şükela:  tümü | bugün
 • opel marka araçlarda, satın aldığınız andan itibaren "standart donanım" olarak verilen lamba.
 • her yandiginda ayvayi yemezsiniz. rahat olun...
 • benimki 3 aydır yanıyor. sorunu biliyorum, katalitik konverter problemi.
 • 2.5 yıldır kullandığım arabamda ilk defa cuma günü yandı. zaten yolda titreme yapmasından belliydi bir sıkıntısı olduğu son birkaç haftadır. derdini dile getirdi sonunda iki gözümün çiçeği.

  ateşleme bobini arızalanmış. kabloları da oksitlenmiş. sevinmedim desem yalan olur çünkü çok daha beterinden korkuyordum. yarım saate halloldu, 450 lirayla yırttık. ota boka zam gelen şu zamanlarda kimsenin lambasının yanmasını dilerim.
 • her boka yanar, çoğu zaman yakıt kirlilik göstergesi, egr valfi falan gibi aptalca ve önemsiz şeylerden yanar korkmayın. işin kötüsü arabaya gerçekten bir bok olunca da yanmaz bu meret. özellikle arabanız lpg'li ise ne kadar söndürtseniz de yanacaktır, hemen panik yapmayın. arabanızın yağı ve suyunun eksik olmadığından eminseniz başınıza çok büyük sıkıntı gelmez. ha bir de triger setiniz zincirli değil kayışlı tip ise 60.000 km veya 5 yıl (hangisi erken dolarsa) değiştirin, cimrilik etmeyin. trigerin koptuğunu fark ederseniz de( zordur ama) "lan belki çalışır" diye sakın marş basmayın.
 • otomobilin ön gösterge panelinde bulunan, üzerinde motor resmi olan sarı lamba.

  adından da anlaşılacağı üzere herhangi bir motor arızası durumunda veya aracın öngürelen limitlerden fazla zehirli egzos gazı emisyonu yaptığı durumlarda yanar. yandığı durumlarda motor işletim sistemi** oluşan arızaların nümerik kodunu, tarihini ve saatini kaydeder. daha sonra aracın obd soketine bağlanan cihazla oluşan arıza kodunu öğrenmek mümkündür.

  '96 senesinden sonra üretilen neredeyse her otomobil ve kamyondan küçük taşıtda bulunması gereken standart ve zorunlu bir ikaz lambasıdır.

  (bkz: obdii)
 • gecenin bir vakti yanıp beni yolda bırakan arızanın lambasıdır. motor çalışırken ve gaza basarken tekliyorsa, bazı zamanlar silkeliyorsa, arkadan çiğ benzin atıyorsa, aşağıda temsili resmi verilmiş alette sorun olabilir, arabayı zorlamayın bi yere park edin.

  buji ateşleme bobini

  ben değiştirdim, tekleme gitti, motor daha sessiz çalışmaya başladı, daha kontağı çalıştırır çalıştırmaz fark ettim. araba daha atik oldu.

  60-70 binden sonra arabanız hafif hırıltılı çalışmaya başlamışsa beklemeden değiştirin.
  opellerde motorun üstündeki ilk vidaları söküp dikdörtgen kapağı kaldırdığınızda hemen karşınıza çıkacak saplanmış duran parçadır.
 • https://www.hepsiburada.com/…hh-obd-pm-hb0000079lcm

  100 liraya veya daha ucuza alacağınız bir aletle çözebileceğiniz nane. yukarıdaki linkte verdiğim cihazı veya benzerini alıyorsunuz. bu cihazlar 2000 sonrası araçların %99uyla uyumludur. sonra bu aleti bluetoothtan telefonunuza bağlıyorsunuz ve arıza lambasının neden yandığını öğreniyorsunuz. önemsiz bir arızaysa söndürüp yolunuza devam edersiniz, önemliyse servise gidersiniz. lamba her yandığında ustaya kendinizi düdüklettirmenin alemi yok.
 • herkes usta olmuş yine o arıza lambasının yanması için kaç sebep var aklınız almaz 2 kere başınıza gelen olayı yüzde 90 küsürlere ihtimal vermeyin.
 • araç gösterge panelinde çoğunlukla alt bölgelerde ve sarı olan, şekli motora benzeyen lambadır. arıza lambası olarak da geçer.

  büyük ihtimal sensörlerde (oksijen algılama sensörü, yakıt sensörü) problem olduğu zaman bu lamba yanar. servise gittiğinizde, aracınıza cihaz bağlanarak hatanın nereden kaynaklandığı bulunur. o parça değiştirilerek veya parça değiştirmeye gerek kalmadan sadece tekrar program atılarak problem çözülür.

  sürüş halinde bu lambanın yandığını görürseniz, panik yapmayın. merak etmeyin motorunuz yanmayacak, patlamayacak. uygun bir yerde sağa çekin ve hava filtresinin üzerinde, motorun üzerinde bulunan sensörleri, yerinden çıkan, gevşeyen var mı diye elinizle kontrol edin. bu işlemi yaparken elinizin yanmamasına dikkat! problem devam ediyorsa da aracınızı servise götürün.