• bir kısım hissesinin çinlilere satışı gündemde olan ukraynalı motor üreticisi.
    haber linki

hazır oranın rekabet kurulu satışı iptal etmişken biz gidip alabiliriz.

motor yok diye anlayacağımıza gidelim ortak olalım ukrayna ile. zaten hafif hafif avrupa'ya nato'ya yanlıyorlar, iyi olur.
  • (bkz: #116934015)
  • tarihe not düşelim.ortaklık gerçekleşirse ülkemiz için hayırlı bir gelişme olacağına inanıyorum.
  • yuzde 50'sinin bir turk sirkete satisi gundemde olan sirket. insallah bu satis gerceklesir. turkiye'nin belki 15-20 yilda alacagi yolu bir anda katetmis oluruz.

link
  • türkiye'den önce alışılmışın dışında iki ismin daha kendisine talip olduğu şirket.

ilk olarak motor sich, başta mi serisi helikopterler ile antonov uçakların motorları ve yedek parçaları olmak üzere, çok sayıda uçak motoru ve yedek parçası üreten, ukraynalı bir şirket.

şirketin taliplilerinin ilki wang jing isimli çinli bir işadamı. bir telekom şirketinin başında yer alan bu işadamı çin'in stratejik hamlelerinin çoğunda bir şekilde yer alıyor. ilk olarak panama kanalına alternatif olması planlanan nikaragua kanalı projesinin başında yer alıyor ama kanalı yapacak şirket 2018 yılında kapanıyor. daha sonrasında israilli bir uydu şirketini satın almaya çalışıyor ama kalkış sırasında içinde facebook'un uydusu varken patlayan falcon 9 roketi kazası sonrası satış gerçekleşmiyor. son olarak da yer yer örtülü olarak motor sich'in hisselerini alıp şirketi ele geçirmeye çalışıyor, fakat bunu da amerika'nın baskısı ile ukrayna devleti engelliyor.

şirketin ikinci taliplisi ise blackwater isimli meşhur özel güvenlik ve paralı asker şirketinin kurucusu erik prince. trump yönetiminin motor sich'in çin ya da rusya'nın kontrolüne girmemesi için koyu bir cumhuriyetçi olan erik prince'i motor sich'i satın alması için yönlendirdiği iddia ediliyor.

bu şirket olur da bizde kalırsa bu bizim için inanılmaz bir nimet olur. en basitinden bayraktar tb2'nin bir üst modeli olacak akıncı silahlı insansız hava aracında motor sich üretimi motorlar kullanılacak.

kaynak: https://twitter.com/…ted/status/1198406028146163713
  • eylül 2022'de tai'ye atak ıı motoru verecek firma. ama rusyanın ukraynaya girme ihtimali bu durumu nasıl etkiler merak konusu.

ukrayna baykar ihalarına da motor vermiş ve baykar ihalarından almıştı. rusyaya karşı bu ihaları kullanırsa, rusyanın ukraynayı işgali durumunda atak ıı motorlarının türkiyeye ulaşması riske girebilir ve proje için 2023 hedefleri zora girebilir.

edit: fabrika vurulmuş. bakalım nasıl etkileri olacak?

edit 2: motor gelmiş, ilk uçuş yapılmış.
  • motor sich fabrikası dinyeper nehrinin doğu kıyısındaki zaporizhzyha şehrinde bulunuyor. rusya'nın savaş durumunda dinyeper nehrinin doğusuna tamamen el koyabileceği söyleniyor.
    bu senaryo gerçek olursa türkiye'nin sözü geçen atak ıı'de kullanmayı planladığı motorlara ulaşması güç olabilir.
  • henüz rusların zaporizhzhia'yı işgal ettiğine dair bir bilgi bulamadım. malum bu şirketin ve fabrikalarının bulunduğu yer.

acaba bizim devlet, hani diyorum bir şekilde buradaki uzmanlardan biraz türkiye'ye tahliye operasyonu yapabilmiş midir? beraberlerinde 3-5 know-how getirtebilmiş midir? yani yapsa güzel olmaz mı?

çok mu şey bekliyorum.

tei bünyesinde nelere imza atabileceklerini düşünmek bile heyecanlı.

t: ukrayna/zaporizhzhia'da konuşlu havacılık motorları geliştiren ve üreten şirket.

e: coğrafi olarak zor, rus kontrol bölgesine çok yakın, nehrin doğusunda, doğrudan kontrol altına alınmıştır ruslar tarafından sanki.
  • bugün kızılay'dan tunalı'ya giderken boş bir binada motor sich logolu tabela gördüm. dükkanı ankara’ya mı taşıyorlar acaba dedim kendi kendime. belki de burada üretilecek motorlar için firma burada ofis açıyordur bilemedim.

yalnız o kadar küçük bir tabela koymuşlar ki anlam veremedim. kafe bile açsan daha büyük ve gösterili bir tabela asarsın. o ne lan öyle cücük kadar tabela yapmışsınız.
  • ukrayna'nın koyu sağcı rejimi "vatan haini" olması gerekçesiyle şirketin sahibi vyacheslav boguslaev'i tutuklamışlar.
hesabın var mı? giriş yap