şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: aerobik) (bkz: step)*
 • (bkz: motosiklet)
 • o araçların kullanılması ve yarış şartlarına dayanılabilmesi için ciddi anlamda büyük kondisyon gerektiğinden ve sporcular bu kondisyonu sağlayabilmek için deli gibi antrenman yaptığından, hatta ve hatta birçok spor dalına göre çok daha efor harcadığından, ayrıca her sporda olduğu gibi kendi içinde bir disiplin bulunduğundan, spor olarak adlandırılması son derece doğal olan faaliyetler bütünü.
 • hemingway in de dediği gibi "boğa güreşi, dağcılık ve motor yarışları gerçek sporlardır, gerisi ise oyundur"

  *
 • hala "arabalar" ve "motorsikletler" tarafından yapıldığı zannedilen sporlar bütünü.

  otomobil, araç ve motosiklet(r yok, dikkat!) ile yapılır. araba olan bizim kullandığımız. kondüsyonun en babasını, konsantrasyonun son raddesini ister motorsporları. okuduğu "gastenin" "sipor" sayfalarından öğrendiği haberlere bile konsantre olamayan, en fazla konsantrasyonu peste kankasının eline vermek için kullanan zihniyet istediği kadar kabul etmesin; motorsporları sporcularının ve motorsporları severlerin üzerinde bir etkisi olmayacaktır.

  formula 1 bu sporların en ticarisi olmasından mütevellit, sıkça "spor diil ki olm" eleştirilerine maruz kalıyor. gerek elektronik sistemlerle, gerek şasi ve motorların daha fazla öne çıkmasıyla eleştirilecek yanı da yok değil hani. ama günümüz için. grand prix geçmişini bilmeden (formula 1 değil, grand prix geçmişi, 1950'den bile geriye gidiyor bak) laf etmek için de malzemeler: 1 adet bilgisayar, 1 adet mantıklı tuş kombinasyonlarını engelleyecek klavye ve bol miktarda cahil cesareti.

  fakat motorsporları deyince işin içine ralli de giriyor. çok tehlikeli sular olur kendileri. pikniğe giderken karşıdan "araba" gelecek diye "hassiktir hassiktir" fısıldamalarıyla gidilen orman yollarının iki kat dar olanlarını yan yan ve 200km/s ile gider ralliciler. grup b sizin için bir pop grubu çağrışımı yapmasın, açın araştırın.

  ralliye dakar da dahil ayrıca. karikatürlerde "suu, suu..." diye sürünen elemanların olduğu yerde gaz kesmeden giden adamlar yarışıyor, bir kısmı da motosikletle. yön bulmak neredeyse imkansız, gps ile bile, üstüne mangala oturmuş gibi sıcak, üstüne oyun parkındaki fırlama veledin küçükken gözünüze kum attığı gibi sürekli ağızda yüzde çıtır çıtır kum, ve bu spor değil bazılarına göre.

  motorsporlarına motosiklet de her yönden dahil, isle of man tourist trophy'de bisikletle yarım fren gittiğiniz ada yollarında gözünü kırpmadan 300'ün üzerine çıkıyor babalar. superbike'ta ilk yarışta sakatlanıp aynı gün ikinci yarışa sakat sakat çıkıp sugo'da yarış kazanan sürücü var. kırık bacakla, omuzla, elle, kaburgayla defalarca yarışan sürüyle sürücü var. joel robert'e bir sorun "abi motorsiklet spor mu ya, plesteşın gibi bişey" deyin, 68 yaşında adam "dö stuğ" (fransızca destur) deyip bassın sizin kafayı waffle makinesine.
 • bence 80 li yılların kutsal üçlüsü şudur;

  senna'lı formula1
  vatanen li, paris dakar
  kankkunen'li wrc

  ayrıca ek olarak şunlar da 80'lere damgasını vurmuştur;

  camel trophy
  pikes peak
 • türkiye'de acımasızca eleştirilen bir spor. selahattin duman'ın eleştirisini geçtim de tanıl bora gibi birinden hiç beklemezdim.

  tanıl bora'nın yazısı.

  http://www.radikal.com.tr/…anil-bora&categoryid=103

  biraz olumlu bakılsa aslında tam bize göre bir spor.

  http://mortingenstrasse.blogspot.com/…n-sevmek.html
 • insanın motoru taşıdığı versiyonu da vardır şüphesiz: http://jscms.jrn.columbia.edu/….pat.2.jpg/asset.jpg