şükela:  tümü | bugün soru sor
 • israil' in sapik haber alma servisi.
  2. dünya savasi sonrasi savas mahkemesinden kacan, isim degistirip arjantin' e yerlesen bir nazi subayini olayin üzerinden 50 yil gectikten sonra bulan ve temizleyen (!) azimli gizli servis.
 • bu gizli servisten adını almış kitap ismi
 • 1972 munich olimpiyatlari sirasinda filistinli teroristler tarafindan kacirilan israilli atletlerden bir cogu, alman guvenlik guclerinin duzenledigi basarisiz bir operasyon sonucu ölmüstü. bunun ardindan bir iki sene sonra, israil devlet yetkilileri, bu isin intikamini almak uzere 7-8 kisilik elit bir tim hazirladilar.. uzun ugraslardan sonra, o kacirma eylemini duzenleyen filistinlilerin yoneticilerini bulup öldürdüler.. bu ilk kurulan tim ve o operasyon, mossad'in cekirdegi olarak kabul edilir.
 • 2 mart 1951'de david ben-gurion'un 5 ayrı istihbarat servisini (yurt dışı bilgi toplama faaliyetleri için) bir kurum altında toplamak niyetiyle kurulmuştur. ha mossad la teum, yani koordinasyon kurumu adı verildi. başlangıç bütçesi 20 bin israil pound'u idi. (o zamanlar şekel yokmuş)

  1929'da kudüs'lü yahudilerin istihbarat örgütü kurma planları biraz gecikmeli de olsa 28 sene sonra gerçekleşmiş.

  yani 1972 münih olimpiyatları faciasından çok daha eskidir mossad'ın tarihi. ilk kurucuları ve katsa'ları da (subay) asker kökenlidir, bağımsızlık savaşında önemli rol oynamış kişilerdir.
 • bir komplo teorisine göre icqnün yazılmasına bayağı bir destekte bulunmuş olan israil istihbarat örgütü.
 • interpolun ozel elemanlarini egitim alsinlar bir seyler ogrensinler diye yolladigi kurum
  ve baska benzeri kurulus ve orgutlerde egitim gormeleri icin elemanlarini bunlara yollarlar netekim mossad egitiminden gecen eleman altin degerindedir
 • israel entelijans ve özel operasyonlar enstitüsü. dünyada 20.000 tanesi faal, 15.000 tanesi uyuyan* olmak üzere toplam 35.000 ajanı bulunmaktadır. diğer teşkilatlara göre üstünlüğü, iyi organize olmuş bulunması ve mossad’a sızmanın mümkün olmamasıdır. şili iç güvenlik servisini, iran’ın "savak" teşkilatını, kolombiya emniyet kuvvetlerini, arjantin, batı almanya, güney afrika'nın istihbarat teskilatlarını ve uganda diktatörü idi amin'in ve panama eski diktatörü manuel noriega'nın gizli polis örgütünü eğitmiştir.
 • gideonun casusları adlı kitapta gizli tarihinin çok ufak bi bölümü, övündükleri belli başlı operasyonların ilginç ve detaylı bi şekilde anlatıldığı israil haber alma kurumu
 • en az 100 kişinin oluşturduğu bir organizasyonda mutlaka bir mossad ajanının olduğu söylenir. buna göre 35 - 45 suserin bağlı olduğunu düşündüğüm kurum.
 • dünyanın en başarılı nokta operasyonlarını düzenleyen ve cia ajanlarına eğitim verecek düzeyde deneyimli bir personele sahip olan , arapların korkulu rüyası haline gelmiş örgüt.kullanmakta olduğu uydu teknolojisi sayesinde bir evde yaşayan filistinlinin beslediği evcil hayvanı bile izleyebilmektedir.fakat bu teknolojik üstünlüğe rağmen örgüt, işgal altındaki filistinlilerin kendi canlarını feda ederek yaptıkları intihar eylemleri karşısında aciz duruma düşmektedir.petrol zengini arap ülkeleri, sahip oldukları paralarla 100 tane mossad kuracak güce sahipken bu paraların şeyhlerin haremlerindeki hatunlara ,saraylara, yatlara , katlara gitmesi ise acı çekmekte olan filistin halkı için üzücü bir durumdur.