şükela:  tümü | bugün
  • belli bir km'yi aşmış veya yaşı geçmiş arabalarda sıklıkla görülen sinir bozucu durum.

özellikle lpg'li araçlarda, araç önce benzinle mi çalışsın, ne zaman lpg'ye geçsin durumları sürekli sıkıntı çıkartıyor.

sizin de aracınız sabah ilk marşta çalışmıyorsa, bir şekilde çalıştırmayı başarsanız da gaza bastığınızda gaz boğulur gibi olup stop ediyorsa;

tebrikler !!! sizin de aracınız ;

(bkz: motor soğukken gaz yemeyen ve yığılan araba)

çözümü ne ?

internetten baksanız yüzbinlerce çözümü var. nerdeyse aracın hemen hemen her parçası bu soruna yol açıyor ve o parçayı değiştirip / temizleyip bu sorunu halledebiliyorsunuz.

(bkz: arabayı satma sebebi)
  • bütün arabalardır. bunun yüzünden satmayın sakın.
  • sabah 7:30 ila 8:30 saatleri arası bulunduğu sokaktan geçmemeniz gereken araba.
    ittirirler.
  • sanırım kendi aracımın sorununu çözdüm. belki denemek isteyen vardır. hiç bir ücret veya sök-tak yapmadan.......

öncelikle aracı benzin-lpg olanlaradır lafım;

aracınızı 2-3 gün benzinle sürün.

(en azından kendim için söyleyim) aracın marş almama sebebi, lpgdeyken aracı stop etmek.

motor sıcakken marştan sonra direkt lpgye geçtiği için sorun yok. fakat motor soğukken marşa basınca, sıralı lpg sistemi gereğince benzinle marş alması gerekirken, stop ettiğinde kalan lpg, benzini kesiyor ve araç boğuluyor.

bendeki durum artık şöyle oldu misal istanbul beşiktaştan tekirdağa gidiyorum. benzinle çalıştırıyorum aracı, haliç köprüye kadar benzinle, sonra lpgye alıyorum, ereğliye kadar lpgyle gidip, sonra benzine alıp tekirdağa geliyorum ve aracı benzinle çalışır halde stop ediyorum. bir sonraki sabah ilk marşta tık diye çalışıyor.

umarım bu sorunu yaşayan bi kişinin bile çözümüne katkı sağlamış olurum.