şükela:  tümü | bugün
190 entry daha
 • sinema salonundan çıkarken izleyenlerin yarısından çoğunun "bu ne iğrenç filmdi.", "bir bok anlamadım", "bize bu filmi kim tavsiye etti yea." cümlelerini duymamla birlikte ak partinin neden hala iktidarda olduğunu anladığım film. allah belanızı versin.
 • bir iki saat önce iş çıkışı tek başına sinemaya gitmek adlı projemi gerçekleştirirken girdiğim ef sa ne film.
  hiçbir yorum ya da fragman izlemeden gittiğinizde ilk yarı boyunca bi boklar var bi garip du bakalım modunda izlersiniz. biraz yorum okumak lazim mutlaka spoiler almadan.

  bu kadar güzel bir şekilde anlatmış ki sonradan iyice oturtunca her şeyi etkisinden kurtulamıyorsunuz.

  dinler, mitoloji, morality, ego, kibir, doyumsuzluk, insanlık(?), doğa gibi kavramları kişileştirmiş ve izleyiciyi metafor yağmuruna tutmuştur
 • yıl 2017 hâlâ imge nedir, metafor nedir bilmeyen insanların eleştirdiği film. bu bahsettiğim güruh sinema çıkışı yorum yapan davarlar oluyor. "kim getirdi abi bizi buna" falan filan tarzı mal mal yorumlar duydum bir sürü. başkası adına utandım, üzüldüm lan resmen.

  benim beğendiğim, iyi bir filmdir. puanım 8.2/10
 • dün aniden beliren evden çıkma istegimden sonra aniden bir filme gitme isteği duydum. ilk başlayacak filmin bu olmasi, altyazılı olması baştan acayip mutlu etti. başında şanslı bile hissetmis olabilirim.

  üstteki yorumları okudum vay be dedim insanlarda nasıl bir izleme yeteneği var. bi bok anlamadım afedersiniz. arkadaşımın biri filmleri yarım bırakma beyne zararlı demese çıkar giderdim. izlerken bir yandan da acaba diğerleri anladı mı? bir mal ben miyim? diye düşündüm galiba öyleyim. neyse.

  param da boşa gitti lanet olsun.
 • hayır sinemadan da pek anlamam ama metafor ne yahu? metafor mu kalmış? adam neredeyse oyuncuların alnına "the god" "baby jesus" yazan postitler yapıştıracakmış
 • türkiye'de eylül 2017 itibariyle gösterime giren bir darren aronofsky filmi. gittik, gördük, çok da beğendik. kimsenin beğenmek gibi bir mecburiyeti olduğunu da hiçbir zaman düşünmedik.

  ama bir baktık ki tuhaf şeyler oluyor: her konuda en az ikiye ayrılmayı başaran ve bunu baş döndürücü bir hızla yapabilen türkiye toplumu, burada da iş abartmış; bir uçtan diğerine savrulmayı marifet sayıyor.

  filmi beğenmezsiniz, vakit kaybı, para ziyanlığı olarak görürsünüz, sağlam bir yazıklar olsun! çektikten sonra da hayatınıza kaldığınız yerden devam edersiniz. olur biter. ama burada durmayıp filmin yuhalanmasını bile az görmek, mide bulantısı krizlerine girmek, tahammülfersa bir şey karşısında olunduğunu iddia etmek, akın akın salonları boşaltmak, en hafif deyimiyle absürt.

  ne filmler izledik, hele ki türkiye'de ne yapımlara ne paralar kazandırdık, bunları hiçbir zaman bu kadar dert etmedik. o yüzden bu konuda da fazlasıyla samimiyetsiz ve ciddiyetsiz bir halimiz var.

  not: katolik kilisesi ve taraftarlarını bir dereceye kadar anlıyorum. en azından bir tutarlılıkları var; böyle konularda her zaman olduğu gibi tahammülsüz davranıyorlar. kendi çöplüklerinde ötmeye devam edeceklerdir.

  --- spoiler ---

  filmin baştan aşağı bir alegori dünyası yarattığı çok açık. bunu kısa zamanda anlayabiliyorsunuz. hatta bir süre sonra biraz fazla bile bulabilirsiniz bu anlam yüklemelerini.

  ama itiraf edeyim ki gördüğüm her ayrıntıyı, izlemeye devam ederken çözüp belleğime yerleştirmiş değildim. genel kompozisyonu kavramak, benim için yeterliydi. her figürün ve motifin ayrı ayrı anlamını çözümlemek çok da şart değildi benim için. zaten film sonrasında okuduklarım benim için yeterince aydınlatıcı oldu ve ikinci defa izlemeye niyetlenirsem filmi, daha rahat ve daha dikkatli izlemem mümkün olacaktır bu sayede. bunun ötesinde fazla kasmanın alemi yok.

  hayatımın filmi değildi. yaşamın gizemini çözmemi de sağlamadı. bazılarını bildiğim, bazılarını unuttuğum, kimisini ise hiç bilmediğim şeyleri toplu halde görmüş oldum. etkileyici bir kompozisyondu. hoşuma gitti. bu kadarı yeterli değil mi?
  --- spoiler ---
 • ilk gösterimi filmekimi'nde yapılmış olan korku -gerilim filmi.
  ben çok beğendim açıkçası, o metaforlar, çekim , oyunculuklar çok etkiledi beni.
  halen daha durup düşünüyorum , sahneleri kaçırdıgim ne var diye.
  ama yuzlestikce gözlerim doldu.
  çok enteresan filmi ya benim gibi çok beğenmişler ya da hiç begenmemisler.

  benim fikrim ;ben çok beğendim
230 entry daha