şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
  • bu metroda yol almak, varis noktaniza zamaninda ulasmak icin ittirerek binmek gerekiyor eyvallah fakat onun da bi kac yolu var, hemen izah ediyorum.

eger nazik, zarif ve insanlari itemeyecek derecede aile terbiyesi gormus biriyseniz (bkz: ben) oncelikle kapinin acilacaga yeri dogru tahmin ederek, yere saglam basarak guzel bir pozisyon alinir. arkanizda uygun sayida kingpin formunda kadin yolcu olmasina dikkat edilir. tren gelir, kapi acilir ve iste tam o anda sonbaharda dalindan kopup yere dusen bir yaprakmiscasina kendinizi birakin ve arkanizda sinsice bekleyen o dev tsunamiye, caglayana teslim olun. goreceksiniz ki, agzina kadar dolu vagona binmis ustelik ta oteki kapiya kadar da ilerlemissiniz. tutunmaniza bile gerek yok, o muhtesem etten duvar sizi dengede tutacaktir.

yok efendim eger sokakta omuz atmaktan zevk alan, itip kakmayi yasam tarzi haline getirmis biriyseniz o zaman teknik su ; yine kapinin acilacagi yer sezilir ve yere saglam basilir. kapi acilir acilmaz simsek gibi sirtinizi kapi yonune cevirip, huraaaa diye bagirarak sirt sarji yapilir. arkanizda bogru birbirine gecmis kadin, cocuk ve yaslilarin cigliklarina aldirmadan, ceset cigneyen eli baltali barbar conan misali magrur bi sekilde yolculugunuza baslayabilirsiniz.

moskova metrosuna ileri binis teknikleri ~ volume i
  • halk emeği ile ortaya çıkmış şu ana kadar şahit olduğum en güzel eser.

hakkında aklıma gelenleri özet geçeyim:

- o anlatıla anlatıla bitirilemeyen iç dekorun en önemli bölümleri çember şeklindeki 5 numaralı hatta. sadece bu hattın üzerinde yapılacak dairesel bir geziyle bile muhteşem görüntülere şahit olabilirsiniz.

- otel resepsiyonuna fotoğraf çekmemin bir sakıncası olup olmadığını sordum ve nedense "deneyin ama polis aniden yanınızda biterse şaşırmayın." diye cevap aldım. bu sebeple her ne kadar ilk etapta biraz çekinsem de, hem görüntülerin dayanılmazlığından, hem de bir süre sonra insanların gayet sallamaz görüntüsünün yarattığı güven duygusundan koca makineyi çıkarıp gayet de güzel kareler aldım, ses eden olmadı.

- gezi için en iyi vakit akşam 9 sonrası. 6-8 arası dehşet yoğun, 9a doğru tenhalaşmaya başlıyor ama tedirgin edici bir tenhalık olmuyor.

- diğer avrupa şehirlerine göre söyle bir farkı var; şaşırmayın: bir hattan diğer hatta aktarma yaparken durak isimleri değişiyor; birkaç istisnai durak dışında.

- iki tren arası inanılmaz kısa bir bekleme süresi var bu sebeple trene yetişmenizi gerektirecek bir durum yok. inanılmaz kısa bekleme süresine rağmen bilhassa yoğun zamanlarda art arda gelen her tren deli gibi doluyor. öyle bir kalabalığın ihtiyacı da daha uzun bir bekleme süresiyle karşılanamaz zaten.

- her şey iyi güzel de, garip bir karanlığa sahip bir yer burası.. bilhassa trenlerin içinde kendinizi kömür madenine maden çıkarmaya iniyormuş gibi hissediyorsunuz:)

- duraklarda ve anonslardaki latin alfabesizlik ve ingilizcesizlik pek mühim bir husus değil, yanınıza alacağınız metro haritası havada karada işinizi görür.

