• içkulaktaki denge merkezi "bir kıpırtı var sanırım hareket ediyoruz" derken beyin kabugu'nun vucudun çeşitli yerlerdinden gelen sinyalleri "oturmaktayız abi" şeklinde yorumlaması sonucu meydana gelen rahatsızlık; runtime error.
  • beyni, kulağı ve gözü geçtim, motion sickness denilen şeyin insanın duygusal ve bilişsel dünyası içinden geçen sosyal bir versiyonu da mevcut. sürekli aynı şeyi yaptığı halde kendisine farklı şeyler yaptığını düşünen, aynı gerzekçe şeyi söylediği halde farklı bir şey düşünerek çok akıllı olduğunu zannetmeye dayanan yaygin bir sosyal türü var. standart gerzeklikten ve budalalıktan farkı vasata yakın olması. çoğunlukla diğer insanlara karşı nefret ve korkuyla bezeli bir aşağılık duygusuyla birilkte gelmesi, kısaca sosyal bir pataloji olması. hareket yok, ama hareket var zannediyorsun; bilmiyorsun ama bildiğini zannediyorsun; muhatabindan korkuyorsun ama korkmuyor gibi davranıyorsun, önemli değilsin ama önemli hissediyorsun. adam duruyor ama hastalık hareket halinde, zamanla adam hastalıktan ibaret hale geliyor. virüsler çok ilerledi, hep diyorum..
  • fps tarzı oyunlar oynarken oldukça fazla karşılaştığım illet. mide bulantısına son raddeye kadar dayanırım, sonra ara veririm. ve tabi 15 dakikada bir tekrarlanan döngü başlamış olur.
    ayrıca ekranın ortasına küçük bir nokta koymak bunu engelleyebiliyormuş.

(bkz: the stanley parable)
  • bir hastalıktır. eğer first person oyunu oynuyorsanız (yani karakterin gözünden kamera çekimi olan oyunlar) mideniz bulanır. bunun nedeni de şudur; kişi gözü ile gördüğüne göre hareket ettiğini sanar.
    ama bedeni hareket etmez. bu da beyinde bir kargaşaya yol açar. o rahatsızlık hissi de kişiyi hasta gibi yapar.
    beyni aslında kişinin zehirlendiğini ve halüsinasyon gördüğünü düşünür. eğer kişi buna çok uzun sure maruz kalırsa beyni ona kusması gerektigi hissini verir. kusması gerektiği hissini verme nedeni de zehirlendiği düşüncesidir yani kusarak vucudundaki zehri atmak ister beyin.

gerçek hayatta bazen kendini gosterdigi durumlar da olabilir mesela kişi park edilmiş aracın içinde dururken yanındaki araç geri geri gidiyorsa hareket etmediği halde hareket ediyormuş gibi hissedebilir.

mide bulantısının yanında baş ağrısı baş dönmesi terleme ve fazla tükürük üretimine neden olabilir.
  • herkeste oluyor zannederdim bunu, meğerse bir rahatsızlıkmış, özellikle half life oynarken ve senaryonun bir yerinde takılıp boş haritada dolanıp durmaya başladığım zamanlarda başıma gelirdi, soğuk soğuk terleme eşliğinde olurdu.

hatırlayınca bile içim bir fena oldu.
  • yaklaşık 1 saattir motosiklet kullanıcılarının 1080p60fps pov kayıtlarını izliyordum. şu an inanılmaz derecede midem bulanıyor. yalnız garip bir nokta var 60fps olmayan kayıtlarda pek etkilenmiyorum. artık fps arttıkça beyin "aga bu gerçek bir şeyler yaşıyor galiba" diye mi düşünüyor ne oluyor bilmiyorum.
  • hot chip'in yeni albümü in our heads'in ilk şarkısı. belki de en güzeli. sözlerini de yazayım tam olsun. özellikle 02.12 civarı giren melodi ile birlikte insan yerinde duramıyor.

remember when people thought the world was round, the world was round?
    remember when people thought the world was round, the world was round?
    everything spins, everything spins on my head
    everything spins, everything spins, everything spins on my head
    everything spins, everything spins, everything spins on my head
    on my compact disc
    everything spins, everything spins from my head til my motion sickness
    aaah ah ooh, ooh, ooh
    aaah ah ooh, ooh, ooh
    aaah ah ooh, ooh, ooh
    remember when we both first felt the world is sound, the world is sound?
    remember when we both first heard the wall of sound, the wall of sound?
    everything locks, everything locks to my grave, everything locks to my grave
    everything locks, everything locks to my grave, everything locks
    everything locks, everything locks to my grave and my broken limbs
    everything locks, everything locks to my grave and the life i live
    aaah ah ooh, ooh, ooh
    aaah ah ooh, ooh, ooh
    i am only turning out to you
    i am only felt and seen by you
    a world i’m in to take within your hands
    a world we both take through no contact lens
  • böyle bir lanet hastalık olamaz sanırım. ve tek çözümü bir yere uzanıp 30-45 dk arası beklemek. onun dışında yapılacak hiçbir şey yok.
    nasıl/hangi sebepten meydana geliyor?

- otobüste ters oturmak
    - salıncakta sallanmak
    - kendini yarasa diye tanıtmak (baş aşağı durmak)
    - motion blur’u köklenmiş oyunları oynamak
    - fov ayarlarını japon şeyi kadar küçültmek
    - ve düz dursanız dahi bu lanet hastalığı düşünmeye başladığınızda belirtilerin baş göstermesi...

oyunlardaki çözümler bulanıklığı kapatmak, kamera açısını uzaklaştırmak. mümkünse fps oynamamak -eğer benim gibi uzun süre izometrik bir açıya mağdur kaldıysanız (teşekkürler path of exile)- mümkünse arada bir fps açı ile oynanan oyunları deneyin(zorunluysa bunu yapın, onun dışında pek tavsiye etmiyorum) zaman geçer ama bir süre sonra gözler alışır.

gerçek hayattaki çözümler maalesef yok alışmaya devam.
    ya gerçekten çok garip hastalıklara sahibim ve ömrümün sonuna kadar bunlarla yaşayacağım. bu malum hastalığım dışında reflüm ve varisim var. egzama da olabilir muhtemelen, allah belamı vermiş resmen.
  • uzun bir süredir apex ve mordhau oynarken hep başımın döndüğünü fark ettim. daha sonra motion blur efektinin açık olmasının buna etki ettiğini öğrendim. tabi hemen motion blurr'ı ve head sway bob denilen ayarları kapattım, pek basım dönmüyor. oyun oynarken hep kusacak gibi olmanın sebebini merak ediyordum.

gercekte olmayan, ekran icinde olan bir şeyin sana nasıl etki ettiği çok garip. sanki oyunda kafayı sallarken etrafın blürleşmesini direkt sen yapıyormuşsun gibi algılıyor beyin.
  • şehirlerarası otobüs yolculuğu sırasında başıma gelmesinden korktuğum için saatler önceden yemek yemeyi kesmeme sebep olan rezil şey.
hesabın var mı? giriş yap