şükela:  tümü | bugün
 • ruslarin vatani/devleti sevkatli bir anne olarak gormelerini anlatan ingilizce soz
 • bir iron maiden şarkısı olsa gerek...
 • renaissance'ın turn of the cards albünde yer alan şarkısı
 • europa universalis 2 oynarken rusyayi secip loopa alina bilicek sarki yanina bir adet de the trooper eklenebilir istege gore.
 • 5:32 süreye sahip bu harika iron maiden parçasının yaratıcısı steve harris'tir.parçada kullanılan melodiler kesinlikle dahicedir harikadır.
 • ruslarin ruhsalvizyonlari, feminendir. tüm ülke tek bir ana olarak görülür, bilinir. "asktaki tanrisal imge tüm insanoglu için tektir; sonsuz tanrisalliktaki kadinliktir" der vladimir solovyov.
  yeri geldiginde kizil ordu bile mother russia'dir..
 • slavlarda ülke ve topraklar aynı türkiye'de olduğu gibi "ana" olarak görüldüğünden "mother russia" gibi bir tanıma olması çok mantıklıdır, hatta sadece rusya'nın değil tüm slavların sembolü olan çift başlı kartal "mater sva" ya da "mater slava" adıyla anılır, hrıstiyanlık öncesi günlerde bu kartal bir tanrıça iken sonradan sadece bir sembole dönüşmüştür. slavlar kendi kökenlerini mater slava'ya dayandırırlar. çar ise babadır, yöneticidir ama nihayetinde anne kadar kalıcı ve güçlü değildir, annenin gücü sonsuzdur, bütün halkın yaşamı ise ona bağlıdır. hrıstiyanlık sonrası dönemde ortodoks olan rusların ve genel olarak tüm slavların meryem ana'ya verdiği önemin açıklaması da budur. hrıstiyanlığın çok sağlam bir şekilde kabul edilmiş olmasına rağmen 18. yy'da dahi mater zemlya (nemli toprak ana) ya da mokosh adıyla anılan ve toprağın kişileştirilmiş hali olan tanrıçaya dua eden (toprağı kazarak) ya da onuruna kutlamalar yapan (geceleri ateş yakıp dansetmek vs) köylülerin olduğu tespit edilmiştir. bu konuda anlatılan en çarpıcı hikaye ise önemli bir kıtlık sırasında gece gizlice evlerinden çıkan yaşlı ve genç köyün tüm kadınlarının çıplak olarak tarlalarda koşturması, önlerine çıkan erkekleri ise tırpanlarla öldürmeleridir, ve görece yakın zamanda gerçekleştiği için doğruluğu belgelenmiştir.

  mother russia, aynı zamanda joanna hubbs tarafından da yazılmış bir kitap, tam adı mother russia: the feminine myth in russian culture şeklindedir. epey eski bir kitap olduğundan (1993'te tekrar basımı yapılmış olmasına rağmen) zor bulunduğunu söylemeden geçmiyorum. kimi üniversitelerde rus dili ve kültürü bölümünde zorunlu ders kitabı görevi gördüğünden kendi alanında önemli bir eser kabul ediliyor, feminist antropoloji, karşılaştırmalı din ve mitoloji gibi alanları kapsıyor.
 • renaissance'in turn of the cards albumunun mukemmel kapani$ $arkisi. alexander soljenitsin icin yazilmi$tir.

  pays the price, works the seasons through
  frozen days, he thinks of you
  cold as ice but he burns for you
  mother russia, can't you hear him too?

  mother's son, freedom's overdue
  lonely man, he thinks of you
  he isn't done, only lives for you
  mother russia, can't you hear him too?

  punished for his written thoughts
  starving for his fame
  working blindly, building blocks
  number for a name, his blood flows frozen to the snow

  red blood, white snow
  he knows frozen rivers won't flow
  so cold, so true
  mother russia--he cries for you

  ooh ooh ...
  bah dah dah dah ...

  punished for his written thoughts
  starving for his fame
  working blindly, building blocks
  number for a name his blood flows frozen to the snow

  red blood, white snow
  he knows frozen rivers won't flow
  so cold, so true
  mother russia--he cries for you
 • sisters of mercy kisileri de etmistir bir sarki bu isimle. gerçi dominion olarak bir ilk ismi vardir bunun. dolayisiyla dominion mother russia cihetine ilerlemekte faide mevcut..
 • introsu ile ağzı açık bırakan ve tabiiki steve harris imzalı iron maiden şarkısı. arka arkaya 3-5 kere dinlenmeden bırakılmaz.
21 entry daha