- bir dezavantaj, hiç bilet otomatı görmedim ve de yoğun istasyonların bilet gişelerinde sağlam yoğunluk, ingilizce bilmeyen bilet satıcısı gibi hususlar var fakat ingilizce mühim değil; bildiğin bilet işte tarif etmekten daha kolay ne var ki:)

- sonuç olarak; moskova metrosu moskova gibi dünyanın en pahalı şehirlerinden birinde size tek bilet fiyatına inanılmaz ucuza yeraltı turistik gezisi, sanat galerisi görme imkanı sağlayan bir eser; tadını çıkarın..
  • kesinlike dünya üzerinde en harikulade,en otantik metro.ilk ve uzun yıllar bindiğim metro. arbat durağı biraz karışıktır."astrojna diviyeri zakrivaysa sliyudu şistanse (atıyorum) babuşkinskaya" diye bi kadın konuşur.anlamı "dikkat dikkat çantalarınıza filan dikkat edin bundan sonraki durak babuşkinskaya'dır"dır..çocukluğumda kazınmış kafama çıkmıyor.

yıllar sonra gelen edit:o rusça söz kapılar kapanıyor ona dikkat edin demek de olabilir.
  • turist olarak moskovaya hic rusca bilmeden gidenler vardir. evet. sahsen ben uc gundur kufur ediyorum. metro iyidir hostur ama tek kelime latin alfabesiyle yazilmis yazi icermez, ustelik istasyon adlari araclarin ardinda kalan duvarlarda yaziyor dolayisiyla takip etmek hareket halindeyken neredeyse imkansiz(hareket halinde degilken de arac perona girdiginde yine imkansiz tabi). anonslarin rusca oldugunu soylemek de gereksiz bir detay olacaktir sanirim. bir de kafa iyice karissin diye yine metrolarin ardinda kalacak duvarlara hatlarin dokumunu rusca yapmislar on saniyede ne anlarsan artik. bu ulkedeki hemen hic kimsenin ingilizce bilmemesiyle de birlesince oh oh tadindan yenmiyor. taksi mi? en kisa mesafeye 60tl odedikten sonra yer altina geri dondum, tek problem geri cikamamam. kostebege dondum anasini satayim. surayi bir cozeyim hazir girmisken bir kac yeni hat da ben acarim belki!
  • bir şehircilik ve ulaşım harikası. planlı programlı yapınca böyle şahaneliklere ulaşılabiliyormuş.

durakların mimari güzellikleri ne kadar övülse az. birçoğunda durağın tarihi önemi ile ilgili heykeller veya freskler bulunuyor.**** ama güzelliği hakkında zaten yeterince yazılıp çizilmiş, onun yerine metronun acemisi olanların metro kullanımını kolaylaştıracak şeylerden bahsetmek istiyorum.

moskova metrosu şehri bir örümcek ağı gibi saran irili ufaklı on hattan oluşuyor. her hattın kendi renk kodu var ve çoğu istasyonda farklı bir hatta aktarma yapabiliyorsunuz. *

aslında basit ve anlaşılır bir sisteme sahip, ama bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. tek hat bağlantılı* duraklarda sorun yok, ama birden fazla hatta ulaşılabilen duraklarda insan şaşırabiliyor.*

gitmek istediğiniz durağın hangi renkteki hattın üstünde olduğunu belirledikten sonra renk kodlu tabelalara göre hangi kata/perona gitmeniz gerektiğini buluyorsunuz. farklı hatlar aynı durakta, farklı katlarda oluyor. hattınızı bulduktan sonra peronunuzu bulmanız gerekiyor. hangi peronda hangi duraklara giden trenlerin durduğu tabelalarda belirtiliyor, ancak o hattın bütün durakları yazdığı için kafa karıştırıcı olabiliyor. iki durak sonra inmeniz gerektiği halde durağınız altıncı sırada yazıyor olabilir. öncelikle hangi trene binmeniz gerektiğini tespit edin, ineceğiniz durağı belirlemek kolay.*

