şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ikinci dünya savaşında doğu cephesinin en önemli savaşlarından biridir. nazi orduları moskova'nın kenar mahallelerine kadar gelmiş hatta kremlin sarayına 20 km kala durdurulmuşlardır. hitler'in tarihi bir hata yaparak ağırlığını stalingrad savaşına vermesi yenilginin en önemli nedenidir. 1.5 milyon kadar insan ölen bu savaş ikinci dünya savaşının en kanlı örneklerindendir.
 • kızıl ordu'nun direnişi üzerine wehrmacht'a moskova'nın zaptedilmesi için son bir teşebbüs daha yapılmasını emreden hitler; emrinde, moskova'nın düşmesi hâlinde, bolşevizmin çöküşünü ilân etmek üzere kremlin'in havaya uçurulacağını da bildiriyordu.

  bu emir, büyük anayurt savaşı'nın asıl olarak hangi ideolojiler arasında gerçekleştiğini gözler önüne sermektedir.
 • sovyetlerin, lend-lease yardım paketi kapsamında özellikle ingilizlerden büyük destek aldığı savaş. tank, uçak ve çeşitli hammaddeler lojistik desteğin ağırlık noktasını oluşturmuştur.

  http://www.rusemb.org.uk/arcticalliedconvoys/

  http://www.tandfonline.com/…lcode=fslv20#.vj-6uaama

  http://forums.ubi.com/…hive/index.php/t-525276.html

  http://ww2db.com/battle_spec.php?battle_id=37

  savaşlarda ideolojiden öte çıkarlar vardır, bu yüzden ideoloji kafesine hapsolup fanatik fanatik değerlendirmeler yapmayın.
 • savaşın açılış evresi olan ekimin ilk gününden 14 üne kadar süren bryansk-vyazma muhareberelerinde wehrmacht ın aldığı sovyet tutsak asker sayısı 615 bin gibi akıl almaz boyutlarda bir rakamdır.(ağustos ayı boyunca süren kiev savaşında da yine 600 küsür bin asker kusatılıp etkisiz hale getirilmişti).hiç kuşku yokki böyle giderse wehrmacht kasım sonuna kadar 1 milyona yakın sovyet askerini daha kuşatıp esir alarak ve öldürerek moskovayı ele geçirecekti.ama senaryo öle olmadı ve son 50-60 yılın ölçülmüş en soğuk kışına rast geldiler.kasım ortasından itibaren termometreler -35 leri görmeye başlamıştı.aralık-ocak aylarında bu değerler görülmesi gerekirken daha kasım ortasından hava -35 leri görüyordu.almanların donma nedeniyle verdiği kayıplar,muharebede verdiği kayıpların sayısını geçmişti.5 aralık günü wehrmacht a moskova ya yönelik harekatı durdurma emri verildi.tam o günlerde sovyetler alman merkez ordular grubunu yok etmeye yönelik kış harekatlarına giriştiler.aralık sonuna kadar 1 milyon ölü ve 4 milyon tutsak ve 2.5 milyon yaralı vermiş sovyetler 1 milyon 100 bin asker toplayarak bu kış harekatlarına girişmesi akıl alacak gibi değildir.mart sonuna kadar süren bu kış harekatları alman birliklerini moskovadan yer yer 100 ile 250 km arasında geri attı fakat wehrmacht bu kış harekatlarını kızıl orduya cok ama cok agır ödetti.
 • barbarossa harekatından sonra binlerce fabrikanın taşınmasında lend-lease'in rolünü şöyle anlatayım,
  1941-1945 yıllarında sovyetlere 1200 lokomotif gönderildi, bu rakam, 1941'de birkaç yüzdü. 1941 rusya sfr'de 20.000 lokomotif vardı. fabrikaların taşınmasında lend-lease'in rolü yok gibi birşeydir. luftwaffe, sovyet karşı saldırısında alman ordularınının olağanüstü bir darbe almasını yada çembere alınmasını engelledi. ama kendi saldırılarında kritik bir rol oynamadı. zaten sovyet hava kuvvetlerinin durumu kritik eksiklikler içinde olarak nitelendirilirse, gönderilen hurricane'ler bu eksikliği gidermekten çok uzaktı.
  136. tank tugayı, moskova muharebe düzeni :
  10 t-34, 60 t-60, ve 3 mk iii. yani 73 tanktan 3'ü ingiliz yardımı olan tanklardı.
  almanlar yüz binlerce kayıp verdi ve püskürtüldü ama luftwaffe bozguna uğramadı. siper savaşında katyusha ve t-34'lerin yaratığı şok etkisi, japonlarla sınır çatışmalarında topyekün savaş tecrübesi kazanmış ve barbarossa'da tahribata uğramamış uzak doğu bölükleri ve daha fazla eğitim almış birliklerin takviye olarak gelmesi, lojistik destek için almanların ruslardan çok daha dejavantajlı bir durumda bulunması, ural dağlarının ardında üretimin devamı, rusların kendini tekrardan var etmek ve dayanmak konusundaki inadı bu muharebede sovyet zaferinin doğurmuştur.
  'cringe' 'triggered' 'earrape march' meme' ve türev alt seviye amerikan ergen furyalarının argümanlarını kullanan yerli ergenler, başta karşı cinse dokunmak üzere ergenliğinde elde edemedikleri şeyler sebebiyle fizyolojik olarak ergenlikten çıksalar da hep 'post-ergen' kalan sözlük entelleri tarih dersi verir olmuş.
  bir de subjektif olmayın diye tavsiye verir, kişilik teşhisi yapar, ve hayatla ilgili analizleriyle gözlerimizi doldurur bu post-ergenler.
 • kod adı; tayfun operasyonudur.
  (bkz: operation typhoon)