şükela:  tümü | bugün
  • motorola'nın 1200-1300 tl fiyat segmentinde çıkardığı f/p telefonu. motorola'yı lenovo'nun satın almasından sonra telefonun neredeyse her yerinde "lonovoooo" yazısını görüyorsunuz.
  • yaklaşık bir buçuk aydır kullandığım telefon. aşırı ağır olması ve uygun koruyucu camın çok zor bulunması dışında bir problemini görmedim henüz. yalnız aşırı ağırlığın karşılığını güzel alıyorsunuz. en son şarj 48 saatten fazla gitti.*

seviyorum kendisini.
  • az önce internetten sipariş ettiğim telefon. aynı gün teslim özelliği ile yarın akşama doğru elime ulaşacaktır. bu entryi düzenli olarak editleyip bu telefonu almayı düşünenlere fikir vereceğim.

edit 1: telefon beklemediğim bir şekilde sabah 10'da elime ulaştı. kılavuzda yazdığı üzere önce tamamen sarj ettim. yuzde 50'de başladı ama tamamen şarj olması 2 saat sürdü. sonrasında kurulumu yaptım, ben işlerimle ilgilenirken o eski telefonumda kullandığım bütün programları indirdi ve sistem güncellemesi yaptı. eve geldiğim akşam 7'den beri kendisini kurcalıyorum. bu kadar saattir ekranı hemen hiç kapatmadan özelliklerine ayarlarına falan baktım. bütün bunlara rağmen şarjı şuan (gece 1) hala yüzde 52. ben yoruldum o hala yorulmadı, bu gecelik benden bu kadar.

edit 2: sanıyorum artık 4 gün oldu. daha fazla bataryası hakkında konuşmaya gerek yok, çünkü bataryası harika. evvelsi gece 12de söktüğüm telefon 36 saat sonra şuan öğlen 12de yüzde 47'de. artık diğer yorumlarıma geleyim (gerçe söz konusu bataryaysa gerisi teferruattır, her türlü hayranım telefona). he bir de hızlı şarj özelliği var ama yine de 3 saatte şarj oluyor. önceki telefonum samsung galaxy a5'ti. karşılaştırmaları ona göre yapacağım. telefonun parmak izi okuyucusuna bayıldım 4 parmağımı kaydettim. parmaklarımı nasıl okutursam okutayım algılıyo maşallah (yan, düz, ön tarafı, arka tarafı...). ekranda görünen dokunmatik tuşları kaldırdım, o tuşlar yerine parmak izi okuyucu kullanılabiliyor. buna alıştım da eski telefonum gibi o tuşların altta olmasını tercih ederdim. bir de, bu telefon çok daha iyi çekiyor, pek anlamam bu özelliklerden ama şebeke algılama özelliği daha iyi sanırım. samsung'ta hoparlör telefonun arkasındaydı ve youtubedan müzik açtıp telefonu bi yere koyduğumda ses azalıyordu, telefonu ters koysam bu sefer de zemin ekrana dokunuyordu, ekranı kapatamıyordun da. bunda o sorun ortadan kalktı, hoparlör telefonun altında olduğu için rahat rahat dinleyebiliyorum bi yere koyduğumda. he bir de ekran büyük olunca klavye kullanması da daha kolay oldu. ama tek elle kullanması zor oldu. bu arada bana ağır gelmiyor telefon. son olarak, hoparlörden ses biraz daha yüksek çıksın isterdim.

edit 3: bu edit ile olumsuz yorularımı anlatacağım. telefona en büyük eleştirim ayarlar menüsündeki kısırlık. çok saçma ama ayarlar menüsünde istediğim hiçbir seçeneği bulamıyor, telefonu dilediğim gibi kişiselleştiremiyorum. birkaç örnek vereyim:

-konuşma sırasında telefonu kulağa götürünce sensör sayesinde ekran kapanıyor. e haliyle dokunmatik ekrands hiçbir tuşa basmaması gerekir. ama basıyor. kulağıma, yüzüme temas edip ya hoparlörü açıyor, ya uçak moduna alıyor, ya görüşmeyi sonlandırıyor. bu konuda arızası var kesinlikle. ben de konuşurken güç düğmesine basıp ekranı kilitliyorum ama bu her seferinde aklıma gelmiyor. bununla ilgili ayarlara bakmak istedim ama yok. ya belki ben telefonu kulağıma götürdüğümde de ekran kapanmasın istiyorum, ama bu seçenekler sunulmamış.

