şükela:  tümü | bugün
 • otomobilin ön gösterge panelinde bulunan, üzerinde motor resmi olan sarı lamba.

  adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir motor arızası durumunda veya aracın öngürelen limitlerden fazla zehirli egzos gazı emisyonu yaptığı durumlarda yanar. yandığı durumlarda motor işletim sistemi** oluşan arızaların nümerik kodunu, tarihini ve saatini kaydeder. daha sonra aracın obd soketine bağlanan cihazla oluşan arıza kodunu öğrenmek mümkündür.

  '96 senesinden sonra üretilen neredeyse her otomobil ve kamyondan küçük taşıtda bulunması gereken standart ve zorunlu bir ikaz lambasıdır.

  (bkz: obdii)
 • amerikan ford ciplerinde genelde üstünde "check engine" yazar.
 • araç gösterge panelinde çoğunlukla alt bölgelerde ve sarı olan, şekli motora benzeyen lambadır. arıza lambası olarak da geçer.

  büyük ihtimal sensörlerde (oksijen algılama sensörü, yakıt sensörü) problem olduğu zaman bu lamba yanar. servise gittiğinizde, aracınıza cihaz bağlanarak hatanın nereden kaynaklandığı bulunur. o parça değiştirilerek veya parça değiştirmeye gerek kalmadan sadece tekrar program atılarak problem çözülür.

  sürüş halinde bu lambanın yandığını görürseniz, panik yapmayın. merak etmeyin motorunuz yanmayacak, patlamayacak. uygun bir yerde sağa çekin ve hava filtresinin üzerinde, motorun üzerinde bulunan sensörleri, yerinden çıkan, gevşeyen var mı diye elinizle kontrol edin. bu işlemi yaparken elinizin yanmamasına dikkat! problem devam ediyorsa da aracınızı servise götürün.
 • gecenin bir vakti yanıp beni yolda bırakan arızanın lambasıdır. motor çalışırken ve gaza basarken tekliyorsa, bazı zamanlar silkeliyorsa, arkadan çiğ benzin atıyorsa, aşağıda temsili resmi verilmiş alette sorun olabilir, arabayı zorlamayın bi yere park edin.

  buji ateşleme bobini

  ben değiştirdim, tekleme gitti, motor daha sessiz çalışmaya başladı, daha kontağı çalıştırır çalıştırmaz fark ettim. araba daha atik oldu.

  60-70 binden sonra arabanız hafif hırıltılı çalışmaya başlamışsa beklemeden değiştirin.
  opellerde motorun üstündeki ilk vidaları söküp dikdörtgen kapağı kaldırdığınızda hemen karşınıza çıkacak saplanmış duran parçadır.
 • yandığında umursanmadığı zaman cüzdanı paramparça eden lamba.
  bir de oto servisine gidince elektrikçi ağabeyin, ağzında sigara ile "vay mal vay" bakışı yok mu, insanı yiyip bitiriyor.
 • orospu çocuğu patronlardan birinin işçisi iseniz bu lamba sürekli yanar. araba yolda kalana kadar devam etmeniz gerekir.
 • her halta yanan lamba
 • bazen hiç bir arıza yokken sırf rutin bakım zamanı geldi diye de yanan ışık. ancak servise gitmeden de söndürülebilmektedir.

  youtube'a marka ve model arıza ışığı şeklinde aratırsanız söndürme yöntemini bulursunuz.

  arabaya göre değişiyor bu yöntem. kimisinde sileceği kapat aç, selektör yap vs diye.
 • şehiriçi dolmuş hattına alınacak bi ticari araçta o ışığın sürekli yanıyor durumda olması bir şart galiba. ne zaman dolmuşa binsem motor arıza lambası parıl parıl parlıyor.

  edit: vurmayın yazar seçici kurul, ilk cümlem uzun olmuş ama okuyucu dikkat kesilsin, sözlüğü okurken başka şeylerle ilgilenmesin diye.
 • türkiye’de bu arızayı hiç bilmezken amerika’da belli bir km’nin üstünde arabalarla ilgili satışlarda ilk sorulan soru “motor arıza * lambası yanıyor mu?” oluyor. arabanın fiyatını binlerce dolar düşürebilir. peki bu ışığın yanmaması motorun temiz olduğu anlamına gelir mi? normalde gelir ancak benim gibi bahtsızsanız satıcı motorun anasını ağlattıktan sonra check engine ampülünü söküp size yanmıyormuş gibi satabilir.

  (bkz: hemşeri hemşeriyi gurbette öpermiş)

  (bkz: bu da böyle bir anımdır)