şükela:  tümü | bugün
 • oldukca iri bir deniz memelisi. kotu birer yuzucudurler. cinsel hayatlari pek sonuktur.
  (bkz: memeli)
 • atlantik ciwarında bulunan, nesli tükenmeye yüz tutmuş, bol yağlı, uzun dişli, kaliteli deri sahibi memeli haywan, foktürevi, buzulların pars'ı mübarek...
 • telgraf dili, uzun kısa, iki uzun bi kısa, nokta, gibi vurgulardan oluşan haberleşme dili, bu dili kullanan kişi, canlı yada alet.
 • morslar, 100 metre derinliğe dalıp, okyanus tabanında beslenmek için su altında 12 dakikaya kadar kalabiliyor... ortalama bir ton ağırlığındaki morsların müthiş bir iştahı vardır... sert bıyıklarının yardımıyla deniz tabanındaki istiridye ve diğer midye türlerini buluyor, dudaklarıyla bunları kavrayıp yumuşak dokularını emen devasa atlas okyanusu yaratiklaridir...
 • misketlerle oynanan bir oyundur. en az iki kişi gerektirmesine rağmen akşamüstü saat 5 olmadan evden çıkamayan muhallebi çocuklarının evde halı üzerinde tek tabanca da oynadığı vakidir.

  öncelikle, içine konacak misketlerin sayısıyla orantılı olarak kum üzerine bir müselles çizilir (bundan kelli kendisine mors diyeceğiz). belirli bir pot vardır ve herkes o miktarda misketini bu morsun içine yerleştirir. yerleştirme yapılırken öncelikle morsun köşeleri doldurulur, sonrası için dileyen oyuncu morsun içinde kalmak kaidesiyle dilediği yere misketlerini dizer.

  uzakta çizilen bir çizgiye yapılan atışlarla, oyuncuların atış sıraları belirlenir (bkz: seeding). çizgiye yaklaşma mesafesine göre de sıra alınır (bkz: pole position).

  oyun başladığında oyuncuların nişancılık yeteneğine, kaybetmeyi göze aldığı misket sayısına (bkz: risk) ya da dübür çapına göre ya çizilen morsa yaklaşma (bkz: golf) ya da direkt atış yapılır. oyunun amacı da, atış yapılan gaflikle morsun içindeki misket(ler)i dışarı çıkartmaktır. dışarı çıkartılan her misket çıkartanın mülkiyetine geçer. tüm misketlerin çıkartılıp da oyunun sonlanmasına yakın mahallenin ağır abisi gelir ve kazanılan misketleri kapış yapar. daha sonra çok misket yutmuş olan kişi bunların çiftini 25 kuruşa satmak yoluyla okunmuş teksas tommiks satan çocuğun tezgahına gider. bulamadığı ya da okumadığı maceraları, tanesini 1 liradan edinmek üzere aramaya başlar. yeteri kadar miskete sahip olmuşsa o akşamın rızkını temin edip eve yollanır. kitapları şortunun içine saklar ancak ellerini yıkamaya banyoya gittiğinde bunlardan birini düşürmüşse annesi yakalayıp ağzına sıçar, kitapları imha etmek üzere babanın çekmecesine saklar. o gece evin reisi kitapları yalayıp yuttuktan soora bulunması zor yere sote eder. ertesi sabah ilk iş o sote yerden kitaplar alınıp okunur. tekrar o satıcı çocuğa götürüp bu defa tanesi 50 kuruştan iade edip yerine 25e iki tane misket alınır. kumluk meydana gidilip mors çizilir misketler içine yerleştirilir. çizgiye atışlar yapılmaya başlanır (seeding). çizgiye yaklaşma mesafesine göre sıra alı... off sıkıldım.
 • merak edenler için resim de koyalım;

  http://www.infonet.st-johns.nf.ca/…green/walrus.jpg
 • üçgen olarak da bilinen misket oyunu. bunun nedeni, misketlerin içine konduğu şeklin genellikle üçgen olarak çizilmesidir.
 • roma mitolojisinde ölüm tanrısıdır ve latince ölüm anlamına gelir.
 • ağırlığı ortalama 2 ton, dişlerinin uzunluğu ise 90 cm olan hayvan.
  kaynak: national geographic channel
hesabın var mı? giriş yap