şükela:  tümü | bugün
  • üniversitedeki öğrencilerin toplam sayısı yüksek lisans öğrencileri dahil şu an mevcut olan rakam 40.000'dir. zamanla yabancı uyruklu öğrencilerin sayısı da artmaktadır. şu an 97 ülkeden 3.000 yabancı uyruklu öğrenciye eğitim vermektedir. profesörler,öğretim ve araştırma üyeleri sayısı 8.500'dür. üniversitenin çalışanları ve yardımcılarının sayısı ise 15.000'dir.

    1755 yılında moskova üniversitesinin üç fakültesi vardı: felsefe, hukuk ve tıp. şuanda ise 27 fakültesi vardır: mekanik ve matematik, ölçümsel matematik ve sibernetik, fizik, kimya, biyoloji, coğrafya, ziraat, temel tıp, tarih, filoloji, felsefe, yabancı diller, iktisat, gazetecilik, hukuk, psikoloji, sosyoloji, asya ve afrika çalışmaları enstitüsü, halkla ilişkiler ve sosyal çalışmalar, özdeksel bilimler, pedagoloji, sanat, uluslararası ilişkiler, biomühendislik ve bioenfermasyon, süren eğitim. uluslararası eğitim merkezi.

    geçtiğimiz birkaç yılda nitelikli eğitim dalları üniversite’de kurulmuş ve hızlı bir gelişim göstermiştir. rusya’daki eğilime uygun gelişmiş uzmanlar yetiştirmiş ve çalıştırmıştır. sonuç olarak üniversite lisansüstü ve doktora öğrencilerine ülkedeki en kapsamlı ve geniş olanakları sunmaktadır. 5,000’den fazla lisansüstü ve doktora öğrencisi bu alanlara kayıt olmuştur. lisanüstü öğrencilere sunulan yeni alanlar hızla artmaktadır. ayrıca uzmanlık enstitüleri, çalışma merkezleri ve uluslararası eğitim merkezleri bulunmaktadır. öğretmenler ve araştırmacılar arasında eğitim kursları da çok popülerdir.

    eğitimin esas doğası bilimsel birlik çalışması, teorik ve uygulama üzerinde oturmaktadır. 500’ün üzerinde bu yolda uzmanlaşmış müfredat bulunmaktadır.