-buradan aklıma geldi; bildirim ışıklarıyla ilgili de ayar yok. yahu ben belki bildirim ışığı yansın istemiyorum. ama öyle bir ayar yok. o bildirim ışıkları yanacak, mesaj varsa kırmızı, whatsappsa yeşil, mailse kırmızı... renklerini bari ben seçseydim abi?!

-bildirim göstergeleri (pil göstergesi): eski telefonda alışmışım yüzde kaç kaldığını ekranın tepesinde görmek istiyorum, ama izin vermiyor mal çünkü böyle bir ayar koymamışlar. yüzde kaç kaldığını ya ekran kapalıyken güç düğmesine basıp kilit ekranında görebiliyorsun ya da tepedeki hızlı ayarlar menüsünü açınca görebiliyorsun.

-alarm: ah o lanet olasıca alarm. yahu ben alarmı mesela 19.00'a kurmuşum değil mi 19:01 olunca sus abi. susmuyor, mümkün değil susmuyor, sen kapatmazsan sonsuza kadar çalmaya devam edebilir. yahu kardeşim belki ben böyle olmasını istemiyorum bu ne saçmalık. yahu ya da madem böyle yapacaksın bari kaç dakika çalacağını ben seçeyim abi, amma yok illa sen kapatana kadar çalacak.

-alarm: alarmın çalmasına iki saat kala bildirim vermeye başlıyor yaklaşan alarm var diye. yahu kardeşim kaldırdıkça tekrar gelen bu bildirimi görmek istemiyorum, vakti gelince çalsın işte ya.

-alarm: çok şükür ki alarmı erteleme seçeneği sunuyor ama kaç dakika abi? bana sorsana! ben 2 dk ertelesin istiyorum belki. yook alarmı ertele dersen fiks 10 dk erteler işte sana mı soracak.

-alarm: sana birkaç tane alarm sesi sunmuş. seç onlardan birini. yahu ben telefona kendim yüklediğim bir müzikle uyanmak istiyorum. yok, öyle bir seçenek yok. sadece gelen arama zil sesini kendi yüklediğin bir müzik yapmaya izin veriyor.

-parmak izi sensörü: daha önce övmüştüm, parmağını nasıl göstersen okuyor. tamam güzel ama parmak izi okutmak istemediğim halde sensöre ne temas etse okumaya çalışıyor lanet olasıca. şöyle ki, normalde ekran kilitliyken güç düğmesine basarsın, kilit ekranı açılır; şifre yoksa parmağını ekranda şöyle bir kaydırırsın ekran açılır değil mi, ya da şifreni girersin açılır. ama önce güç düğmesine basman gerekir. parmak izi okuyucu öyle değil a*k. ekran tamamen kapalıyken sensöre parmağını bi göster açılıyor ekran. yahu kardeşim ben önce güç düğmesine basmak istiyorum, sonra parmağımı okutmak istiyorum. çünkü elim cebimde gezerken elim telefona temas ettikçe titriyor, parmak izi okunamadı diye diye geziyor cebimde. parmak izi okutmaya çalışıyorum sanıyor geri zekalı. böyle çok sürmez parmak izi sensörü bozulur zaten. bu arada bunu ilk kurulum yaparken sormuştu diye hatırlıyorum; "parmak izi sensörü direk açsın mı, yoksa önce güç düğmesine basmak ister misin" şeklinde. bunu seçen aklımı seveyim. bu ayarın sonradan değiştirelemediğini bilseydim... şimdi format atıp baştan da kuramıyorum çünkü onlarca uygulama yükledim, kim uğraşacak tekrar..

velhasılkelam; ben telefonu değil telefon beni dikte ediyor. o nasıl olsun isterse öyle kullanıp yuvarlanıp gidiyoruz işte. şuan aklıma gelmeyen çok özellik var değistiremediğim. sakın ben beceremiyorum sanmayın; yardım kılavuzunu hatim ettim, yetmedi ingilizce motorola ve lenovo yardım forumu sayfalarının altını üstüne getirdim. ama elde olan mal budur.

sonuç: yine de tavsiye ederim bu telefonu. şarjı hala 2-3 gün gitmeye devam çünkü. oh kafam rahat.