şükela:  tümü | bugün
 • bir donem rusyanin hollywoodunu yaratmaya calismis, cogu zaman devlet destekli komunism propogandasinin kalesi olmaktan kurtulamamıs rus film yapimcisi sirket.

  uzun zamandır destek alamadigi rus hukumeti yerine elindeki 2500 filmlik arşivi -ki bunlardan bazilari 1923 yapımı eisenstein imzali potemkin zirhlisi ve ivan the terribledır- sayesinde elde edebildigi royaltygelirleri ve studyo kiraları ile durumu idare etmeye calisan ve son 10 yıldır hemen hemen hiç film çekemeyen bu ruski firmaya son darbeyi de vladimir putin vurdu.
  bu entry sayesinde sozlukte ikamet eden "çinsever terakki fırkası" mensuplarına benzer bir olusum vucuda getirip, butun arşivi devletleştirilen bu tarihi firmaya sahip cıkabilirmiyiz acaba?
 • (bkz: mos)
 • andrey tarkovski'nin de filmlerini yapan, avrupa'nın en köklü şirketlerindendir. o ellerini ileride ve yukarıda kavuşturan, işçi erkek ve çiftçi kadını temsil eden heykel, mosfilm'in de unutulmaz logosudur. bir diğeri şirket için:

  (bkz: lenfilm)
 • filmlerini internet sitesinden kaliteli bir şekilde online izleten kurum, yaklaşık yüz tanesinde ingilizce altyazı da mevcut. fakat garip bir şekilde filmleri indirmek istediğinizde para istiyor.

  http://www.cinema.mosfilm.ru/
 • bugün mosfilm platolarını ziyaret etmek istemiştim fakat biletçi babuşka beni telefona yönlendirdi. telefondaki ablanın dediğine göre sadece pazartesi günleri ziyaret etmek mümkün imiş. içimde kaldı desem yeridir.
 • youtube kanallarında oldukça geniş bir sovyet sineması arşivi olan yapım şirketi. ingilizce, almanca ve fransızca altyazılar var filmlerde. keşke türkçe dil desteği de sunulsa. sovyet film kaynağı arayan ben için oldukça güzel bir youtube kanalı. ingilizce altyazı ile izleyeceğim mecburen. tabi konuşma dili rusça, altyazı ingilizce olunca konsantrasyon zayıflıyor haliyle.