• tourette s sendromlu lionel adinda bir karakterin basindan gecenlerin anlatildigi jonathan lethem'in 1999 yilinda yayinlanan odullu kitabi. filminin cekilecegi ve edward norton'un oynayacagi geribildirimini almistim bir yerlerden.
  • romanin sabri gürses tarafindan yapilan türkce cevirisi öksüz brooklyn ismiyle plan b yayinlarindan cikmistir. 2005'de de edward norton'in yönettigi ve basrol oynadigi filmi vizyona giriyor.
  • tourette sendromlu lionel essrog adındaki dedektifin ustasının bir cinayete kurban gitmesi sonucu katilin peşine düşmesini anlatan, çekimleri new york'ta yapılan film.
  • abd eleştirmenler kurulu'nca yılın romanı seçilen öksüz brooklyn mcmillan altın hançer ödülünü kazanmış.

lionel karakterinin hastalığından dolayı sürekli önceden kestirilemeyen karmaşık davranışlarda bulunması, kitaba renk katmış. hastalığını kendisi için sürekli olarak avantaja çevirmeyi beceriyor.
    yazar bu hassas konuyu işlerken, sözkonusu hastalığa karşı özenli bir yaklaşım sergilemiş ve okuyucularının bilgi sahibi olmasını sağlamayı da ihmal etmemiş.
  • birakin vizyona girmesini, bir turlu senaryosu edward norton tarafindan tamamlanamayan bir romandir motherless brooklyn.

lionel karakterini tourette's sendromunun otesinde bir kisilige burundurmesiyle yazar jonathan lethem takdir edilmelidir. modern hayatlar, buyuk sehir dejanerasyonu, brooklyn kulturu, court street hepsi kitapta tum gercekligiyle son derece iyi kurgulanmis, basit bir dedektif hikayesinin arkasina gizlenmistir. diyaloglar, karakterler, sığ sehir insani gayet gercek ve duz bir dille bize aktarilir. yazar hic alakamiz olmayan bir dunyayi puruzsuz bir sekilde bize basariyla anlatir. modern edebiyatin basarisi da budur, dili yormadan, kendi gercegini gosteristen uzak sunmasidir.*
  • 10 senedir filan yapılması beklenen film. ed norton ne kadar uzattı bu işi.. imdb de 2010 da tamamlanacağı görülüyor o kadar. merak ediyorum ki edward norton dışında kimler oynayacak. lionel essrog, edward norton tarafından nasıl yorumlanacak. julia yı kim oynayacak vs.
  • sene 2015, çekimleri hala başlamamıştır.
  • tourette sendromundan müzdarip öksüz lionel essrog'un ve brooklyn merkez yetiştirme yurdu'nun gözü kara diğer üç tıfılının - danny, tony, gilbert - yollarının frank minna'nın olağanüstü yükler taşımacılık şirketi ile kesişmesini ve uzun ve karanlık ve çamurlu bu yolda, tüm zamanların en ketum patronu frank minna'nın özel dedektiflik bürosunun, zen'le, polonyalı devlerle, devrik samuraylarla, eğri büğrü çatallarla, brooklyn'in asık suratlılıkla nam salmış kapıcılarıyla ve eskiden prince adıyla bilinen şarkıcıyla geçen çetin mücadelesini anlatır.
  • edward norton tarafından yönetilecek film. filmin çıkış tarihi ya da cast'ı belli değil. oyuncu kadrosunda sadece edward norton belli doğal olarak. sözlük sayesinde 10 seneyi aşkın süredir beklendiğini öğrendim. demek ki daha geleceği yok.
  • edward norton'ın ikinci yönetmenlik girişimi. 2019'da vizyonda.

https://www.imdb.com/title/tt0385887
hesabın var mı? giriş yap