metro haritanızdan durağınızı önceden belirleyin ve duraklardan önce trenin nerede duracağını anons eden ablaya kulak verin. çoğu vagonda üzerinde bulunduğunuz hattı ve yaklaşılan/durulan durağı gösteren dijital göstergeler bulunuyor. durağınızın adının nasıl yazıldığını biliyorsanız kaçırmanız mümkün değil.*

her peronda o hattın duraklarını, eğer aktarma yapılabiliyorsa hangi duraklardan hangi hatlara aktarma yapılabileceğini ve o hatlardan ulaşılabilen durakları gösteren tabelalar bulunuyor.**

zaman kazandırmak için girişler açık, kartınızı okutup geçiyorsunuz. kart okutmadan geçmeye çalışırsanız kapanıyor.

20 binişlik metro kartı 500 ruble. aynı kart otobüslerde, troleybüslerde, tramvaylarda ve bazı umumi tuvaletlerde de kullanılabiliyor.*

istasyon giriş ve çıkış kapıları yaylı ve oldukça ağır. kapıdan geçtikten sonra kapıyı arkanızdan gelen için tutmak kibarlık/medeniyet gereği.*

çoğu hat oldukça derinde olduğundan inip çıkmak uzun süreceği için yürüyen merdivenleri aşırı hızlı çalışıyor. merdivenin sonuna geldiğinde insanı tükürür gibi fırlatıp atıyor resmen. dikkatli olmak gerekiyor.
  • içinde yaşlılardan önce çocuklara yer verilen metrodur.

orta yaş bir bayana yer vermek tepkileri toplamanıza neden olur. yaşlı babuşkalara yer vermek suretiyle, slava bogu gibi öteki tarafta işinize yarayacak cümleler duyarsınız.

bir de kokmasa çok güzel bir metrodur. kapılarının affı yoktur kapanırlar, gerekirse çantanızın bir kısmı dışarıda seyahat edersiniz.

sabahları 3 dakikada bir gelen metro sizi şaşırtmasın, ama içindeki kalabalığı görünce şaşırabilirsiniz. dolu olduğu zamanlar özgürce hareket edemezsiniz, insan denizinde sürüklenir gidersiniz.

merkeze giderken durakları erkek sesi söyler, merkezden uzaklaşırken kadın sesi. nedeni merkeze insanların çalışmak için gitmesi ve patronların genelde erkek olmasıdır, patron seni çağırıyor gibi. merkezden uzaklaşırken, eve giderken de evin patronu olan güzel rus bayanlarının sizi çağırması olarak açıklanmaktadır.

özetle candır, severek kullandığımızdır.
  • moskova merkezinden dışa doğru giderken anons eden sesin bir bayan, dış bölgelerden merkeze doğru gelirkense bir erkek olmasını moskovalılar "patron işe, karın eve çağırıyor" diyerek çözmüşlerdir.
  • kiz alinacaksa gri hattan alinmasi gereken metro.
  • turnike demirlerini okuduğum zaman gözyaşlarımı tutamadığım metrodur.
    abartmıyorum ama bir kere o demiri yiyen adamda metro demiri fobisi oluşur.turnikelerden her geçişte "acaba bu seferde yiyecekmiyim demiri?" korkusu sarar ve tam turnikenin ortasındayken , karnınıza ve ne kadar telaffuz etmek istemesemde taşşaklarınıza , luna parktaki araçlara binip ,yüksekten hızla düşerken olan garip şeylerden olur...
  • çok güzel bir metro ancak doğu bloku köhneliği var üzerinde, yani biraz üstündeki tozların alınması gerek **. taksim'deki yürüyen merdivenin kaç katı derinlikteki, onda yıllarrr önce inşa edilmiş ahşap basamaklı merdiveni görünce nedense şapka çıkartmak istedim, kaç yıl önce inşa edilmişti bu düzenek bilmiyorum artık. ama şapkam yoktu, saygı duydum. bu ne biçim tekniktir diye düşündüm içimden.