek dördüncü reich'ı kurmuştur.

morgenthau planı hakkında bilgi verin