• gerçi benden önce çok güzel ifade edilmiş ama ben de bir iki not eklemek isterim.

amerika'da motherfucker'lık tam bir seyirci sporu olmuş durumda. herşeyleri motherfucking üzerine kurulu hayatları olan insanlar var. ama tabi kültürel anlamda uyuşmuyoruz. bir keresinde davet edildiğim bir beyaz saray yemeğinde yanımızda oturan yaşlıca bir bey'e bir arkadaşımız annesinden bahsederken ''i'd like to come all over your country (ülkenizi çok merak ediyorum). i am one badass motherfucker! (gerçekten iyi bir motherfucker'ım)'' demişti. arkadaş bozum tabi. biz de kendisine türkiye'de annelerin sikilmediğini, bunun bizim için düşünülemez bir şey olduğunu söyleyince çok şaşırmış, ''krismıs günleri bile mi?'' diyerek hayretlerini gizleyememişti. krismıs'ı kutlamadığmızı söylediğimizde yüzündeki ifade görülmeye değerdi!...sonra bu bey'in annesiyle tanıştık, çok modern, çok anlayışlı bir hanımdı. çok ısrar edince içimizden birisi kendisiyle beraber oldu, 'tadı nasıldı?' diye sorunca, ''tavuk gibi, ama daha ekşi'' demişti. tabi ben yapmadım. farklı kültürler, farklı toplumlar hoş. ama herkes kendi kültüründe yaşamalı. bana varsınlar geri kafalı desinler.
  • turk toplumu ile amerikan toplumu arasindaki farkliligi cok guzel anlatan kufur. bi turk icin en agir kufur kanaatimce "anani skiym" dir. anne kutsaldir, ve kisinin annesi her pahasina karsin korunmalidir. "motherfucker" da ise, insani delirten, "sen bu isi yapacak kadar assagilik birisin"dir. yani kisisnin kendine yapilmis bi hakaret. anne falan cok da onemli diil.

burdan da su cikarim gayet rahat bi seiklde yapilir. amerikan toplumunun bireyleri icin onemli olan toplumun kisiyi nasil algiladigidir. turk toplumunun bireyleri icin se onemli olan toplumun kisiye ne gorev bictigi. yani amerikada kisi kendini topluma satmaya calisirken, turk toplumunda toplum kisiyi bicimlendrir.

isin en garip kismi, bu cikarimin iki toplum arasinda "en assagilayici kufur" alarak nitelendirilen kufurlerin karsilastirilmasiyla yapilmis olmasidir.
  • motherfucker sözcüğü çoğu kez "orospu çocuğu" olarak tanımlansa da asıl itibariyle göründüğü gibidir. yani tam karşılığı "anne siken"dir. burdaki anne siken ibaresinin kullanılma amacı ise; kişinin başka birisinin annesini düdükleyecek kadar şerefsiz olduğunu belirtmektir. genellikle sahtekar, üç kağıtçı, kolpa karakterli insanlar için kullanılır.
    kullanımının yaygın olma sebebinin ise fonetiği olduğuna da inanmaktayım. keza motherfucker söz öbeği telafuzu "madır fakır" da olsa "mada faka" da olsa ahenkle dansetmekte, kullanıcıyı kendisine bu uyum sebebiyle çekebilmektedir.
  • "orospu çocuğu" anlamına gelmez.

film alt yazısı çevirmenleri (en azından bir dönemde) "motherfucker" kelimesini ısrarla "orospu çocuğu" (ve bazen de "kahretsin") şeklinde türkçeye çevirdiler. kelimeye halen birinci mananın veriliyor olmasında herhalde onların da payı var. halbuki çok anlaşılmaz bir ifade değil:

mother + fucker = motherfucker

"fucker" kelimesinden başlayalım... bu kelime, tek başına da kullanılan bir argo ifade. kelimenin verbatim manası malum. günlük (argo) kullanımda kast edilen ise, başkalarına zarar veren ya da başkaları için tehlikeli olan kişilerdir. türkçede sık olarak kullanılan benzeri bir kelime bulunmasa da, aynı anlam çerçevesi mevcut: "dolandırıcı herif, bütün piyasayı düzdükten sonra kayıplara karıştı" gibi bir ifade tamamen ingilizcedeki ile aynı doğrultuda.

peki "motherfucker" ile kast edilen nedir? tam bir mana vermek yerine birkaç nokta üzerinde durmak iyi olabilir. zira bu şekilde karşılaştırmalı olan çizilecek bir çerçeve ile kelime daha doğru anlamlandırabilmek mümkün.

türkçede doğrudan böyle bir küfür kullanmasak da, "bu herif, adamın anasını s...r" gibi ifadeler, aslında benzeri bir davranış biçimini (yine benzeri bir mecazla) ifade ediyor. yani motherfucker, uzak durulması gereken, zira "adamın anasını s...n" kötücül bir kimsedir.

bu noktada, ingilizcedeki verbatim mana ile zorunlu olarak başkalarının annelerinin kast etmediği, sözü edilen annenin ilgili kişinin kendi annesi de olabileceği, dolayısıyla, bu ifadenin çıkış noktasının "kendi annesine dahi tecavüz edebilecek kadar aşağılık ve tehlikeli bir kişi" olması da bir diğer ihtimal.

bir diğer olası (ve yine verbatim) mana ise, mother kelimesini bir ön ek olarak görmekle mümkün. şöyle ki, ingilizce argoda, mother- kelimesi, manayı pekiştirme adına bir ön ek olarak da kullanılır. dolayısıyla, motherfucker, "büyük fucker", "fuckerın önde gideni" ya da "fuckern allahı" gibi manalarda anlaşılmaya da müsait. yani, motherfucker, zararlı ve uzak durulması gereken bir kimse, ve hatta bu türden heriflerin önde gideni.

tabii böyle kelimeleri anlamaya çalışırken cinsel referansların (tıpkı türkçede olduğu gibi) ekseriyetle mecazi bir mana ifade ettiğini ve çıkış noktaları itibariyle cinsel manaları daha güçlü olsa da, zaman içinde anlam kaymasına uğramalarının nadir olmadığını unutmamak gerekli.

bu konuda ayrıca (bkz: son of a bitch /@derinsular) (bkz: son of a gun /@derinsular)

tema:
    (bkz: ingilizce /@derinsular)
  • 1996'da abd'ye geldim, bugun ilk defa bu kufure maruz kaldim.

alisveris merkezinde yemek yerken hafif arizali oldugu belli olan bir ablamiz gelip bagirmaya basladi. jason diye bir dude yamuk yapmis ama abla ingilizceden ziyade ebonics kullandigindan konuya da cok vakif olamadim. ' ablacim karistirdin galiba, ben jason degilim' dedim, karsiliginda
    -'no, you is! motherfucker'
    tepkisi geldi. ablaya bu saatten sonra ingilizce fiil cekimini ogretecek degilim, guvenligi cagralim diyince biraz daha kufredip gitti.

olay da, kufur de komik geldi kizdirmaktan ziyade, demek ki ingilizce hep yabanci dil kalacak bana, icime islememis.
  • genellikle "madafaka" tarzinda bi okunu$u olan populer bi kufur..
  • sinemada amerikan filmi izlerken adam bas bas mother fucker die bairir... alt yazida ise lanet olsun,, kahretsin die turkce aciklamasini okursunuz...
    ama ona inanmayin siz..
  • tr. keraneci
  • trtnin pulp fiction dublajına göre sokak serserisi.
  • "ananı zikerim" değil de "kendi annesini beceren" anlamına geldiğini sanıyorum bu küfrün.
hesabın var mı? giriş yap