şükela:  tümü | bugün
 • daha çok 1972'deki münih olimpiyatları saldırısından sonra kara eylül'e karşı yaptığı ''tanrı'nın gazabı'' operasyonu bilinse de; tarihinin en şenlikli operasyonlarından biri de 1997'de halid meşal'e düzenlenen suikast girişimidir.

  pislikçilik nedir bilir misiniz? hani böyle eminönü, sirkeci gibi kalabalık yerlerde yolda yürürken çakal tipli bir adam üzerine bir şey sıçratır; sonra temizliyorum ayağına yancısı ile birlikte cüzdanınızı aşırır, yollarına bakarlar.

  işte pislikçilik olarak başlayıp neredeyse homeland'in dördüncü sezonuna benzeyen bir hikayesi var bu suikast girişiminin.

  israil ve ürdün 1994 yılında 30 yıllık bir anlaşmazlık döneminden sonra araya bill clinton'ın da girmesiyle masaya oturup bir barış anlaşması imzalarlar. artık başlarında amerikan gölgesi olduğu için iki tarafın da rahat duracağı düşünülür.

  fakat o dönemlerde israil'in elinde tutulan hamas'ın kurucusu ve lideri şeyh ahmed yasin ramazan'ın yokluğunda örgütün 2 etkin ismi olarak görülen halid meşal ve musa ebu marzuk; israil'deki bazı bombalama eylemlerinin planlayıcısı olduğu gerekçesiyle ölüm listesine alınmıştır. yalnız bu isimlerden ebu marzuk amerikan vatandaşı olduğu için geriye makul bir hedef olarak yalnızca halid meşal kalmıştır. barışı aleni olarak bozmak istemeyen israil; meşal'i sessizce elimine etmenin yollarını aramaktadır.

  1997 yılının mart ayına geldiğimizde; israil-ürdün sınırında görevli ürdünlü bir asker, israil tarafına ateş açarak 7 israilli kız öğrencinin ölümüne neden olur.

  beklenen fırsat doğmuştur. dönemin mossad şefi danny yatom; bir kidon timi görevlendirir. amman'da yaşayan halid meşal elimine edilecektir; lakin bunun sessizce yapılması; meşal'in ölümünün mümkünse ajanların temasından saatler sonra gerçekleşmesi gerekmektedir. işte bu noktada ilginç bir plan devreye girer.

  öncelikle keşif yapılır; halid meşal'in günlük hayatında uğradığı yerler; çalışma ofisi ve çalışma saatleri tespit edilir. plan şekillenmeye başlamıştır. turist görünümlü iki mossad ajanı; halid meşal'e arkadan yaklaşıp zehirleyeceklerdir. bunun için de elemanlardan biri koluna bir bandaj sarıp içine yerleştirdiği şişeden meşal'in ensesine fentanil benzeri; içeriği tespit edilemeyen ve israil tarafından açıklanmayan; bir zehri enjekte ederken aynı esnada ortaya çıkacak sesi ve ıslaklığı kamufle etmek için 2. ajan da bir coca cola kutusunu açacaktır. ayrıca ajanlardan birinin yanlışlıkla kendini zehirleme ihtimaline karşılık bir de doktor bulunacaktır şayan kontenjanından.

  ajanlar bunun için öncelikle israil caddelerinde pratik yaparlar; sokakta dolaşan vatandaşların üzerinde boş zehir şişesi ile denemelerde bulunurlar. daha sonra ajan timimiz sahte kanada pasaportları ile ürdün'e girerler ve bir süre amman'da kalarak çalışma yaparlar.

  beklenen gün gelir; ekip, halid meşal'in çalışma ofisinin önünde pusuya yatar. halid meşal; arabası ile binanın önünde durur. fakat arabadan iner inmez ajanların hareketlerinden şüphelenerek; o gün berbere götürmekte olduğu çocuklarının yanına döner. çocuklarını kontrol ettikten sonra binaya yönelirken; operasyon gerçekleşir. fakat hem ajanların paniklemesi yüzünden halid meşal; hem de arkadan olanı biteni izleyen meşal'in şoförü durumu fark eder.

  telaşa kapılıp açığa düşen mossad elemanları arabaya atlayıp kaçmaya başlar; uzun bir kovalamaca sonunda şehirdeki hamas sempatizanlarının da yardımıyla yakalanırlar. bu arada meşal; kulağına temas eden zehir yüzünden hastaneye kaldırılır.

  kral hüseyin durumu öğrenip teyit ettirince köpürür; clinton'a ulaşıp derhal durumu açıklamasını ve israil'den meşal'in tedavisi için gerekli panzehiri göndermesini ister. clinton'ın da devreye girmesiyle netanyahu önce suikast girişimini kabul etmez; fakat kral hüseyin'in etkili diplomasisi sonucu operasyonun planlayıcısı mossad şefi danny yatom apar topar ürdün'e gelip kral hüseyin'le görüşür. panzehir mossad'ın amman'daki operasyonunu yöneten timin liderine gönderilir. o da ürdünlü yetkililere teslim eder. gerekli testlere tabii tutulduktan sonra; israilli bir doktor eşliğinde panzehir meşal'e verilir. yine de israil zehrin içeriğini ''devlet sırrı'' olduğu gerekçesiyle açıklamayı reddeder. kral hüseyin'in emriyle; halid meşal düzelene kadar ürdün güvenlik güçleri israil büyükelçiliğini kuşatır.

