şükela:  tümü | bugün
 • ayrıca bir araç tarafından çekilmeyen, minibüs benzeri arkası ev gibi önü araba gibi herşeyi yapabilen ama hiçbişeyi tam yapamayan şurada görüldüğü gibi
 • yakında alkovanlı bir modeline sahip olup, uzun yolculuklara yelken açma hayalleri kurdurandır.
 • sık sık ve uzun tatiller yapabilen insanların tercih ettiği bir karavan çeşidi. minibüs, midibüs, pikap veya kamyonet şasisinin üzerine kondurulabilir. satınalma ve işletme maliyetleri yüksektir. sonuçta bir minibüsünüz var. bakımlarını yapmanız ve vergilerini ödemeniz gerekir. manevra kabiliyeti çekme karavanlara göre daha iyidir. işletme maliyetleri ve satınalma maliyeti çekme karavanlara göre yüksek olduğundan tatil süreniz uzun olmalıdır ki konaklama parası ödemeyerek yaptığınız tasarrufu kısa zamanda amorti etsin. karavan kiralama şirketleri bu tip karavanlar kiralarlar. satınalmadan önce 1 haftalığına 1000€ civarı para vererek kiralanıp, son bir deneyim yaşanması tavsiye edilir. şoför mahallin üzerinde genelde yatak olarak kullanılan bir çıkıntının olduğu modellere alkovanlı model denir. bu tipte olmayanlara camper adı verilir. genelde alkovanlı modeller tercih ediliyor. kullanmak için özel bir ehliyete gerek yok. b sınıfı yeterlidir. ancak 2001 de çıkan yönetmeliğe göre motokaravanın ağırlığı 3500 kg geçmemelidir. amerika'da arkasına jiplerini bağlayıp gezen motokaravancılar, yollarda sıklıkla görülüyor.
 • motorlu taşıtlar vergisi kanunu'nun 2'nci maddesinde tanımlandığı şekliyle;
  - yük taşımasında kullanılmayan,
  - iç tasarımı tatil yapmaya uygun teçhizatlarla donatılmış,
  - hizmet edebileceği kadar yolcu taşıyabilen,
  motorlu taşıttır.
 • günümüzde ön koltukları park halinde geriye dönebilecek şekilde tasarlanan motorlu taşıttır. ön koltukları salon alanına dönmeyen bir karavanın pazarda tutunma şansı çok düşüktür.

  salon olarak kullanılacak alanda sadece bir sıra koltuk kullanılır. bu sayede kazanılan alan; daha geniş duş kabini, mutfak ve dolap ünitelerinin kullanılmasına olanak tanır.

  "al-ko" adlı şase firmasından alınan özel yapım şaseler sayesinde aracın zemini yere yaklaştırılır ve ikinci bir kat kullanılır. bu kata kombi, ısıtıcı, atık su tankları gibi teçhizatlar koyulur. bu teçhizatlara içeriden veya dışarıdan açılan ulaşım kapakları ile müdahale edilebilir.

  motokaravanları ülkemizde fazla göremememizin en büyük sebebi bu araçların ticari araç vergisine dahil olmasıdır. bu sebeple ülkemizde 5 yaşını aşmış araçların sonradan dönüşümünü yapan firmalar bulunmaktadır. 5 yıl boyunca kullanılmış ve yıpranmış bir ticari aracı sonradan karavana dönüştürmenin riski tüketicileri kaçırmaktadır.

  avrupa' da motokaravan tasarımlarının geldiği nokta için "hymer, laika, knaus," gibi firmalar incelenebilir.
 • bizim peder jose'nin içini 2-3 ayda bitirdiği, vw transporter ambulanstan çevrilen motokaravan nasıl olur yau diyenlere cevap: yaptık oldu.

  işte size karavanımsı:)

  son hali alttaki linkte :
  en son hali

  edit: birkaç arkadaşın sorduğu ayrıntıları buraya da yazıyım belki siz de hand made karavanımsı yapmak istersiniz.

  1-büyük araç almayın.park,vergi,yakıt gibi şeylere sinirinizi bozmamış olursunuz.
  2-alabiliyosanız kesinlikle yüksek tavan araç bakın.alternatifleriniz az ama biz 2006 transporter ambulans bulduk gittik antepten aldık geldik.normal hastane olsaydı hayatta binemezdim ama şansımızdan özel göz hastanesi ambulansıydı.içinde ölen kalan yoktu yani kesin bilgi:) 25-35 bin tl arasında değişmekte o modeller.
  3-yan uyarı ışıklarını çıkartın,içini tamamen boşaltın,zemin kaplaması dahil,tamamen bomboş olarak buharlı temizliğe sokun başlamadan cerrahi operasyonlara.dezenfekte önemli.
  4-taş yünü alın,aracın yan duvarlarına,çıtaları dayson silikonla yapıştırıp ufak ufak kasalar yapın bu taş yünlerini kesip içlerine daysonla yapıştırın.( diğer videolarımda demek istediğim şeyi görebilirsiniz.)
  5-çıkarttığınız zemin kaplamasını sizin aldığınız temiz kaplamanın üstüne koyup kesin ve yenisini yapıştırın zemine.
  6-ağaç işiniz olacak bence işin en zor ve ayırt edici kısmı burası.sabit bazalı yatak,onun karşısına açılır kapanır yatak,mutfak dediğimiz bel yüksekliğinde dolap ve üstünde evye,ocak. bu ağaç işleri kötü yapılırsa ahıra, iyiyse eve benzer arabanın içi.
  7-tavanı açtırın kesinlikle çünkü aracın hava alan tek yeri arka yan pencereler bunun için tepeden de nefes alsın hem araba hem siz.
  8-geri kalan birçok şeyi aliexpress'ten sipariş verin benim aldığım en önemli şey ekranlı dikiz aynası olan geri görüş kamerası.(çok işe yarıyor paralel parkta)
  9-seyahate çıkmadan iyi plan yapın,kampingler idare eder,çok sıcak olursa mobil klima alın airfel,elektriği de kamping veriyor zaten.ha bu arada muayenede geçmek için çıkarılıp takılabilen parçalardan oluşsun iç yapı.
  10- 10 numara geçsin her tatiliniz sevdiceğinizle,ailenizle,çoluk çocukla.