*

şükela:  tümü | bugün
 • motivasyon hakkinda yazilmis cizilmis butun literatur bir kenara, pratikteki sebebini cozmekte hala gucluk cektigim durum..

  insan kendini yedigi onunde yemedigi ardinda mi hisseder, herseyi vardir da ondan mi fazlasini istememektedir, yoksa guzellesmek, spor yapmak, tezini bitirmek, sinemaya gitmek, yemek yapmak gibileri de dahil olmak uzere hicbir sey mi istememektedir.. bu motivasyon eksikligi dongusu nasil kirilacaktir.. es dost ahbapla konusmak yeter mi, yoksa kiskanc mi hirsli mi ya da ne olmak lazimdir.. procrastination nereye kadardir bu hayatta.. terzi kendi sokugunu dikebilecek midir..
 • yüz milyon tane ödeviniz, işiniz gücünüz varken bütün gün bir koltukta bağdaş kurup oturmanıza, boş gözlerle çevreye bakmanıza sebep olabilen durum.
 • kimi zaman cok buyuk bir sacmalik gibi gelir bunu hissetmeyenlere. kimi zaman da gercekten bir mazerettir. ama motivasyon eksikligi aslinda cok buyuk bir sorundur. motivasyon eksikligi bunalima bile surukleyebilir. herkesi ileri goturen, yasamasinin devamini saglayan bir motor ise motivasyon benzindir. yerine baska seyler koyarsaniz ise yaramaz olsa olsa motor bozulur. motivasyon eksikliginde aile ya da dostlar cekici gorevi yaparlar bazen ama bu yeterli degildir. ne de olsa benzini olmayan bir araba cekicinin goturdugu yere kadar gidebilir. hem de cekiciye yuktur. buna karsilik konusanlar olurlar "bize motivasyon verdiler de mi calisioruz. zorundayiz. o var bu var..."
  o zaman ben de dusunurum gercekten ignorance is bliss** diye. keske ben de sorgulamasam, bu kadar dusunmesem ama ben öğrenmezsem hiç olamam ki *
 • hayata nasil baktiginizla nerden baktiginizla ilgili olabilecek ama temelde anlam kaybindan kaynaklanabilecek bir durum. hayatini, kendini bir proje olarak gorenlerin, bes sene sonra nerde olmak istedikleri sorusunu kendilerine soranlarin, yilbaslarinda 'bu sene neleri basardim' tablosunda yanlarina cizik atabilecekleri maddeleri olanlarin kanimca karsilasmayacaklari bir durum. ha ne olur, amaclarindan biri bir sekilde sekteye ugrar, bir donem afallarlar ama yerine hemen bir yenisini koyabilirler. dusunceleri ve hayatlari duzenli insanlardir bunlar, hobileri vardir, kendilerini gelistirmek icin seminerlere, kurslara giderler. beethoven konusunda herseyi bilmek istiyorum gibi bir amac edinip uc ayda beethoven uzmani olurlar...iyidirler hosturlar ama yabancidirlar bazilarina. cunku o bazilari, hayatta hep bir amactan ziyade anlam ararlar. neden boyle de soyle degil diye sorarlar. ellerindekine bakip 'vay be ben ne yaptim' demezler de, 'ee bunu yaptim ama ne anlami var' diye kendilerine sorarlar. kendi denen olgu, benlik bir proje degildir bu tur insanlar icin, zamanda ve mekanda akan bunlardan bagimsizlasip, flulasan bir turlu yerini yurdunu belirleyememis bir parcaliklar butunudur. kimisi kendini kendi ustunde ideallere vurur, insanlik gibi kavramlarda kendini feda ederek anlam kazanmaya calisirken, bir kismi da iyice kendine gomulur. zor istir netekim anlam aramak.
 • uzun surmesi halinde kisinin yaptigi isi, bulundugu yeri, yasadigi sehri sorgulamasini gerektiren durum. ha butun bu sorgulamalari motivasyon eksikliginden dolayi yapamamak var ki kisiyi tasalardan tasalara surukler.
 • eğer böyle bir eksiklik varsa, eksik olan başka şeyler de vardır.
 • bir insanda varsa etrafındakiler ya da düşündüğü kişiler onun motivasyonunu çalıyor demektir.. çünkü o insanlar iyi insan değildir. onu seven ve değer veren kişiler değil kullanan kişilerdir. enerjisini çalıyorlar demektir.o da enerjisini çalmayacakları başka verimkli ortamlara gitmelidir veya verimli şeyler düşünmelidir.yapmalıdır,üretebilmelidir.
 • ertesi güne yetişmesi gereken bir sürü iş varken başın belaya gireceğini bile bile sözlük'te zaman öldürten, insanın en sevdiği şeyleri bile yapmak istememesine ve bütün gün evde boş oturan biri haline gelmesine neden olan, yaşamayan insana bahane gibi görünebilecek şey. aslında kesinlikle bahane olmayıp insanı hayattan zevk alamayan, isteksiz, keyifsiz ve her şeyden çabuk sıkılan biri haline getirir. depresyon ya da adhd belirtisi olabilir. motivasyon eksikliği sahibi insanların hayatta en çok yaptıkları şey procrastination, en sık kullandıkları cümleler ise "uğraşamam", "canım istemiyor" ve "üşeniyorum şimdi"dir.