*

şükela:  tümü | bugün soru sor
 • mørke şeklinde olursa norveççe ve danca'da karanlik
  (bkz: mörk) (bkz: mörker)
  (bkz: morkeste morke)
 • bizim sevgili davulcumuz icin de sozluk yazari olma yolunda diyorlar . hayirlisi olsun. kendisi sevdigimiz bir arkadasimizdir. alacagi cok yol vardir muzik yolunda ama kendisi yola da girmistir. tanidigima sevindigim rc orkestra elamani.
 • jannik johansen adli danimarkali yonetmenin, nikolaj lie kaas'i basrolunde oynattigi 2005 yapimi gerilim filmi.. dugun gecesinde oldurulen kiz kardesinin katillerini bulmaya and icmis jacob'un hikayesi..

  http://outnow.ch/media/img/2005/morke/
 • 2005 yılı mahsulu jannik johansen tarafından yönetilmiş olan danimarka yapımı film. murk olarak da bilinir.

  küçük bir danimarka kasabasındayız. başrol adamımız jacob, özürlü kardeşinin internetten yazışarak tanıştığı anker isimli biri ile bir aydır görüştüğünü öğrenir, evlenmeye karar vermişlerdir. apar topar evlenirler. jacob şaşkındır, içten içe bu evliliği onaylamaz ama, sesini de çıkartmaz. amma velakin gerdek gecesi kardeşi bileklerini keserek intihar eder. bu intihar olayından sonra anker ortadan kaybolur. kardeşinin intiharını kabullenen jacob, kardeşinden geriye kalan eşyaları karıştırırken gazeteden kesilmiş bir başkasına ait bir ölüm ilanı bulur. kardeşi için gazeteye verilen ölüm ilanının aynısıdır. jacob'ın kafasını kurtlar kemirmeye başlar. olaylar gelişir.

  başarılı bir gerilim filmi. uzun süre acabalarla izleyeni bir o tarafa bir bu tarafa çekmeyi başarıyor. kırsal danimarka görüntülerinin eşlik ettiği film çok da sürpriz olmayan bir son ile nihayetlense de iki saati aşkın bir süreyi diken üstünde geçirmenizi sağlıyor. diken üstünde vakit geçirmek isteyenlere şiddetle önerilir.
 • beklediğimden çok daha kaliteli bir filmdi. izlerken boğazlı kazak alıp giyesi geliyor insanın o ayrı mesela başroldeki jacop film boyunca başka bir şey giymedi de.
 • danimarka sinemasından güzide bir örnek. adamların çektiği filmleri görüp de imrenmemek mümkün diil.
 • adams æblerlerle aynı yıl çekilen ve adams æbler'de beraber oynayan nikolaj lie kaas ile nicolas bro'in bu sefer komedi yerine gerilim filminde bir araya geldikleri güzel danimarka filmi.

  danimarka sineması izleyicilerinin tahmin edebileceği gibi her iki film de anders thomas jensen elinden çıkmış.

  gene seyredilesi, gene güzel ve gene danimarka'dan ...
 • özetle; karanlık bir atmosferde, karanlıkta kalmış bir hikayenin karanlık kahramanlarının karanlık haleti ruhiyesi...