• bazı kesimlerinde garip bir çöp kokusunun hakim olduğu şehir. kız kardeşim ile bolshoi karetnyy yakınlarında bir hostelde kalıyoruz ve koku burada daha baskın — şehrin geri kalan kesimlerinde nasıldır bilmiyorum.
  • lükstür.
  • bu yazı enteresan bir şekilde soğuk geçiriyor. rekor soğuklukta bir aralık ayı geliyor olabilir.
  • her gun her yerinde protestolarin oldugu, binlerce kisinin cocuk buyuk demeden gozaltina alindigi, putin karsiti hicbir sey yapamayacaginiz 1984 gibi bir yasanilmasz fasist ulkenin sehri.
  • ayka'yı izleyip moskova'nın trajik yonlerine sahit olmak ile recep ivedik izleyip gungoren'in gercek yuzuyle tanismak ayni seydir. neyse ki moskova'da yasadim neyin ne oldugunu biliyorum.

dunyanin en guzel baskentlerinden biridir. sehrin guneyinde kolomenskaya, kuzeyde pervomasykaya ve izmaylovo'da yasamistim. kisin guzel kar yagar. aralik ve ocak neredeyse her gun ince ince karli gecer. yazin gidecekler icin gorki park'i oneriririm. kisin gittim soguk ve buzla mucadeleden bir hafta yataktan kalkamadim. yemek yiyeceginiz zaman stalovayalar var, onlari tercih edin. oz gaziantep tabldot mantigiyla calisan kucuk ve ucuz restoranlar. market alisverisleri icin diksi ve semiya tipki bizdeki bim ve a101 gibidir.

haa bu arada unutmadan rusya'da oyle kornaya asılan kimseyi bulamazsınız. ruslarin cogu kornanin yerini bilmez. ayka, sacma sapan nuri bilge ceylan tarzi luzumsuz bir drama filmi.
  • 3 agustos 2019 itibariyle 13 derecelik olcumle son 70 yilin en soguk agustos gununu yasamis sehir.
    bu vesileyle bir hikaye ile sonlandirayim entryi

afrikali birisi moskovaya yasamaya gelmis, yillar gecmis bir arkadasi sormus buna;
    hava nasil oralarda? usuyor musun? diye
    o da demis ki; yesil kista idare edebiliyorum ama beyaz kista cok usuyorum
  • yaşanabilirlik açısından en güzel ilk 10 şehir arasına girecek şehirdir. bu ilk 10 listemde ülkemizden hiçbir şehir yok.

yaşanabilirlik kriterleri kişiye göre değişir tabii. benim için medeniyet düzeyi. bu anlamda rusya'da yaşadığım için çok mutluyum.
  • gitmek istediğim yerlerden.
  • buraya çok fena şeyler yazmıştım sildim. o kadar da olumsuz bir şehir değil. ve her güzel şeyin de bir bedeli var da 8,5 tl’ye çiş yapmak nedir sayın oligarklarını siktiklerim; bak yine sinirlendim. neyse tarihi, masal gibi şehir. 72000 adım atmışım 3 günde. güzel şehir özellikle ağustos sıcağında daha bir güzel. kahvenizi cofix’ten ya da surf coffee’den alın pişman olmazsınız. teremok güzeldir. stolavaya 57 iyidir gum’un içinde. lavabo için avmleri tercih etmeyin hepsi ücretli. wc için mekanlardan rica edin girin. avm’de 100 ruble tren istasyonunda işemek 50 ruble. ücretsiz wc yerleri mevcut ancak ilk etapta bulamayabilirsiniz. havyar şampanya kafasında ve bütçesindeyseniz üzgünüm buraya kadar boşuna okudunuz. kızlar için güzel diyenin de amk bu arada. adı çıkmış sadece. yok öyle bir şey. lenin mozalesi cumartesi pazar pazartesi kapalı. diğer günler de sadece 9:00-13:00 arası açık. ona göre planınızı oluşturun. puşkin müzesine kesin gidin. puşkin’in kendini rus ruletinde vurduğu puşkin restoranta paranız varsa gidin. onun haricinde gorki parkı, katedraller çok güzel. nazım’ın mezarına gidin. borş için. pelmeni yeyin. barlarına çok da takılmayın. takılırsanız da cuma-cumartesi gidin.
  • şehre yeni adet gelmiş herhalde. 5-6 kere gittim, paralı tuvalet görmedi bu bünye.
hesabın var mı? giriş yap