şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
161 entry daha
 • 2018 aralik tarihli christian rivers imzali film.
  yapimda ve metinde peter jackson'in da katkisi var.

  pek cok elestirmenden, ve buradaki kiymetli klavye-dovuculerden epey yergi almis. ancak tempolu, akici, bos zamanlarda hos seyirlik bir yapim. (bir ucak yolculugunda izledigim en surukleyici filmdi galiba)

  tabii kliselerin dibine ekmek baniliyor, oykude bosluklar var filan. ama miyazaki tarzi makinalari, ucan aygitlari, meskun mahalleri gormek bile leziz.

  nacizane sahsimca iki mevzu oldukca vurucuydu:

  1- hirsli, yavuz, gecmisin birikimlerini hice sayan, gozunu budaktan sakinmayan yeni-model reislerin gelecekte yol actigi yikimi, tufani gormek. bu yikimin, canli yayinlandiginda kitleler tarafindan alkislanmasi, kutlanmasi. bu sahneler imparatorluk kuvvetlerinin irak'a, filistin'e indirdigi bombalari, yikilan binalari, olen insanciklari canli yayinda kutlamalarla, kahkahalarla, partilerle karsilayan kitleleri animsadigimizda, "de te fabula narratur"e variyordu.

  2- bu yeni-model gozu kara reislerin, trump gibi, ukip gibi, hanson gibi atak basbuglarin faciasindan dunyayi kurtaranlar gayri anglo-sakson kimselerdi. cinli, hindli, arab filan. a.b.d. - kivi yapimi, bati salonlarinda & piyasalarinda kazanc elde etmeye calisan bir filmde bunu vurgulayabilmek, gosterebilmek kucumsenecek bir is deyildir. hani meselem yani, gidin de suracikta turkiye'nin muhayyel gelecekteki gozu kara bir reyizinin yarattigi yikimdan dunyayi arablarin, farslarin, almanlarin filan kurtardigini anlatin kurgu-bilim filminizde. sikar biraz.
 • bu yazdıklarım sadece bu film için geçerli değil, internette üzerine yorum yapılabilen her konuda olmasını istediğim bir şey.
  bir filmi, eşyayı ya da hizmeti hunharca eleştirmenin ayarı yok. mesala ben bugün youtube a girip türk mafya dizisi içeriklerine, hayvan gibi kötüleyici yorum yazabilirim. ama ona harcıyacağım zamanı kendi ilgi alanlarıma yöneltiyorum( ahlaki, hukuk, toplumsal ya da fiziksel açından tehlikeli gördüğüm konularda uyarılarımı yapar ya da şikayetimi ederim).
  son 3 yıldır dikkat ettiğim kadarıyla sosyal medya linci ve buna bağlı tv ve toplumsal linçlere maruz kalan çok insan var. buna başı götü bozuk devlet de el atınca çok canlar yanıyor. genç insanların ya hayatları sönüyor ya da çürüyor. eminim uzman insanların bu konuda çalışmaları vardır fakat çok az yerde denk geliyorum. bişeyler yapalım.