  meşal; 2 gün içinde düzelir fakat ürdün elinde tuttuğu 2 mossad ajanı'na karşılık israil'le masaya oturarak 50 hamas militanının serbest bırakılmasını sağlar. serbest bırakılan bu isimlerden biri de hamas'ın kurucusu şeyh ahmed yasin ramazan'dır.

  mossad; halid meşal'i aradan çıkaramamıştır fakat bu olaydan 7 yıl sonra şeyh ahmed yasin'i evine düzenlediği roket saldırısı ile öldürür.

  bu olaydan sonra o dönem hamas'ın politik büro şefi olan halid meşal; hamas'taki konumunu güçlendirir. ürdün kralı hüseyin itibarını pekiştirir. öte yandan bu suikasti planlayan danny yatom 3 yıldır yürüttüğü mossad şefi görevini bırakmak zorunda kalır. rehine takasına onay veren dönemin bakanı ariel şaron ise başbakan olur.

  adamın ensesinde cola açmak nedir lan eminönü'ndeki yankesiciler gibi?! en azından biriniz tam o esnada hapşırsaydınız; hem sesi, hem ıslaklığı kamufle ederdiniz.

  olayla ilgili olarak bilgi için el cezire'nin yaptığı ''kill him silently'' belgeselini izleyebilirsiniz:

  part 1
  part 2

  bunun dışında ''kill khalid'' isimli kitabı okuyabilir ve ''mossad: killers of the state'' belgeseline göz atabilirsiniz.

  edit: hamossad sipur kis uy (inside the mossad) adlı belgeselin 1. bölümünde bu suikast girişiminin detayları, operasyon için panzehiri taşıyan mossad ajanı* mishka ben david tarafından da anlatılıyor.
 • israil' in sapik haber alma servisi.
  2. dünya savasi sonrasi savas mahkemesinden kacan, isim degistirip arjantin' e yerlesen bir nazi subayini olayin üzerinden 50 yil gectikten sonra bulan ve temizleyen (!) azimli gizli servis.
 • ülkemizin komplo teorisi ihtiyacının %90'ını sağlamaktadır.

  %10'u ise, iç kaynaklardan, suni şekilde üretilir
 • -olm var ya icq da içerisinde israil,filistin,vs..geçen konuşmalar israil gizli servisi tarafından dinleniyomuş..
  -boşver be abi mossad muhabbet olsun..
 • bağlı olduğu ülkenin en ciddi düşmanının en önemli projesinde çalışan bilim adamlarından biri -yolda yürürken düşerek filan da değil ha- bombayla öldürüldüğünde adının anılmasını komplo teorisi olarak gören insanların yaşadığı gezegende varolan, cirit atıyor olması da bu sebepten daha makul karşılanabilecek olan istihbarat örgütüdür.
 • gazze'ye kendi imkanlarıyla yaptığı 2 iha'yı gönderen tunuslu bir uçak mühendisine, tunus'ta suikast düzenlemiş istihbarat örgütü.

  pkk ile nasıl mücadele edilmesi gerektiğine güzel bir örnek. avrupa'da cirit atan pkk'lılara destek verenlerden 3-5 tanesi mit tarafından öldürülse, kimse çıkıp rahat rahat pkk'yı destekleyemez...
 • 1972 munich olimpiyatlari sirasinda filistinli teroristler tarafindan kacirilan israilli atletlerden bir cogu, alman guvenlik guclerinin duzenledigi basarisiz bir operasyon sonucu ölmüstü. bunun ardindan bir iki sene sonra, israil devlet yetkilileri, bu isin intikamini almak uzere 7-8 kisilik elit bir tim hazirladilar.. uzun ugraslardan sonra, o kacirma eylemini duzenleyen filistinlilerin yoneticilerini bulup öldürdüler.. bu ilk kurulan tim ve o operasyon, mossad'in cekirdegi olarak kabul edilir.
 • denir ki her israilli vatanda$ bir kere de olsa mossad baglanti kurdugunda ona hizmet etmek; kucuk de olsa yapilmasi istenen i$i yerine getirmek zorundadir. cunku ulkelerinin devami ve guclu kalmasi bu ince ve kucuk yardimlara baglidir.
 • yaygın haber alma ağını "sayanim" denilen gönüllü yardımcılar ordusu sayesinde sağlayan ; temelde israil iç istihbarat örgütü shin bet* ile karıştırılan ; sanıldığının aksine çok az sayıda aktif memurla çalışan*, etkili bir istihbarat örgütü. sanılanın aksine düzenlenen operasyonların çoğunu `ıdf` ya da shin bet düzenler,mossad işin beynidir ve sadece istihbaratın elde edilip değerlendirilmesinde rol oynar...
 • abd hakkinda "yav bize cok yardimlari oldu, sirf birlesmis milletlerde aleyhimize olan 60 kusur karari veto ettiler" demeyen, abd baskanin bir yanlisini yakaladiklarinda oh bu iyi oldu zamani gelince santaj yapariz diyen, basarilarinda acimasizliklarinin buyuk payi oldugunu dusundugum israil gizli servislerinden bi tanesi.sapikliklari arasinda afrikada yakaladiklari bir karsi-ajani efendi efendi oldurmek yerine agaca baglayip kaplanlarca katledilmesini filme alip, filmi ajanin bagli oldugu kuruma gondermek de vardir.
hesabın var mı? giriş yap