şükela:  tümü | bugün
 • yuzde 50'sinin bir turk sirkete satisi gundemde olan sirket. insallah bu satis gerceklesir. turkiye'nin belki 15-20 yilda alacagi yolu bir anda katetmis oluruz.

  link
 • türkiye'den önce alışılmışın dışında iki ismin daha kendisine talip olduğu şirket.

  ilk olarak motor sich, başta mi serisi helikopterler ile antonov uçakların motorları ve yedek parçaları olmak üzere, çok sayıda uçak motoru ve yedek parçası üreten, ukraynalı bir şirket.

  şirketin taliplilerinin ilki wang jing isimli çinli bir işadamı. bir telekom şirketinin başında yer alan bu işadamı çin'in stratejik hamlelerinin çoğunda bir şekilde yer alıyor. ilk olarak panama kanalına alternatif olması planlanan nikaragua kanalı projesinin başında yer alıyor ama kanalı yapacak şirket 2018 yılında kapanıyor. daha sonrasında israilli bir uydu şirketini satın almaya çalışıyor ama kalkış sırasında içinde facebook'un uydusu varken patlayan falcon 9 roketi kazası sonrası satış gerçekleşmiyor. son olarak da yer yer örtülü olarak motor sich'in hisselerini alıp şirketi ele geçirmeye çalışıyor, fakat bunu da amerika'nın baskısı ile ukrayna devleti engelliyor.

  şirketin ikinci taliplisi ise blackwater isimli meşhur özel güvenlik ve paralı asker şirketinin kurucusu erik prince. trump yönetiminin motor sich'in çin ya da rusya'nın kontrolüne girmemesi için koyu bir cumhuriyetçi olan erik prince'i motor sich'i satın alması için yönlendirdiği iddia ediliyor.

  bu şirket olur da bizde kalırsa bu bizim için inanılmaz bir nimet olur. en basitinden bayraktar tb2'nin bir üst modeli olacak akıncı silahlı insansız hava aracında motor sich üretimi motorlar kullanılacak.

  kaynak: https://twitter.com/…ted/status/1198406028146163713
 • bir kısım hissesinin çinlilere satışı gündemde olan ukraynalı motor üreticisi.
  haber linki

  hazır oranın rekabet kurulu satışı iptal etmişken biz gidip alabiliriz.

  motor yok diye anlayacağımıza gidelim ortak olalım ukrayna ile. zaten hafif hafif avrupa'ya nato'ya yanlıyorlar, iyi olur.
 • (bkz: #116934015)
 • ukrayna basınında yüzde 50 hissesinin türkiye'den bir savunma sanayi şirketine devri olacağına yönelik haberler çıkıyor. çok stratejik ve önemli bir şirket olduğu için abd çin'e satışına engel olmuştu.akabinde ukrayna devleti şirketin tüm hisselerine el koymuştu.
  eğer yüzde 50 hissesi tusaş veya tai'ye geçerse ülkemiz açısından muazzam bir iş olacak.