şükela:  tümü | bugün
  • her hangi bir sonuca varmadan once, kesinlikle bir obd scanner’ı araca baglayarak sorunun ne oldugu tespit edilmelidir. basit bir oksijen sensoru arizasi olabilir mesela. cok da seaapmamak lazim
  • kırmızı ve sarı şekilde yanabilir. sarı yanarsa araç limp moduna geçebilir. böylece yolda kalmadan en yakın servise kadar gidebilir, aracı kontrol ettirebilirsiniz. kırmızı yanarsa hemen kenara çekip motoru durdurmak şarttır.
  • kickdown yaptiktan sonra bu ışık yanmaya başladı. suan arac cekisten dustu ve kickdown yapmiyor. yorumu olan yesillendirsin.
  • tebrikler arabanın ağzına sıçtınız lambası. kickdown'a devam, sanayiye selam.
  • opel marka araçlarda, satın aldığınız andan itibaren "standart donanım" olarak verilen lamba.
  • soğuk havalarda bir anda bu ışık mı yandı? ya da sabah kalkınca arabanız jet motoru gibi ses mi çıkartıyor dizel ya da benzinli farketmez. bunlar bu lambayı yakabilir ve sebebi de bu olabilir:

(bkz: sekonder hava pompası)
  • genellikle egzoz ile ilgili durumlarda yanıp söner bu ışık, daha sonra sabit bir şekilde kalır. bu sırada araçta sarsıntı ve çekişte sorun yaşanır. aracı durdurduğunuzda belli bir müddet sonra tekrar çalıştırmak istediğinizde söndüğünü görürsünüz. ancak bu arıza geçti demek değildir. sensörler veya bujilerle ilgili de olabilmekle beraber, genelde hemen her arıza için yanar bu lamba. sarı olanı yola devam ama servise git, kırmızı olan aracı durdurup çekici çağır demektir.
  • sabah soğuk havalarda motor henüz ısınmamış ise kırmız olarak yanıp sönen lamba. şahsen bende böyle oluyor, yolda giderken hafif bi gaz yememede söz konusu. motor ısısı normale dönünce kendiliginden sönüyor. sebebini bilen varsa bi'yeşil çaksın.
    araç: clio 3
  • bazı markalarda ve kullanma kılavuzlarında egzoz kontrol sistemi arıza lambası olarak da geçer. fakat yanması sadece egzoz veya aracın emisyonu ile alakalı olmak zorunda değildir. örneğin benim aracımda kızdırma bujilerindeki arızadan ötürü yanıyordu. yani egzoz ile alakalı olacak diye kendinizi şartlayıp servis farklı bir sorun bildirdiğinde şaşırmayın. bu nedenlerden ötürü motor arıza ışığı denmesi daha doğru. hafif nedenlerden ötürü (sensörün üstüne pislik gelmesi, kötü yakıt vs.) yanıp bir süre sonra kendiliğinden sönebilir ama sönmüyorsa vakit kaybetmeden servise götürmek oluşabilecek daha büyük sorunların önüne geçmenizi sağlar. en doğru tanı cihazla arıza tespiti yaptırınca konur.

görseli alttaki gibidir,
    https://eksiup.com/p/s7323855z2pg
  • 2012 model aracımda bugün ilk kez yanan lamba.
    her türlü ulaşım ihtiyacımı bisikletle yaptığım için ayda bir araba sürüyorum. motor ve akü de maaşallah gayet iyi. şöyle ki birkaç haftadır çalıştırmadığım arabayı ankara soğuğunda bugün çalıştırdım. her zamanki gibi sorunsuz çalıştı araba. azıcık çalışır vaziyette bekledikten sonra yola çıktım, motor yeni yeni ısınmıştı ki, bu lamba yandı. biraz çekiş bozulur gibi oldu, sonra lamba söndü. birkaç dakika sonra yine bir iki sefer yandı söndü. yolun kalan kısmında bir daha yanmadı. eskiden de çok soğuk havada haftalarca aracı kullanmayıp sonra yine kullanırdım ama böyle bir şey olmazdı. ne olabilir acaba, bilen mesaj atarsa makbule geçer.